The 45th Academy Awards | 1973
Dorothy Chandler Pavilion
Tuesday, March 27, 1973
Honoring movies released in 1972
Highlights
  • Best Picture
    "The Godfather" winning Best Picture
    The Godfather
    Albert S. Ruddy
  • Best Directing
    Bob Fosse winning an Oscar® for "Cabaret"
    Cabaret
    Bob Fosse
  • Documentary Feature
    "Marjoe" winning Best Documentary Feature
    Marjoe
    Howard Smith and Sarah Kernochan
Memorable Moments
  • Francis Ford Coppola and Dorothy Puzo
    Adapted Screenplay winners (Dorothy Puzo accepting for Mario Puzo) for The Godfather
  • Sacheen Littlefeather
    Appearing for Best Actor winner Marlon Brando
  • Liza Minnelli and Joel Grey
    Best Actress winner and Supporting Actor winner for Cabaret

Winners & Nominees

Actor in a Supporting Role

Winner

Joel Grey

Cabaret

Nominees

Eddie Albert

The Heartbreak Kid

James Caan

The Godfather

Robert Duvall

The Godfather

Al Pacino

The Godfather

Actress in a Supporting Role

Winner

Eileen Heckart

Butterflies Are Free

Nominees

Geraldine Page

Pete 'n' Tillie

Susan Tyrrell

Fat City

Shelley Winters

The Poseidon Adventure

Jeannie Berlin

The Heartbreak Kid

Best Picture

Winner

The Godfather

Albert S. Ruddy, Producer

Nominees

Cabaret

Cy Feuer, Producer

Deliverance

John Boorman, Producer

The Emigrants

Bengt Forslund, Producer

Sounder

Robert B. Radnitz, Producer

Cinematography

Winner

Cabaret

Geoffrey Unsworth

Nominees

Butterflies Are Free

Charles B. Lang

The Poseidon Adventure

Harold E. Stine

1776

Harry Stradling, Jr.

Travels with My Aunt

Douglas Slocombe

Costume Design

Winner

Travels with My Aunt

Anthony Powell

Nominees

The Poseidon Adventure

Paul Zastupnevich

Young Winston

Anthony Mendleson

The Godfather

Anna Hill Johnstone

Lady Sings the Blues

Bob Mackie, Ray Aghayan, Norma Koch

Directing

Winner

Cabaret

Bob Fosse

Nominees

Deliverance

John Boorman

The Emigrants

Jan Troell

The Godfather

Francis Ford Coppola

Sleuth

Joseph L. Mankiewicz

Film Editing

Winner

Cabaret

David Bretherton

Nominees

Deliverance

Tom Priestley

The Godfather

William Reynolds, Peter Zinner

The Hot Rock

Frank P. Keller, Fred W. Berger

The Poseidon Adventure

Harold F. Kress

Foreign Language Film

Winner

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

France

Nominees

The Dawns Here Are Quiet

Union of Soviet Socialist Republics

I Love You Rosa

Israel

My Dearest Señorita

Spain

The New Land

Sweden

Actor

Winner

Marlon Brando

The Godfather

Nominees

Michael Caine

Sleuth

Laurence Olivier

Sleuth

Peter O'Toole

The Ruling Class

Paul Winfield

Sounder

Actress

Winner

Liza Minnelli

Cabaret

Nominees

Diana Ross

Lady Sings the Blues

Maggie Smith

Travels with My Aunt

Cicely Tyson

Sounder

Liv Ullmann

The Emigrants

Art Direction

Winner

Cabaret

Art Direction: Rolf Zehetbauer, Jurgen Kiebach; Set Decoration: Herbert Strabel

Nominees

Lady Sings the Blues

Art Direction: Carl Anderson; Set Decoration: Reg Allen

The Poseidon Adventure

Art Direction: William Creber; Set Decoration: Raphael Bretton

Travels with My Aunt

Art Direction: John Box, Gil Parrondo, Robert W. Laing

Young Winston

Art Direction: Geoffrey Drake, Don Ashton, John Graysmark, William Hutchinson; Set Decoration: Peter James

Documentary (Short Subject)

Winner

This Tiny World

Charles Huguenot van der Linden and Martina Huguenot van der Linden, Producers

Nominees

The Tide of Traffic

Humphrey Swingler, Producer

Hundertwasser's Rainy Day

Peter Schamoni, Producer

K-Z

Giorgio Treves, Producer

Selling Out

Tadeusz Jaworski, Producer

Documentary (Feature)

Winner

Marjoe

Howard Smith and Sarah Kernochan, Producers

Nominees

Ape and Super-Ape

Bert Haanstra, Producer

Malcolm X

Marvin Worth and Arnold Perl, Producers

Manson

Robert Hendrickson and Laurence Merrick, Producers

The Silent Revolution

Eckehard Munck, Producer

Jean Hersholt Humanitarian Award

Winner

Rosalind Russell

Short Subject (Live Action)

Winner

Norman Rockwell's World...An American Dream

Richard Barclay, Producer

Nominees

Frog Story

Ron Satlof and Ray Gideon, Producers

Solo

David Adams, Producer

Writing (Screenplay--based on material from another medium)

Winner

The Godfather

Mario Puzo, Francis Ford Coppola

Nominees

Cabaret

Jay Allen

The Emigrants

Jan Troell, Bengt Forslund

Pete 'n' Tillie

Julius J. Epstein

Sounder

Lonne Elder, III

Sound

Winner

Cabaret

Robert Knudson, David Hildyard

Nominees

Butterflies Are Free

Arthur Piantadosi, Charles Knight

The Candidate

Richard Portman, Gene Cantamessa

The Godfather

Bud Grenzbach, Richard Portman, Christopher Newman

The Poseidon Adventure

Theodore Soderberg, Herman Lewis

Music (Song--Original for the Picture)

Winner

The Poseidon Adventure

The Morning After in "The Poseidon Adventure" Music and Lyrics by Al Kasha and Joel Hirschhorn

Nominees

Ben

Ben in "Ben" Music by Walter Scharf; Lyrics by Don Black

The Little Ark

Come Follow, Follow Me in "The Little Ark" Music by Fred Karlin; Lyrics by Marsha Karlin

The Life and Times of Judge Roy Bean

Marmalade, Molasses & Honey in "The Life and Times of Judge Roy Bean" Music by Maurice Jarre; Lyrics by Marilyn Bergman and Alan Bergman

The Stepmother

Strange Are The Ways Of Love in "The Stepmother" Music by Sammy Fain; Lyrics by Paul Francis Webster

Writing (Story and Screenplay--based on factual material or material not previously published or produced)

Winner

The Candidate

Jeremy Larner

Nominees

Lady Sings the Blues

Terence McCloy, Chris Clark, Suzanne de Passe

Murmur of the Heart

Louis Malle

Young Winston

Carl Foreman

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

"The Discreet Charm of the Bourgeoisie" Story and Screenplay by Luis Buñuel; in collaboration with Jean-Claude Carrière

Music (Original Dramatic Score)

Winner

Limelight

Charles Chaplin, Raymond Rasch, Larry Russell

Nominees

Sleuth

John Addison

images

John Williams

Napoleon and Samantha

Buddy Baker

The Poseidon Adventure

John Williams

Music (Scoring: Adaptation and Original Song Score)

Winner

Cabaret

Adaptation Score by Ralph Burns

Nominees

Lady Sings the Blues

Adaptation Score by Gil Askey

Man of La Mancha

Adaptation Score by Laurence Rosenthal

Short Subject (Animated)

Winner

A Christmas Carol

Richard Williams, Producer

Nominees

Tup Tup

Nedeljko Dragic, Producer

Kama Sutra Rides Again

Bob Godfrey, Producer

Special Achievement Award (Visual Effects)

Winner

The Poseidon Adventure

L. B. Abbott, A. D. Flowers
ALLO-9ABCDEFGHIJ KLMNO PQ RSTU V W X YZ
0-9
1776
1 Nomination
Cinematography - Harry Stradling, Jr.
A
Ape and Super-Ape
1 Nomination
Documentary (Feature) - Bert Haanstra, Producer
B
Ben
1 Nomination
Music (Song--Original for the Picture) - Ben in "Ben" Music by Walter Scharf; Lyrics by Don Black
Butterflies Are Free
3 Nominations, 1 Win
Sound - Arthur Piantadosi, Charles Knight
Cinematography - Charles B. Lang
* Actress in a Supporting Role - Eileen Heckart in "Butterflies Are Free"
C
Cabaret
10 Nominations, 8 Wins
* Music (Scoring: Adaptation and Original Song Score) - Adaptation Score by Ralph Burns
* Art Direction - Art Direction: Rolf Zehetbauer, Jurgen Kiebach; Set Decoration: Herbert Strabel
* Directing - Bob Fosse
* Film Editing - David Bretherton
* Cinematography - Geoffrey Unsworth
* Actor in a Supporting Role - Joel Grey in "Cabaret"
* Actress - Liza Minnelli in "Cabaret"
* Sound - Robert Knudson, David Hildyard
Best Picture - Cy Feuer, Producer
Writing (Screenplay--based on material from another medium) - Jay Allen
The Candidate
2 Nominations, 1 Win
* Writing (Story and Screenplay--based on factual material or material not previously published or produced) - Jeremy Larner
Sound - Richard Portman, Gene Cantamessa
A Christmas Carol
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (Animated) - Richard Williams, Producer
D
The Dawns Here Are Quiet
1 Nomination
Foreign Language Film - Union of Soviet Socialist Republics
Deliverance
3 Nominations
Directing - John Boorman
Best Picture - John Boorman, Producer
Film Editing - Tom Priestley
The Discreet Charm of the Bourgeoisie
2 Nominations, 1 Win
Writing (Story and Screenplay--based on factual material or material not previously published or produced) - "The Discreet Charm of the Bourgeoisie" Story and Screenplay by Luis Buñuel; in collaboration with Jean-Claude Carrière
* Foreign Language Film - France
E
The Emigrants
4 Nominations
Best Picture - Bengt Forslund, Producer
Directing - Jan Troell
Writing (Screenplay--based on material from another medium) - Jan Troell, Bengt Forslund
Actress - Liv Ullmann in "The Emigrants"
F
Fat City
1 Nomination
Actress in a Supporting Role - Susan Tyrrell in "Fat City"
Frog Story
1 Nomination
Short Subject (Live Action) - Ron Satlof and Ray Gideon, Producers
G
The Godfather
10 Nominations, 3 Wins
Actor in a Supporting Role - Al Pacino in "The Godfather"
Costume Design - Anna Hill Johnstone
Sound - Bud Grenzbach, Richard Portman, Christopher Newman
Directing - Francis Ford Coppola
Actor in a Supporting Role - James Caan in "The Godfather"
Actor in a Supporting Role - Robert Duvall in "The Godfather"
Film Editing - William Reynolds, Peter Zinner
* Best Picture - Albert S. Ruddy, Producer
* Writing (Screenplay--based on material from another medium) - Mario Puzo, Francis Ford Coppola
* Actor - Marlon Brando in "The Godfather"
H
The Heartbreak Kid
2 Nominations
Actor in a Supporting Role - Eddie Albert in "The Heartbreak Kid"
Actress in a Supporting Role - Jeannie Berlin in "The Heartbreak Kid"
The Hot Rock
1 Nomination
Film Editing - Frank P. Keller, Fred W. Berger
Hundertwasser's Rainy Day
1 Nomination
Documentary (Short Subject) - Peter Schamoni, Producer
I
I Love You Rosa
1 Nomination
Foreign Language Film - Israel
i
images
1 Nomination
Music (Original Dramatic Score) - John Williams
K
K-Z
1 Nomination
Documentary (Short Subject) - Giorgio Treves, Producer
Kama Sutra Rides Again
1 Nomination
Short Subject (Animated) - Bob Godfrey, Producer
L
Lady Sings the Blues
5 Nominations
Music (Scoring: Adaptation and Original Song Score) - Adaptation Score by Gil Askey
Art Direction - Art Direction: Carl Anderson; Set Decoration: Reg Allen
Costume Design - Bob Mackie, Ray Aghayan, Norma Koch
Actress - Diana Ross in "Lady Sings the Blues"
Writing (Story and Screenplay--based on factual material or material not previously published or produced) - Terence McCloy, Chris Clark, Suzanne de Passe
The Life and Times of Judge Roy Bean
1 Nomination
Music (Song--Original for the Picture) - Marmalade, Molasses & Honey in "The Life and Times of Judge Roy Bean" Music by Maurice Jarre; Lyrics by Marilyn Bergman and Alan Bergman
Limelight
1 Win, 1 Nomination
* Music (Original Dramatic Score) - Charles Chaplin, Raymond Rasch, Larry Russell
The Little Ark
1 Nomination
Music (Song--Original for the Picture) - Come Follow, Follow Me in "The Little Ark" Music by Fred Karlin; Lyrics by Marsha Karlin
M
Malcolm X
1 Nomination
Documentary (Feature) - Marvin Worth and Arnold Perl, Producers
Man of La Mancha
1 Nomination
Music (Scoring: Adaptation and Original Song Score) - Adaptation Score by Laurence Rosenthal
Manson
1 Nomination
Documentary (Feature) - Robert Hendrickson and Laurence Merrick, Producers
Marjoe
1 Win, 1 Nomination
* Documentary (Feature) - Howard Smith and Sarah Kernochan, Producers
Murmur of the Heart
1 Nomination
Writing (Story and Screenplay--based on factual material or material not previously published or produced) - Louis Malle
My Dearest Señorita
1 Nomination
Foreign Language Film - Spain
N
Napoleon and Samantha
1 Nomination
Music (Original Dramatic Score) - Buddy Baker
The New Land
1 Nomination
Foreign Language Film - Sweden
Norman Rockwell's World...An American Dream
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (Live Action) - Richard Barclay, Producer
P
Pete 'n' Tillie
2 Nominations
Actress in a Supporting Role - Geraldine Page in "Pete 'n' Tillie"
Writing (Screenplay--based on material from another medium) - Julius J. Epstein
The Poseidon Adventure
9 Nominations, 2 Wins
Art Direction - Art Direction: William Creber; Set Decoration: Raphael Bretton
Cinematography - Harold E. Stine
Film Editing - Harold F. Kress
Music (Original Dramatic Score) - John Williams
Costume Design - Paul Zastupnevich
Actress in a Supporting Role - Shelley Winters in "The Poseidon Adventure"
Sound - Theodore Soderberg, Herman Lewis
* Special Achievement Award (Visual Effects) - L. B. Abbott, A. D. Flowers
* Music (Song--Original for the Picture) - The Morning After in "The Poseidon Adventure" Music and Lyrics by Al Kasha and Joel Hirschhorn
R
The Ruling Class
1 Nomination
Actor - Peter O'Toole in "The Ruling Class"
S
Selling Out
1 Nomination
Documentary (Short Subject) - Tadeusz Jaworski, Producer
The Silent Revolution
1 Nomination
Documentary (Feature) - Eckehard Munck, Producer
Sleuth
4 Nominations
Music (Original Dramatic Score) - John Addison
Directing - Joseph L. Mankiewicz
Actor - Laurence Olivier in "Sleuth"
Actor - Michael Caine in "Sleuth"
Solo
1 Nomination
Short Subject (Live Action) - David Adams, Producer
Sounder
4 Nominations
Actress - Cicely Tyson in "Sounder"
Writing (Screenplay--based on material from another medium) - Lonne Elder, III
Actor - Paul Winfield in "Sounder"
Best Picture - Robert B. Radnitz, Producer
The Stepmother
1 Nomination
Music (Song--Original for the Picture) - Strange Are The Ways Of Love in "The Stepmother" Music by Sammy Fain; Lyrics by Paul Francis Webster
T
This Tiny World
1 Win, 1 Nomination
* Documentary (Short Subject) - Charles Huguenot van der Linden and Martina Huguenot van der Linden, Producers
The Tide of Traffic
1 Nomination
Documentary (Short Subject) - Humphrey Swingler, Producer
Travels with My Aunt
4 Nominations, 1 Win
* Costume Design - Anthony Powell
Art Direction - Art Direction: John Box, Gil Parrondo, Robert W. Laing
Cinematography - Douglas Slocombe
Actress - Maggie Smith in "Travels with My Aunt"
Tup Tup
1 Nomination
Short Subject (Animated) - Nedeljko Dragic, Producer
Y
Young Winston
3 Nominations
Costume Design - Anthony Mendleson
Art Direction - Art Direction: Geoffrey Drake, Don Ashton, John Graysmark, William Hutchinson; Set Decoration: Peter James
Writing (Story and Screenplay--based on factual material or material not previously published or produced) - Carl Foreman