The 19th Academy Awards | 1947
Shrine Civic Auditorium
Thursday, March 13, 1947
Honoring movies released in 1946
Highlights
  • Supporting Actress
    The Razor's Edge
    Anne Baxter
  • Cinematography
    Charles Rosher, Leonard Smith, Arthur Arling
    The Yearling
    Charles Rosher, Leonard Smith, Arthur Arling
  • Special Award
    Ernst Lubitsch
Memorable Moments
  • The Best Years of Our Lives
    Best Picture and Irving G. Thalberg Memorial Award recipient Samuel Goldwyn, Supporting Actor and Special Award recipient Harold Russell and Best Directing winner William Wyler
  • Olivia de Havilland
    Best Actress winner for To Each His Own, with presenter Ray Milland
  • Elizabeth Taylor
    Elizabeth Taylor
    with Marshall Thompson at the Academy Awards

Winners & Nominees

Actor in a Supporting Role

Winner

Harold Russell

The Best Years of Our Lives

Nominees

Charles Coburn

The Green Years

William Demarest

The Jolson Story

Claude Rains

Notorious

Clifton Webb

The Razor's Edge

Actress in a Supporting Role

Winner

Anne Baxter

The Razor's Edge

Nominees

Ethel Barrymore

The Spiral Staircase

Lillian Gish

Duel in the Sun

Flora Robson

Saratoga Trunk

Gale Sondergaard

Anna and the King of Siam

Directing

Winner

The Best Years of Our Lives

William Wyler

Nominees

Brief Encounter

David Lean

It's a Wonderful Life

Frank Capra

The Killers

Robert Siodmak

The Yearling

Clarence Brown

Film Editing

Winner

The Best Years of Our Lives

Daniel Mandell

Nominees

It's a Wonderful Life

William Hornbeck

The Jolson Story

William Lyon

The Killers

Arthur Hilton

The Yearling

Harold Kress

Actor

Winner

Fredric March

The Best Years of Our Lives

Nominees

James Stewart

It's a Wonderful Life

Laurence Olivier

Henry V

Larry Parks

The Jolson Story

Gregory Peck

The Yearling

Actress

Winner

Olivia de Havilland

To Each His Own

Nominees

Celia Johnson

Brief Encounter

Jennifer Jones

Duel in the Sun

Rosalind Russell

Sister Kenny

Jane Wyman

The Yearling

Special Award

Winner

Henry V

Special Award

The Best Years of Our Lives

Special Award

Sound Recording

Winner

The Jolson Story

Columbia Studio Sound Department, John Livadary, Sound Director

Nominees

The Best Years of Our Lives

Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon Sawyer, Sound Director

It's a Wonderful Life

RKO Radio Studio Sound Department, John Aalberg, Sound Director

Short Subject (Cartoon)

Winner

The Cat Concerto

Frederick Quimby, Producer

Nominees

Squatter's Rights

Walt Disney, Producer

Walky Talky Hawky

Edward Selzer, Producer

Chopin's Musical Moments

Walter Lantz, Producer

John Henry and the Inky Poo

George Pal, Producer

Music (Song)

Winner

The Harvey Girls

On The Atchison, Topeka And The Santa Fe in "The Harvey Girls" Music by Harry Warren; Lyrics by Johnny Mercer

Nominees

Centennial Summer

All Through The Day in "Centennial Summer" Music by Jerome Kern; Lyrics by Oscar Hammerstein II

The Dolly Sisters

I Can't Begin To Tell You in "The Dolly Sisters" Music by James Monaco; Lyrics by Mack Gordon

Canyon Passage

Ole Buttermilk Sky in "Canyon Passage" Music by Hoagy Carmichael; Lyrics by Jack Brooks

Blue Skies

You Keep Coming Back Like A Song in "Blue Skies" Music and Lyrics by Irving Berlin

Writing (Screenplay)

Winner

The Best Years of Our Lives

Robert E. Sherwood

Nominees

Anna and the King of Siam

Talbot Jennings, Sally Benson

Brief Encounter

David Lean, Anthony Havelock-Allan, Ronald Neame

The Killers

Anthony Veiller

Open City

Sergio Amidei, F. Fellini

Short Subject (One-reel)

Winner

Facing Your Danger

Gordon Hollingshead, Producer

Nominees

Dive-Hi Champs

Jack Eaton, Producer

Golden Horses

Edmund Reek, Producer

Smart as a Fox

Gordon Hollingshead, Producer

Sure Cures

Pete Smith, Producer

Short Subject (Two-reel)

Winner

A Boy and His Dog

Gordon Hollingshead, Producer

Nominees

College Queen

George B. Templeton, Producer

Hiss and Yell

Jules White, Producer

The Luckiest Guy in the World

Jerry Bresler, Producer

Irving G. Thalberg Memorial Award

Winner

Samuel Goldwyn

Cinematography (Black-and-White)

Winner

Anna and the King of Siam

Arthur Miller

Nominees

The Green Years

George Folsey

Cinematography (Color)

Winner

The Yearling

Charles Rosher, Leonard Smith, Arthur Arling

Nominees

The Jolson Story

Joseph Walker

Special Effects

Winner

Blithe Spirit

Special Visual Effects by Thomas Howard

Nominees

A Stolen Life

Special Visual Effects by William McGann; Special Audible Effects by Nathan Levinson

Art Direction (Black-and-White)

Winner

Anna and the King of Siam

Art Direction: Lyle Wheeler, William Darling; Interior Decoration: Thomas Little, Frank E. Hughes

Nominees

Kitty

Art Direction: Hans Dreier, Walter Tyler; Interior Decoration: Sam Comer, Ray Moyer

The Razor's Edge

Art Direction: Richard Day, Nathan Juran; Interior Decoration: Thomas Little, Paul S. Fox

Art Direction (Color)

Winner

The Yearling

Art Direction: Cedric Gibbons, Paul Groesse; Interior Decoration: Edwin B. Willis

Nominees

Caesar and Cleopatra

John Bryan

Henry V

Art Direction: Paul Sheriff, Carmen Dillon

Writing (Original Screenplay)

Winner

The Seventh Veil

Muriel Box, Sydney Box

Nominees

The Blue Dahlia

Raymond Chandler

Children of Paradise

Jacques Prevert

Notorious

Ben Hecht

Road to Utopia

Norman Panama, Melvin Frank

Documentary (Short Subject)

Winner

Seeds of Destiny

United States Department of War

Nominees

Life at the Zoo

Artkino

Paramount News Issue #37 (Twentieth Anniversary Issue! 1927.....1947)

Paramount

Traffic with the Devil

Herbert Morgan, Producer

Atomic Power

The March of Time

Music (Scoring of a Musical Picture)

Winner

The Jolson Story

Morris Stoloff

Nominees

The Harvey Girls

Lennie Hayton

Night and Day

Ray Heindorf, Max Steiner

Blue Skies

Robert Emmett Dolan

Centennial Summer

Alfred Newman

Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture)

Winner

The Best Years of Our Lives

Hugo Friedhofer

Nominees

Anna and the King of Siam

Bernard Herrmann

Henry V

William Walton

Humoresque

Franz Waxman

The Killers

Miklos Rozsa

Writing (Original Motion Picture Story)

Winner

Vacation from Marriage

Clemence Dane

Nominees

The Dark Mirror

Vladimir Pozner

The Strange Love of Martha Ivers

Jack Patrick

The Stranger

Victor Trivas

To Each His Own

Charles Brackett

Best Motion Picture

Winner

The Best Years of Our Lives

Samuel Goldwyn Productions

Nominees

Henry V

J. Arthur Rank-Two Cities Films

It's a Wonderful Life

Liberty Films

The Razor's Edge

20th Century-Fox

The Yearling

Metro-Goldwyn-Mayer
ALL0-9 ABCDE FGHIJKLM NOPQ RSTU VWX YZ
A
Anna and the King of Siam
5 Nominations, 2 Wins
* Art Direction (Black-and-White) - Art Direction: Lyle Wheeler, William Darling; Interior Decoration: Thomas Little, Frank E. Hughes
* Cinematography (Black-and-White) - Arthur Miller
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Bernard Herrmann
Actress in a Supporting Role - Gale Sondergaard in "Anna and the King of Siam"
Writing (Screenplay) - Talbot Jennings, Sally Benson
Atomic Power
1 Nomination
Documentary (Short Subject) - The March of Time
B
The Best Years of Our Lives
9 Nominations, 8 Wins
* Film Editing - Daniel Mandell
* Actor - Fredric March in "The Best Years of Our Lives"
* Actor in a Supporting Role - Harold Russell in "The Best Years of Our Lives"
* Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Hugo Friedhofer
* Writing (Screenplay) - Robert E. Sherwood
* Best Motion Picture - Samuel Goldwyn Productions
* Special Award - Special Award
* Directing - William Wyler
Sound Recording - Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon Sawyer, Sound Director
Blithe Spirit
1 Win, 1 Nomination
* Special Effects - Special Visual Effects by Thomas Howard
The Blue Dahlia
1 Nomination
Writing (Original Screenplay) - Raymond Chandler
Blue Skies
2 Nominations
Music (Scoring of a Musical Picture) - Robert Emmett Dolan
Music (Song) - You Keep Coming Back Like A Song in "Blue Skies" Music and Lyrics by Irving Berlin
A Boy and His Dog
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (Two-reel) - Gordon Hollingshead, Producer
Brief Encounter
3 Nominations
Actress - Celia Johnson in "Brief Encounter"
Directing - David Lean
Writing (Screenplay) - David Lean, Anthony Havelock-Allan, Ronald Neame
C
Caesar and Cleopatra
1 Nomination
Art Direction (Color) - John Bryan
Canyon Passage
1 Nomination
Music (Song) - Ole Buttermilk Sky in "Canyon Passage" Music by Hoagy Carmichael; Lyrics by Jack Brooks
The Cat Concerto
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (Cartoon) - Frederick Quimby, Producer
Centennial Summer
2 Nominations
Music (Scoring of a Musical Picture) - Alfred Newman
Music (Song) - All Through The Day in "Centennial Summer" Music by Jerome Kern; Lyrics by Oscar Hammerstein II
Children of Paradise
1 Nomination
Writing (Original Screenplay) - Jacques Prevert
Chopin's Musical Moments
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - Walter Lantz, Producer
College Queen
1 Nomination
Short Subject (Two-reel) - George B. Templeton, Producer
D
The Dark Mirror
1 Nomination
Writing (Original Motion Picture Story) - Vladimir Pozner
Dive-Hi Champs
1 Nomination
Short Subject (One-reel) - Jack Eaton, Producer
The Dolly Sisters
1 Nomination
Music (Song) - I Can't Begin To Tell You in "The Dolly Sisters" Music by James Monaco; Lyrics by Mack Gordon
Duel in the Sun
2 Nominations
Actress - Jennifer Jones in "Duel in the Sun"
Actress in a Supporting Role - Lillian Gish in "Duel in the Sun"
F
Facing Your Danger
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (One-reel) - Gordon Hollingshead, Producer
G
Golden Horses
1 Nomination
Short Subject (One-reel) - Edmund Reek, Producer
The Green Years
2 Nominations
Actor in a Supporting Role - Charles Coburn in "The Green Years"
Cinematography (Black-and-White) - George Folsey
H
The Harvey Girls
2 Nominations, 1 Win
Music (Scoring of a Musical Picture) - Lennie Hayton
* Music (Song) - On The Atchison, Topeka And The Santa Fe in "The Harvey Girls" Music by Harry Warren; Lyrics by Johnny Mercer
Henry V
5 Nominations, 1 Win
Art Direction (Color) - Art Direction: Paul Sheriff, Carmen Dillon
Best Motion Picture - J. Arthur Rank-Two Cities Films
Actor - Laurence Olivier in "Henry V"
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - William Walton
* Special Award - Special Award
Hiss and Yell
1 Nomination
Short Subject (Two-reel) - Jules White, Producer
Humoresque
1 Nomination
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Franz Waxman
I
It's a Wonderful Life
5 Nominations
Directing - Frank Capra
Actor - James Stewart in "It's a Wonderful Life"
Best Motion Picture - Liberty Films
Sound Recording - RKO Radio Studio Sound Department, John Aalberg, Sound Director
Film Editing - William Hornbeck
J
John Henry and the Inky Poo
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - George Pal, Producer
The Jolson Story
6 Nominations, 2 Wins
* Sound Recording - Columbia Studio Sound Department, John Livadary, Sound Director
* Music (Scoring of a Musical Picture) - Morris Stoloff
Cinematography (Color) - Joseph Walker
Actor - Larry Parks in "The Jolson Story"
Actor in a Supporting Role - William Demarest in "The Jolson Story"
Film Editing - William Lyon
K
The Killers
4 Nominations
Writing (Screenplay) - Anthony Veiller
Film Editing - Arthur Hilton
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Miklos Rozsa
Directing - Robert Siodmak
Kitty
1 Nomination
Art Direction (Black-and-White) - Art Direction: Hans Dreier, Walter Tyler; Interior Decoration: Sam Comer, Ray Moyer
L
Life at the Zoo
1 Nomination
Documentary (Short Subject) - Artkino
The Luckiest Guy in the World
1 Nomination
Short Subject (Two-reel) - Jerry Bresler, Producer
N
Night and Day
1 Nomination
Music (Scoring of a Musical Picture) - Ray Heindorf, Max Steiner
Notorious
2 Nominations
Writing (Original Screenplay) - Ben Hecht
Actor in a Supporting Role - Claude Rains in "Notorious"
O
Open City
1 Nomination
Writing (Screenplay) - Sergio Amidei, F. Fellini
P
Paramount News Issue #37 (Twentieth Anniversary Issue! 1927.....1947)
1 Nomination
Documentary (Short Subject) - Paramount
R
The Razor's Edge
4 Nominations, 1 Win
Best Motion Picture - 20th Century-Fox
Art Direction (Black-and-White) - Art Direction: Richard Day, Nathan Juran; Interior Decoration: Thomas Little, Paul S. Fox
Actor in a Supporting Role - Clifton Webb in "The Razor's Edge"
* Actress in a Supporting Role - Anne Baxter in "The Razor's Edge"
Road to Utopia
1 Nomination
Writing (Original Screenplay) - Norman Panama, Melvin Frank
S
Saratoga Trunk
1 Nomination
Actress in a Supporting Role - Flora Robson in "Saratoga Trunk"
Seeds of Destiny
1 Win, 1 Nomination
* Documentary (Short Subject) - United States Department of War
The Seventh Veil
1 Win, 1 Nomination
* Writing (Original Screenplay) - Muriel Box, Sydney Box
Sister Kenny
1 Nomination
Actress - Rosalind Russell in "Sister Kenny"
Smart as a Fox
1 Nomination
Short Subject (One-reel) - Gordon Hollingshead, Producer
The Spiral Staircase
1 Nomination
Actress in a Supporting Role - Ethel Barrymore in "The Spiral Staircase"
Squatter's Rights
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - Walt Disney, Producer
A Stolen Life
1 Nomination
Special Effects - Special Visual Effects by William McGann; Special Audible Effects by Nathan Levinson
The Strange Love of Martha Ivers
1 Nomination
Writing (Original Motion Picture Story) - Jack Patrick
The Stranger
1 Nomination
Writing (Original Motion Picture Story) - Victor Trivas
Sure Cures
1 Nomination
Short Subject (One-reel) - Pete Smith, Producer
T
To Each His Own
2 Nominations, 1 Win
Writing (Original Motion Picture Story) - Charles Brackett
* Actress - Olivia de Havilland in "To Each His Own"
Traffic with the Devil
1 Nomination
Documentary (Short Subject) - Herbert Morgan, Producer
V
Vacation from Marriage
1 Win, 1 Nomination
* Writing (Original Motion Picture Story) - Clemence Dane
W
Walky Talky Hawky
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - Edward Selzer, Producer
Y
The Yearling
7 Nominations, 2 Wins
* Art Direction (Color) - Art Direction: Cedric Gibbons, Paul Groesse; Interior Decoration: Edwin B. Willis
* Cinematography (Color) - Charles Rosher, Leonard Smith, Arthur Arling
Directing - Clarence Brown
Actor - Gregory Peck in "The Yearling"
Film Editing - Harold Kress
Actress - Jane Wyman in "The Yearling"
Best Motion Picture - Metro-Goldwyn-Mayer