The 7th Academy Awards | 1935
Biltmore Bowl of the Biltmore Hotel
Wednesday, February 27, 1935
Honoring movies released in 1934
Highlights
  • Special Award
    Shirley Temple
    Bright Eyes
    Shirley Temple, with Irvin S. Cobb
  • Best Directing
    It Happened One Night
    Frank Capra
  • Best Actor
    Clark Gable
    It Happened One Night
    Clark Gable
Memorable Moments
  • Arthur Caesar
    Arthur Caesar
    Writing (Original Story) winner for Manhattan Melodrama
  • Claudette Colbert
    Best Actress winner for It Happened One Night, with presenter Shirley Temple
  • Jeanette MacDonald, Louis B. Mayer
    Jeanette MacDonald and Louis B. Mayer
    At the Academy Awards banquet

Winners & Nominees

Cinematography

Winner

Cleopatra

Victor Milner

Nominees

The Affairs of Cellini

Charles Rosher

Operator 13

George Folsey

Directing

Winner

It Happened One Night

Frank Capra

Nominees

One Night of Love

Victor Schertzinger

The Thin Man

W. S. Van Dyke

Film Editing

Winner

Eskimo

Conrad Nervig

Nominees

Cleopatra

Anne Bauchens

One Night of Love

Gene Milford

Actor

Winner

Clark Gable

It Happened One Night

Nominees

Frank Morgan

The Affairs of Cellini

William Powell

The Thin Man

Actress

Winner

Claudette Colbert

It Happened One Night

Nominees

Norma Shearer

The Barretts of Wimpole Street

Bette Davis

Of Human Bondage

Grace Moore

One Night of Love

Art Direction

Winner

The Merry Widow

Cedric Gibbons, Frederic Hope

Nominees

The Affairs of Cellini

Richard Day

The Gay Divorcee

Van Nest Polglase, Carroll Clark

Writing (Adaptation)

Winner

It Happened One Night

Robert Riskin

Nominees

The Thin Man

Frances Goodrich, Albert Hackett

Viva Villa!

Ben Hecht

Writing (Original Story)

Winner

Manhattan Melodrama

Arthur Caesar

Nominees

Hide-Out

Mauri Grashin

The Richest Girl in the World

Norman Krasna

Outstanding Production

Winner

It Happened One Night

Columbia

Nominees

Viva Villa!

Metro-Goldwyn-Mayer

The White Parade

Jesse L. Lasky (production company)

The Barretts of Wimpole Street

Metro-Goldwyn-Mayer

Cleopatra

Paramount

Flirtation Walk

First National

The Gay Divorcee

RKO Radio

Here Comes the Navy

Warner Bros.

The House of Rothschild

20th Century

Imitation of Life

Universal

One Night of Love

Columbia

The Thin Man

Metro-Goldwyn-Mayer

Sound Recording

Winner

One Night of Love

Columbia Studio Sound Department, John Livadary, Sound Director

Nominees

Viva Villa!

Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer, Sound Director

The White Parade

Fox Studio Sound Department, E. H. Hansen, Sound Director

The Affairs of Cellini

United Artists Studio Sound Department, Thomas T. Moulton, Sound Director

Cleopatra

Paramount Studio Sound Department, Franklin B. Hansen, Sound Director

Flirtation Walk

Warner Bros.-First National Studio Sound Department, Nathan Levinson, Sound Director

The Gay Divorcee

RKO Radio Studio Sound Department, Carl Dreher, Sound Director

Imitation of Life

Universal Studio Sound Department, Theodore Soderberg, Sound Director

Short Subject (Cartoon)

Winner

The Tortoise and the Hare

Walt Disney, Producer

Nominees

Holiday Land

Charles Mintz, Producer

Jolly Little Elves

Walter Lantz, Producer

Short Subject (Comedy)

Winner

La Cucaracha

Kenneth Macgowan, Producer

Nominees

Men in Black

Jules White, Producer

What, No Men!

Warner Bros.

Short Subject (Novelty)

Winner

City of Wax

Stacy Woodard and Horace Woodard, Producers

Nominees

Bosom Friends

Skibo Productions

Strikes and Spares

Pete Smith, Producer

Assistant Director

Winner

Viva Villa!

John Waters

Nominees

Cleopatra

Cullen Tate

Imitation of Life

Scott Beal

Music (Scoring)

Winner

One Night of Love

Columbia Studio Music Department, Louis Silvers, head of department (Thematic Music by Victor Schertzinger and Gus Kahn)

Nominees

The Gay Divorcee

RKO Radio Studio Music Department, Max Steiner, head of department (Score by Kenneth Webb and Samuel Hoffenstein)

The Lost Patrol

RKO Radio Studio Music Department, Max Steiner, head of department (Score by Max Steiner)

Music (Song)

Winner

The Gay Divorcee

The Continental in "The Gay Divorcee" Music by Con Conrad; Lyrics by Herb Magidson

Nominees

Flying Down to Rio

Carioca in "Flying Down to Rio" Music by Vincent Youmans; Lyrics by Edward Eliscu and Gus Kahn

She Loves Me Not

Love In Bloom in "She Loves Me Not" Music by Ralph Rainger; Lyrics by Leo Robin
ALL0-9 ABCD EFGHIJK LMN OP Q RSTU VWX Y Z
A
The Affairs of Cellini
4 Nominations
Cinematography - Charles Rosher
Actor - Frank Morgan in "The Affairs of Cellini"
Art Direction - Richard Day
Sound Recording - United Artists Studio Sound Department, Thomas T. Moulton, Sound Director
B
The Barretts of Wimpole Street
2 Nominations
Outstanding Production - Metro-Goldwyn-Mayer
Actress - Norma Shearer in "The Barretts of Wimpole Street"
Bosom Friends
1 Nomination
Short Subject (Novelty) - Skibo Productions
C
City of Wax
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (Novelty) - Stacy Woodard and Horace Woodard, Producers
Cleopatra
5 Nominations, 1 Win
Film Editing - Anne Bauchens
Assistant Director - Cullen Tate
Outstanding Production - Paramount
Sound Recording - Paramount Studio Sound Department, Franklin B. Hansen, Sound Director
* Cinematography - Victor Milner
E
Eskimo
1 Win, 1 Nomination
* Film Editing - Conrad Nervig
F
Flirtation Walk
2 Nominations
Outstanding Production - First National
Sound Recording - Warner Bros.-First National Studio Sound Department, Nathan Levinson, Sound Director
Flying Down to Rio
1 Nomination
Music (Song) - Carioca in "Flying Down to Rio" Music by Vincent Youmans; Lyrics by Edward Eliscu and Gus Kahn
G
The Gay Divorcee
5 Nominations, 1 Win
Outstanding Production - RKO Radio
Music (Scoring) - RKO Radio Studio Music Department, Max Steiner, head of department (Score by Kenneth Webb and Samuel Hoffenstein)
Sound Recording - RKO Radio Studio Sound Department, Carl Dreher, Sound Director
Art Direction - Van Nest Polglase, Carroll Clark
* Music (Song) - The Continental in "The Gay Divorcee" Music by Con Conrad; Lyrics by Herb Magidson
H
Here Comes the Navy
1 Nomination
Outstanding Production - Warner Bros.
Hide-Out
1 Nomination
Writing (Original Story) - Mauri Grashin
Holiday Land
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - Charles Mintz, Producer
The House of Rothschild
1 Nomination
Outstanding Production - 20th Century
I
Imitation of Life
3 Nominations
Assistant Director - Scott Beal
Outstanding Production - Universal
Sound Recording - Universal Studio Sound Department, Theodore Soderberg, Sound Director
It Happened One Night
5 Wins, 5 Nominations
* Actor - Clark Gable in "It Happened One Night"
* Actress - Claudette Colbert in "It Happened One Night"
* Outstanding Production - Columbia
* Directing - Frank Capra
* Writing (Adaptation) - Robert Riskin
J
Jolly Little Elves
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - Walter Lantz, Producer
L
La Cucaracha
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (Comedy) - Kenneth Macgowan, Producer
The Lost Patrol
1 Nomination
Music (Scoring) - RKO Radio Studio Music Department, Max Steiner, head of department (Score by Max Steiner)
M
Manhattan Melodrama
1 Win, 1 Nomination
* Writing (Original Story) - Arthur Caesar
Men in Black
1 Nomination
Short Subject (Comedy) - Jules White, Producer
The Merry Widow
1 Win, 1 Nomination
* Art Direction - Cedric Gibbons, Frederic Hope
O
Of Human Bondage
1 Nomination
Actress - Bette Davis in "Of Human Bondage"
One Night of Love
6 Nominations, 2 Wins
Outstanding Production - Columbia
Film Editing - Gene Milford
Actress - Grace Moore in "One Night of Love"
Directing - Victor Schertzinger
* Music (Scoring) - Columbia Studio Music Department, Louis Silvers, head of department (Thematic Music by Victor Schertzinger and Gus Kahn)
* Sound Recording - Columbia Studio Sound Department, John Livadary, Sound Director
Operator 13
1 Nomination
Cinematography - George Folsey
R
The Richest Girl in the World
1 Nomination
Writing (Original Story) - Norman Krasna
S
She Loves Me Not
1 Nomination
Music (Song) - Love In Bloom in "She Loves Me Not" Music by Ralph Rainger; Lyrics by Leo Robin
Strikes and Spares
1 Nomination
Short Subject (Novelty) - Pete Smith, Producer
T
The Thin Man
4 Nominations
Writing (Adaptation) - Frances Goodrich, Albert Hackett
Outstanding Production - Metro-Goldwyn-Mayer
Directing - W. S. Van Dyke
Actor - William Powell in "The Thin Man"
The Tortoise and the Hare
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (Cartoon) - Walt Disney, Producer
V
Viva Villa!
4 Nominations, 1 Win
Writing (Adaptation) - Ben Hecht
Outstanding Production - Metro-Goldwyn-Mayer
Sound Recording - Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer, Sound Director
* Assistant Director - John Waters
W
What, No Men!
1 Nomination
Short Subject (Comedy) - Warner Bros.
The White Parade
2 Nominations
Sound Recording - Fox Studio Sound Department, E. H. Hansen, Sound Director
Outstanding Production - Jesse L. Lasky (production company)