The 6th Academy Awards | 1934
Fiesta Room of the Ambassador Hotel
Friday, March 16, 1934
Honoring movies released from August 1, 1932 - December 31, 1933.
Highlights
  • Sound Recording
    Franklin Hansen
    A Farewell to Arms
    Franklin Hansen
  • Best Actor
    Charles Laughton, Elsa Lanchester
    The Private Life of Henry VIII
    Charles Laughton arriving with wife Elsa Lanchester
  • Cinematography
    Charles Lang Jr.
    A Farewell to Arms
    Charles Bryant Lang, Jr.
Memorable Moments
  • Franklin Hansen, Will Rogers, and Frank Lloyd
    At the 6th Academy Awards ceremony
  • Frank Capra
    Frank Capra
    Best Directing nominee for Lady for a Day
  • Frank Lloyd
    Frank Lloyd
    Best Directing winner for Cavalcade

Winners & Nominees

Cinematography

Winner

A Farewell to Arms

Charles Bryant Lang, Jr.

Nominees

Reunion in Vienna

George J. Folsey

The Sign of the Cross

Karl Struss

Directing

Winner

Cavalcade

Frank Lloyd

Nominees

Lady for a Day

Frank Capra

Little Women

George Cukor

Actor

Winner

Charles Laughton

The Private Life of Henry VIII

Nominees

Leslie Howard

Berkeley Square

Paul Muni

I Am a Fugitive from a Chain Gang

Actress

Winner

Katharine Hepburn

Morning Glory

Nominees

May Robson

Lady for a Day

Diana Wynyard

Cavalcade

Art Direction

Winner

Cavalcade

William S. Darling

Nominees

A Farewell to Arms

Hans Dreier, Roland Anderson

When Ladies Meet

Cedric Gibbons

Writing (Adaptation)

Winner

Little Women

Victor Heerman, Sarah Y. Mason

Nominees

State Fair

Paul Green, Sonya Levien

Lady for a Day

Robert Riskin

Writing (Original Story)

Winner

One Way Passage

Robert Lord

Nominees

The Prizefighter and the Lady

Frances Marion

Rasputin and the Empress

Charles MacArthur

Outstanding Production

Winner

Cavalcade

Fox

Nominees

State Fair

Fox

A Farewell to Arms

Paramount

42nd Street

Warner Bros.

I Am a Fugitive from a Chain Gang

Warner Bros.

Lady for a Day

Columbia

Little Women

RKO Radio

The Private Life of Henry VIII

London Films

She Done Him Wrong

Paramount

Smilin' Through

Metro-Goldwyn-Mayer

Sound Recording

Winner

A Farewell to Arms

Paramount Studio Sound Department, Franklin B. Hansen, Sound Director

Nominees

42nd Street

Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson, Sound Director

Gold Diggers of 1933

Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson, Sound Director

I Am a Fugitive from a Chain Gang

Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson, Sound Director

Short Subject (Cartoon)

Winner

The Three Little Pigs

Walt Disney, Producer

Nominees

Building a Building

Walt Disney, Producer

The Merry Old Soul

Walter Lantz, Producer

Short Subject (Comedy)

Winner

So This Is Harris

Louis Brock, Producer

Nominees

Mister Mugg

Warren Doane, Producer

A Preferred List

Louis Brock, Producer

Short Subject (Novelty)

Winner

Krakatoa

Joe Rock, Producer

Nominees

Menu

Pete Smith, Producer

The Sea

Educational

Assistant Director

Winner

William Tummel (Fox)

Charles Dorian (Metro-Goldwyn-Mayer)

Charles Barton (Paramount)

Dewey Starkey (RKO Radio)

Fred Fox (United Artists)

Scott Beal (Universal)

Gordon Hollingshead (Warner Bros.)

Nominees

Frank X. Shaw (Warner Bros.)

Bunny Dull (Metro-Goldwyn-Mayer)

John S. Waters (Metro-Goldwyn-Mayer)

Sidney S. Brod (Paramount)

Arthur Jacobson (Paramount)

Eddie Killey (RKO Radio)

Benjamin Silvey (United Artists)

Joe McDonough (Universal)

W. J. Reiter (Universal)

Al Alborn (Warner Bros.)

Percy Ikerd (Fox)
ALLO-9A BCD E FGH IJ KLMN OPQ RSTU V WX Y Z
0-9
42nd Street
2 Nominations
Outstanding Production - Warner Bros.
Sound Recording - Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson, Sound Director
B
Berkeley Square
1 Nomination
Actor - Leslie Howard in "Berkeley Square"
Building a Building
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - Walt Disney, Producer
C
Cavalcade
4 Nominations, 3 Wins
Actress - Diana Wynyard in "Cavalcade"
* Outstanding Production - Fox
* Directing - Frank Lloyd
* Art Direction - William S. Darling
F
A Farewell to Arms
4 Nominations, 2 Wins
* Cinematography - Charles Bryant Lang, Jr.
* Sound Recording - Paramount Studio Sound Department, Franklin B. Hansen, Sound Director
Art Direction - Hans Dreier, Roland Anderson
Outstanding Production - Paramount
G
Gold Diggers of 1933
1 Nomination
Sound Recording - Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson, Sound Director
I
I Am a Fugitive from a Chain Gang
3 Nominations
Actor - Paul Muni in "I Am a Fugitive from a Chain Gang"
Outstanding Production - Warner Bros.
Sound Recording - Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson, Sound Director
K
Krakatoa
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (Novelty) - Joe Rock, Producer
L
Lady for a Day
4 Nominations
Outstanding Production - Columbia
Directing - Frank Capra
Actress - May Robson in "Lady for a Day"
Writing (Adaptation) - Robert Riskin
Little Women
3 Nominations, 1 Win
Directing - George Cukor
Outstanding Production - RKO Radio
* Writing (Adaptation) - Victor Heerman, Sarah Y. Mason
M
Menu
1 Nomination
Short Subject (Novelty) - Pete Smith, Producer
The Merry Old Soul
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - Walter Lantz, Producer
Mister Mugg
1 Nomination
Short Subject (Comedy) - Warren Doane, Producer
Morning Glory
1 Win, 1 Nomination
* Actress - Katharine Hepburn in "Morning Glory"
O
One Way Passage
1 Win, 1 Nomination
* Writing (Original Story) - Robert Lord
P
A Preferred List
1 Nomination
Short Subject (Comedy) - Louis Brock, Producer
The Private Life of Henry VIII
2 Nominations, 1 Win
* Actor - Charles Laughton in "The Private Life of Henry VIII"
Outstanding Production - London Films
The Prizefighter and the Lady
1 Nomination
Writing (Original Story) - Frances Marion
R
Rasputin and the Empress
1 Nomination
Writing (Original Story) - Charles MacArthur
Reunion in Vienna
1 Nomination
Cinematography - George J. Folsey
S
The Sea
1 Nomination
Short Subject (Novelty) - Educational
She Done Him Wrong
1 Nomination
Outstanding Production - Paramount
The Sign of the Cross
1 Nomination
Cinematography - Karl Struss
Smilin' Through
1 Nomination
Outstanding Production - Metro-Goldwyn-Mayer
So This Is Harris
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (Comedy) - Louis Brock, Producer
State Fair
2 Nominations
Outstanding Production - Fox
Writing (Adaptation) - Paul Green, Sonya Levien
T
The Three Little Pigs
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (Cartoon) - Walt Disney, Producer
W
When Ladies Meet
1 Nomination
Art Direction - Cedric Gibbons