The 18th Academy Awards | 1946
Grauman's Chinese Theatre
Thursday, March 7, 1946
Honoring movies released in 1945
Highlights
  • Best Score
    Spellbound
    Miklos Rozsa with presenter Ginger Rogers
  • Short Subject
    Quiet Please
    Fred Quimby
  • Cinematography
    The Picture of Dorian Gray
    Harry Stradling, with presenter D.W. Griffith
Memorable Moments
  • Ray Milland
    Best Actor winner for The Lost Weekend
  • Joan Crawford
    Best Actress winner for Mildred Pierce
  • Billy Wilder
    Best Directing winner for The Lost Weekend

Winners & Nominees

Actor in a Supporting Role

Winner

James Dunn

A Tree Grows in Brooklyn

Nominees

Robert Mitchum

G. I. Joe

J. Carrol Naish

A Medal for Benny

Michael Chekhov

Spellbound

John Dall

The Corn Is Green

Actress in a Supporting Role

Winner

Anne Revere

National Velvet

Nominees

Eve Arden

Mildred Pierce

Ann Blyth

Mildred Pierce

Angela Lansbury

The Picture of Dorian Gray

Joan Lorring

The Corn Is Green

Directing

Winner

The Lost Weekend

Billy Wilder

Nominees

The Bells of St. Mary's

Leo McCarey

National Velvet

Clarence Brown

The Southerner

Jean Renoir

Spellbound

Alfred Hitchcock

Film Editing

Winner

National Velvet

Robert J. Kern

Nominees

The Bells of St. Mary's

Harry Marker

The Lost Weekend

Doane Harrison

Objective, Burma!

George Amy

A Song to Remember

Charles Nelson

Actor

Winner

Ray Milland

The Lost Weekend

Nominees

Bing Crosby

The Bells of St. Mary's

Gene Kelly

Anchors Aweigh

Gregory Peck

The Keys of the Kingdom

Cornel Wilde

A Song to Remember

Actress

Winner

Joan Crawford

Mildred Pierce

Nominees

Ingrid Bergman

The Bells of St. Mary's

Greer Garson

The Valley of Decision

Jennifer Jones

Love Letters

Gene Tierney

Leave Her to Heaven

Special Award

Winner

The House I Live In

Special Award

Sound Recording

Winner

The Bells of St. Mary's

RKO Radio Studio Sound Department, Stephen Dunn, Sound Director

Nominees

Wonder Man

Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon Sawyer, Sound Director

Flame of Barbary Coast

Republic Studio Sound Department, Daniel J. Bloomberg, Sound Director

Lady on a Train

Universal Studio Sound Department, Bernard B. Brown, Sound Director

Leave Her to Heaven

20th Century-Fox Studio Sound Department, Thomas T. Moulton, Sound Director

Rhapsody in Blue

Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson, Sound Director

A Song to Remember

Columbia Studio Sound Department, John P. Livadary, Sound Director

The Southerner

General Service, Jack Whitney, Sound Director

They Were Expendable

Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer, Sound Director

The Three Caballeros

Walt Disney Studio Sound Department, C. O. Slyfield, Sound Director

Three Is a Family

RCA Sound, W. V. Wolfe, Sound Director

The Unseen

Paramount Studio Sound Department, Loren L. Ryder, Sound Director

Short Subject (Cartoon)

Winner

Quiet Please!

Frederick Quimby, Producer

Nominees

Donald's Crime

Walt Disney, Producer

Jasper and the Beanstalk

George Pal, Producer

Life with Feathers

Eddie Selzer, Producer

Mighty Mouse in Gypsy Life

Paul Terry, Producer

The Poet and Peasant

Walter Lantz, Producer

Rippling Romance

Screen Gems

Music (Song)

Winner

State Fair

It Might As Well Be Spring in "State Fair" Music by Richard Rodgers; Lyrics by Oscar Hammerstein II

Nominees

Here Come the Waves

Accentuate The Positive in "Here Come the Waves" Music by Harold Arlen; Lyrics by Johnny Mercer

Tonight and Every Night

Anywhere in "Tonight and Every Night" Music by Jule Styne; Lyrics by Sammy Cahn

The Bells of St. Mary's

Aren't You Glad You're You? in "The Bells of St. Mary's" Music by James Van Heusen; Lyrics by Johnny Burke

Why Girls Leave Home

The Cat And The Canary in "Why Girls Leave Home" Music by Jay Livingston; Lyrics by Ray Evans

Earl Carroll Vanities

Endlessly in "Earl Carroll Vanities" Music by Walter Kent; Lyrics by Kim Gannon

Anchors Aweigh

I Fall In Love Too Easily in "Anchors Aweigh" Music by Jule Styne; Lyrics by Sammy Cahn

Sing Your Way Home

I'll Buy That Dream in "Sing Your Way Home" Music by Allie Wrubel; Lyrics by Herb Magidson

G. I. Joe

Linda in "G. I. Joe" Music and Lyrics by Ann Ronell

Love Letters

Love Letters in "Love Letters" Music by Victor Young; Lyrics by Eddie Heyman

Can't Help Singing

More And More in "Can't Help Singing" Music by Jerome Kern; Lyrics by E. Y. Harburg

Belle of the Yukon

Sleighride In July in "Belle of the Yukon" Music by James Van Heusen; Lyrics by Johnny Burke

Wonder Man

So In Love in "Wonder Man" Music by David Rose; Lyrics by Leo Robin

San Antonio

Some Sunday Morning in "San Antonio" Music by Ray Heindorf and M. K. Jerome; Lyrics by Ted Koehler

Writing (Screenplay)

Winner

The Lost Weekend

Charles Brackett, Billy Wilder

Nominees

G. I. Joe

Leopold Atlas, Guy Endore, Philip Stevenson

Mildred Pierce

Ranald MacDougall

Pride of the Marines

Albert Maltz

A Tree Grows in Brooklyn

Tess Slesinger, Frank Davis

Short Subject (One-reel)

Winner

Stairway to Light

Herbert Moulton, Producer; Jerry Bresler, Executive Producer

Nominees

Your National Gallery

Joseph O'Brien and Thomas Mead, Producers

Along the Rainbow Trail

Edmund Reek, Producer

Screen Snapshots' 25th Anniversary

Ralph Staub, Producer

Story of a Dog

Gordon Hollingshead, Producer

White Rhapsody

Grantland Rice, Producer

Short Subject (Two-reel)

Winner

Star in the Night

Gordon Hollingshead, Producer

Nominees

A Gun in His Hand

Chester Franklin, Producer; Jerry Bresler, Executive Producer

The Jury Goes Round 'N' Round

Jules White, Producer

The Little Witch

George Templeton, Producer

Cinematography (Black-and-White)

Winner

The Picture of Dorian Gray

Harry Stradling

Nominees

The Keys of the Kingdom

Arthur Miller

The Lost Weekend

John F. Seitz

Mildred Pierce

Ernest Haller

Spellbound

George Barnes

Cinematography (Color)

Winner

Leave Her to Heaven

Leon Shamroy

Nominees

The Spanish Main

George Barnes

Anchors Aweigh

Robert Planck, Charles Boyle

National Velvet

Leonard Smith

A Song to Remember

Tony Gaudio, Allen M. Davey

Special Effects

Winner

Wonder Man

Photographic Effects by John Fulton; Sound Effects by Arthur W. Johns

Nominees

Captain Eddie

Photographic Effects by Fred Sersen, Sol Halprin; Sound Effects by Roger Heman, Harry Leonard

Spellbound

Photographic Effects by Jack Cosgrove

They Were Expendable

Photographic Effects by A. Arnold Gillespie, Donald Jahraus, Robert A. MacDonald; Sound Effects by Michael Steinore

A Thousand and One Nights

Photographic Effects by Lawrence W. Butler; Sound Effects by Ray Bomba

Art Direction (Black-and-White)

Winner

Blood on the Sun

Art Direction: Wiard Ihnen; Interior Decoration: A. Roland Fields

Nominees

Love Letters

Art Direction: Hans Dreier, Roland Anderson; Interior Decoration: Sam Comer, Ray Moyer

The Picture of Dorian Gray

Art Direction: Cedric Gibbons, Hans Peters; Interior Decoration: Edwin B. Willis, Hugh Hunt, John Bonar

Experiment Perilous

Art Direction: Albert S. D'Agostino, Jack Okey; Interior Decoration: Darrell Silvera, Claude Carpenter

The Keys of the Kingdom

Art Direction: James Basevi, William Darling; Interior Decoration: Thomas Little, Frank E. Hughes

Art Direction (Color)

Winner

Frenchman's Creek

Art Direction: Hans Dreier, Ernst Fegte; Interior Decoration: Sam Comer

Nominees

Leave Her to Heaven

Art Direction: Lyle Wheeler, Maurice Ransford; Interior Decoration: Thomas Little

National Velvet

Art Direction: Cedric Gibbons, Urie McCleary; Interior Decoration: Edwin B. Willis, Mildred Griffiths

San Antonio

Art Direction: Ted Smith; Interior Decoration: Jack McConaghy

A Thousand and One Nights

Art Direction: Stephen Goosson, Rudolph Sternad; Interior Decoration: Frank Tuttle

Writing (Original Screenplay)

Winner

Marie-Louise

Richard Schweizer

Nominees

Dillinger

Philip Yordan

Music for Millions

Myles Connolly

Salty O'Rourke

Milton Holmes

What Next, Corporal Hargrove?

Harry Kurnitz

Documentary (Short Subject)

Winner

Hitler Lives?

Gordon Hollingshead, Producer

Nominees

Library of Congress

United States Office of War Information Overseas Motion Picture Bureau

To the Shores of Iwo Jima

United States Marine Corps

Music (Scoring of a Musical Picture)

Winner

Anchors Aweigh

Georgie Stoll

Nominees

Wonder Man

Ray Heindorf, Lou Forbes

Belle of the Yukon

Arthur Lange

Can't Help Singing

Jerome Kern, H. J. Salter

Hitchhike to Happiness

Morton Scott

Incendiary Blonde

Robert Emmett Dolan

Rhapsody in Blue

Ray Heindorf, Max Steiner

State Fair

Alfred Newman, Charles Henderson

Sunbonnet Sue

Edward J. Kay

The Three Caballeros

Charles Wolcott, Edward Plumb, Paul J. Smith

Tonight and Every Night

Marlin Skiles, Morris Stoloff

Why Girls Leave Home

Walter Greene

Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture)

Winner

Spellbound

Miklos Rozsa

Nominees

The Bells of St. Mary's

Robert Emmett Dolan

The Southerner

Werner Janssen

Brewster's Millions

Lou Forbes

Captain Kidd

Werner Janssen

This Love of Ours

H. J. Salter

The Enchanted Cottage

Roy Webb

The Valley of Decision

Herbert Stothart

Flame of Barbary Coast

Morton Scott, Dale Butts

The Woman in the Window

Arthur Lange, Hugo Friedhofer

G. I. Honeymoon

Edward J. Kay

G. I. Joe

Louis Applebaum, Ann Ronell

Guest in the House

Werner Janssen

Guest Wife

Daniele Amfitheatrof

The Keys of the Kingdom

Alfred Newman

The Lost Weekend

Miklos Rozsa

Love Letters

Victor Young

The Man Who Walked Alone

Karl Hajos

Objective, Burma!

Franz Waxman

Paris--Underground

Alexander Tansman

A Song to Remember

Miklos Rozsa, Morris Stoloff

Writing (Original Motion Picture Story)

Winner

The House on 92nd Street

Charles G. Booth

Nominees

The Affairs of Susan

Thomas Monroe, Laszlo Gorog

A Medal for Benny

John Steinbeck, Jack Wagner

Objective, Burma!

Alvah Bessie

A Song to Remember

Ernst Marischka

Documentary (Feature)

Winner

The True Glory

The Governments of Great Britain and the United States of America

Nominees

The Last Bomb

United States Army Air Force

Best Motion Picture

Winner

The Lost Weekend

Paramount

Nominees

The Bells of St. Mary's

Rainbow Productions

Mildred Pierce

Warner Bros.

Spellbound

Selznick International Pictures

Anchors Aweigh

Metro-Goldwyn-Mayer
A
The Affairs of Susan
1 Nomination
Writing (Original Motion Picture Story) - Thomas Monroe, Laszlo Gorog
Along the Rainbow Trail
1 Nomination
Short Subject (One-reel) - Edmund Reek, Producer
Anchors Aweigh
5 Nominations, 1 Win
Actor - Gene Kelly in "Anchors Aweigh"
Music (Song) - I Fall In Love Too Easily in "Anchors Aweigh" Music by Jule Styne; Lyrics by Sammy Cahn
Best Motion Picture - Metro-Goldwyn-Mayer
Cinematography (Color) - Robert Planck, Charles Boyle
* Music (Scoring of a Musical Picture) - Georgie Stoll
B
Belle of the Yukon
2 Nominations
Music (Scoring of a Musical Picture) - Arthur Lange
Music (Song) - Sleighride In July in "Belle of the Yukon" Music by James Van Heusen; Lyrics by Johnny Burke
The Bells of St. Mary's
8 Nominations, 1 Win
Music (Song) - Aren't You Glad You're You? in "The Bells of St. Mary's" Music by James Van Heusen; Lyrics by Johnny Burke
Actor - Bing Crosby in "The Bells of St. Mary's"
Film Editing - Harry Marker
Actress - Ingrid Bergman in "The Bells of St. Mary's"
Directing - Leo McCarey
Best Motion Picture - Rainbow Productions
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Robert Emmett Dolan
* Sound Recording - RKO Radio Studio Sound Department, Stephen Dunn, Sound Director
Blood on the Sun
1 Win, 1 Nomination
* Art Direction (Black-and-White) - Art Direction: Wiard Ihnen; Interior Decoration: A. Roland Fields
Brewster's Millions
1 Nomination
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Lou Forbes
C
Can't Help Singing
2 Nominations
Music (Scoring of a Musical Picture) - Jerome Kern, H. J. Salter
Music (Song) - More And More in "Can't Help Singing" Music by Jerome Kern; Lyrics by E. Y. Harburg
Captain Eddie
1 Nomination
Special Effects - Photographic Effects by Fred Sersen, Sol Halprin; Sound Effects by Roger Heman, Harry Leonard
Captain Kidd
1 Nomination
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Werner Janssen
The Corn Is Green
2 Nominations
Actress in a Supporting Role - Joan Lorring in "The Corn Is Green"
Actor in a Supporting Role - John Dall in "The Corn Is Green"
D
Dillinger
1 Nomination
Writing (Original Screenplay) - Philip Yordan
Donald's Crime
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - Walt Disney, Producer
E
Earl Carroll Vanities
1 Nomination
Music (Song) - Endlessly in "Earl Carroll Vanities" Music by Walter Kent; Lyrics by Kim Gannon
The Enchanted Cottage
1 Nomination
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Roy Webb
Experiment Perilous
1 Nomination
Art Direction (Black-and-White) - Art Direction: Albert S. D'Agostino, Jack Okey; Interior Decoration: Darrell Silvera, Claude Carpenter
F
Flame of Barbary Coast
2 Nominations
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Morton Scott, Dale Butts
Sound Recording - Republic Studio Sound Department, Daniel J. Bloomberg, Sound Director
Frenchman's Creek
1 Win, 1 Nomination
* Art Direction (Color) - Art Direction: Hans Dreier, Ernst Fegte; Interior Decoration: Sam Comer
G
G. I. Honeymoon
1 Nomination
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Edward J. Kay
G. I. Joe
4 Nominations
Writing (Screenplay) - Leopold Atlas, Guy Endore, Philip Stevenson
Music (Song) - Linda in "G. I. Joe" Music and Lyrics by Ann Ronell
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Louis Applebaum, Ann Ronell
Actor in a Supporting Role - Robert Mitchum in "G. I. Joe"
Guest in the House
1 Nomination
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Werner Janssen
Guest Wife
1 Nomination
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Daniele Amfitheatrof
A Gun in His Hand
1 Nomination
Short Subject (Two-reel) - Chester Franklin, Producer; Jerry Bresler, Executive Producer
H
Here Come the Waves
1 Nomination
Music (Song) - Accentuate The Positive in "Here Come the Waves" Music by Harold Arlen; Lyrics by Johnny Mercer
Hitchhike to Happiness
1 Nomination
Music (Scoring of a Musical Picture) - Morton Scott
Hitler Lives?
1 Win, 1 Nomination
* Documentary (Short Subject) - Gordon Hollingshead, Producer
The House I Live In
1 Win, 1 Nomination
* Special Award - Special Award
The House on 92nd Street
1 Win, 1 Nomination
* Writing (Original Motion Picture Story) - Charles G. Booth
I
Incendiary Blonde
1 Nomination
Music (Scoring of a Musical Picture) - Robert Emmett Dolan
J
Jasper and the Beanstalk
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - George Pal, Producer
The Jury Goes Round 'N' Round
1 Nomination
Short Subject (Two-reel) - Jules White, Producer
K
The Keys of the Kingdom
4 Nominations
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Alfred Newman
Art Direction (Black-and-White) - Art Direction: James Basevi, William Darling; Interior Decoration: Thomas Little, Frank E. Hughes
Cinematography (Black-and-White) - Arthur Miller
Actor - Gregory Peck in "The Keys of the Kingdom"
L
Lady on a Train
1 Nomination
Sound Recording - Universal Studio Sound Department, Bernard B. Brown, Sound Director
The Last Bomb
1 Nomination
Documentary (Feature) - United States Army Air Force
Leave Her to Heaven
4 Nominations, 1 Win
Sound Recording - 20th Century-Fox Studio Sound Department, Thomas T. Moulton, Sound Director
Art Direction (Color) - Art Direction: Lyle Wheeler, Maurice Ransford; Interior Decoration: Thomas Little
Actress - Gene Tierney in "Leave Her to Heaven"
* Cinematography (Color) - Leon Shamroy
Library of Congress
1 Nomination
Documentary (Short Subject) - United States Office of War Information Overseas Motion Picture Bureau
Life with Feathers
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - Eddie Selzer, Producer
The Little Witch
1 Nomination
Short Subject (Two-reel) - George Templeton, Producer
The Lost Weekend
7 Nominations, 4 Wins
* Directing - Billy Wilder
* Writing (Screenplay) - Charles Brackett, Billy Wilder
* Best Motion Picture - Paramount
* Actor - Ray Milland in "The Lost Weekend"
Film Editing - Doane Harrison
Cinematography (Black-and-White) - John F. Seitz
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Miklos Rozsa
Love Letters
4 Nominations
Art Direction (Black-and-White) - Art Direction: Hans Dreier, Roland Anderson; Interior Decoration: Sam Comer, Ray Moyer
Actress - Jennifer Jones in "Love Letters"
Music (Song) - Love Letters in "Love Letters" Music by Victor Young; Lyrics by Eddie Heyman
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Victor Young
M
The Man Who Walked Alone
1 Nomination
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Karl Hajos
Marie-Louise
1 Win, 1 Nomination
* Writing (Original Screenplay) - Richard Schweizer
A Medal for Benny
2 Nominations
Actor in a Supporting Role - J. Carrol Naish in "A Medal for Benny"
Writing (Original Motion Picture Story) - John Steinbeck, Jack Wagner
Mighty Mouse in Gypsy Life
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - Paul Terry, Producer
Mildred Pierce
6 Nominations, 1 Win
Actress in a Supporting Role - Ann Blyth in "Mildred Pierce"
Cinematography (Black-and-White) - Ernest Haller
Actress in a Supporting Role - Eve Arden in "Mildred Pierce"
Writing (Screenplay) - Ranald MacDougall
Best Motion Picture - Warner Bros.
* Actress - Joan Crawford in "Mildred Pierce"
Music for Millions
1 Nomination
Writing (Original Screenplay) - Myles Connolly
N
National Velvet
5 Nominations, 2 Wins
* Actress in a Supporting Role - Anne Revere in "National Velvet"
* Film Editing - Robert J. Kern
Art Direction (Color) - Art Direction: Cedric Gibbons, Urie McCleary; Interior Decoration: Edwin B. Willis, Mildred Griffiths
Directing - Clarence Brown
Cinematography (Color) - Leonard Smith
O
Objective, Burma!
3 Nominations
Writing (Original Motion Picture Story) - Alvah Bessie
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Franz Waxman
Film Editing - George Amy
P
Paris--Underground
1 Nomination
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Alexander Tansman
The Picture of Dorian Gray
3 Nominations, 1 Win
Actress in a Supporting Role - Angela Lansbury in "The Picture of Dorian Gray"
Art Direction (Black-and-White) - Art Direction: Cedric Gibbons, Hans Peters; Interior Decoration: Edwin B. Willis, Hugh Hunt, John Bonar
* Cinematography (Black-and-White) - Harry Stradling
The Poet and Peasant
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - Walter Lantz, Producer
Pride of the Marines
1 Nomination
Writing (Screenplay) - Albert Maltz
Q
Quiet Please!
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (Cartoon) - Frederick Quimby, Producer
R
Rhapsody in Blue
2 Nominations
Music (Scoring of a Musical Picture) - Ray Heindorf, Max Steiner
Sound Recording - Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson, Sound Director
Rippling Romance
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - Screen Gems
S
Salty O'Rourke
1 Nomination
Writing (Original Screenplay) - Milton Holmes
San Antonio
2 Nominations
Art Direction (Color) - Art Direction: Ted Smith; Interior Decoration: Jack McConaghy
Music (Song) - Some Sunday Morning in "San Antonio" Music by Ray Heindorf and M. K. Jerome; Lyrics by Ted Koehler
Screen Snapshots' 25th Anniversary
1 Nomination
Short Subject (One-reel) - Ralph Staub, Producer
Sing Your Way Home
1 Nomination
Music (Song) - I'll Buy That Dream in "Sing Your Way Home" Music by Allie Wrubel; Lyrics by Herb Magidson
A Song to Remember
6 Nominations
Film Editing - Charles Nelson
Sound Recording - Columbia Studio Sound Department, John P. Livadary, Sound Director
Actor - Cornel Wilde in "A Song to Remember"
Writing (Original Motion Picture Story) - Ernst Marischka
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Miklos Rozsa, Morris Stoloff
Cinematography (Color) - Tony Gaudio, Allen M. Davey
The Southerner
3 Nominations
Sound Recording - General Service, Jack Whitney, Sound Director
Directing - Jean Renoir
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Werner Janssen
The Spanish Main
1 Nomination
Cinematography (Color) - George Barnes
Spellbound
6 Nominations, 1 Win
Directing - Alfred Hitchcock
Cinematography (Black-and-White) - George Barnes
Actor in a Supporting Role - Michael Chekhov in "Spellbound"
Special Effects - Photographic Effects by Jack Cosgrove
Best Motion Picture - Selznick International Pictures
* Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Miklos Rozsa
Stairway to Light
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (One-reel) - Herbert Moulton, Producer; Jerry Bresler, Executive Producer
Star in the Night
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (Two-reel) - Gordon Hollingshead, Producer
State Fair
2 Nominations, 1 Win
Music (Scoring of a Musical Picture) - Alfred Newman, Charles Henderson
* Music (Song) - It Might As Well Be Spring in "State Fair" Music by Richard Rodgers; Lyrics by Oscar Hammerstein II
Story of a Dog
1 Nomination
Short Subject (One-reel) - Gordon Hollingshead, Producer
Sunbonnet Sue
1 Nomination
Music (Scoring of a Musical Picture) - Edward J. Kay
T
They Were Expendable
2 Nominations
Sound Recording - Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer, Sound Director
Special Effects - Photographic Effects by A. Arnold Gillespie, Donald Jahraus, Robert A. MacDonald; Sound Effects by Michael Steinore
This Love of Ours
1 Nomination
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - H. J. Salter
A Thousand and One Nights
2 Nominations
Art Direction (Color) - Art Direction: Stephen Goosson, Rudolph Sternad; Interior Decoration: Frank Tuttle
Special Effects - Photographic Effects by Lawrence W. Butler; Sound Effects by Ray Bomba
The Three Caballeros
2 Nominations
Music (Scoring of a Musical Picture) - Charles Wolcott, Edward Plumb, Paul J. Smith
Sound Recording - Walt Disney Studio Sound Department, C. O. Slyfield, Sound Director
Three Is a Family
1 Nomination
Sound Recording - RCA Sound, W. V. Wolfe, Sound Director
To the Shores of Iwo Jima
1 Nomination
Documentary (Short Subject) - United States Marine Corps
Tonight and Every Night
2 Nominations
Music (Song) - Anywhere in "Tonight and Every Night" Music by Jule Styne; Lyrics by Sammy Cahn
Music (Scoring of a Musical Picture) - Marlin Skiles, Morris Stoloff
A Tree Grows in Brooklyn
2 Nominations, 1 Win
* Actor in a Supporting Role - James Dunn in "A Tree Grows in Brooklyn"
Writing (Screenplay) - Tess Slesinger, Frank Davis
The True Glory
1 Win, 1 Nomination
* Documentary (Feature) - The Governments of Great Britain and the United States of America
U
The Unseen
1 Nomination
Sound Recording - Paramount Studio Sound Department, Loren L. Ryder, Sound Director
V
The Valley of Decision
2 Nominations
Actress - Greer Garson in "The Valley of Decision"
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Herbert Stothart
W
What Next, Corporal Hargrove?
1 Nomination
Writing (Original Screenplay) - Harry Kurnitz
White Rhapsody
1 Nomination
Short Subject (One-reel) - Grantland Rice, Producer
Why Girls Leave Home
2 Nominations
Music (Song) - The Cat And The Canary in "Why Girls Leave Home" Music by Jay Livingston; Lyrics by Ray Evans
Music (Scoring of a Musical Picture) - Walter Greene
The Woman in the Window
1 Nomination
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Arthur Lange, Hugo Friedhofer
Wonder Man
4 Nominations, 1 Win
* Special Effects - Photographic Effects by John Fulton; Sound Effects by Arthur W. Johns
Music (Scoring of a Musical Picture) - Ray Heindorf, Lou Forbes
Sound Recording - Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon Sawyer, Sound Director
Music (Song) - So In Love in "Wonder Man" Music by David Rose; Lyrics by Leo Robin
Y
Your National Gallery
1 Nomination
Short Subject (One-reel) - Joseph O'Brien and Thomas Mead, Producers