The 21st Academy Awards | 1949
Academy Award Theater
Thursday, March 24, 1949
Honoring movies released in 1948
Highlights
  • Best Actress
    Jane Wyman Wins Best Actress: 1949 Oscars
    Johnny Belinda
    Jane Wyman
  • Best Picture
    Hamlet Wins Best Picture: 1949 Oscars
    Hamlet
    presented by Ethel Barrymore
  • Special Effects
    Portrait of Jennie Wins Special Effects: 1949 Oscars
    Portrait of Jennie
    presented by Glenn Ford
Memorable Moments
  • Walter Huston and John Huston
    Supporting Actor and Directing winners for The Treasure of the Sierra Madre
  • Dorothy Jeakins
    Costume Design winner for Joan of Arc
  • Claire Trevor
    Supporting Actress winner for Key Largo, with presenter Edmund Gwenn

Winners & Nominees

Actor in a Supporting Role

Winner

Walter Huston

The Treasure of the Sierra Madre

Nominees

Charles Bickford

Johnny Belinda

Oscar Homolka

I Remember Mama

Cecil Kellaway

The Luck of the Irish

José Ferrer

Joan of Arc

Actress in a Supporting Role

Winner

Claire Trevor

Key Largo

Nominees

Barbara Bel Geddes

I Remember Mama

Ellen Corby

I Remember Mama

Agnes Moorehead

Johnny Belinda

Jean Simmons

Hamlet

Directing

Winner

The Treasure of the Sierra Madre

John Huston

Nominees

Hamlet

Laurence Olivier

Johnny Belinda

Jean Negulesco

The Search

Fred Zinnemann

The Snake Pit

Anatole Litvak

Film Editing

Winner

The Naked City

Paul Weatherwax

Nominees

Joan of Arc

Frank Sullivan

Johnny Belinda

David Weisbart

Red River

Christian Nyby

The Red Shoes

Reginald Mills

Actor

Winner

Laurence Olivier

Hamlet

Nominees

Lew Ayres

Johnny Belinda

Montgomery Clift

The Search

Dan Dailey

When My Baby Smiles at Me

Clifton Webb

Sitting Pretty

Actress

Winner

Jane Wyman

Johnny Belinda

Nominees

Irene Dunne

I Remember Mama

Barbara Stanwyck

Sorry, Wrong Number

Ingrid Bergman

Joan of Arc

Olivia de Havilland

The Snake Pit

Special Award

Winner

Joan of Arc

Special Award

The Search

Special Award

Sound Recording

Winner

The Snake Pit

20th Century-Fox Studio Sound Department, Thomas T. Moulton, Sound Director

Nominees

Johnny Belinda

Warner Bros. Studio Sound Department, Col. Nathan O. Levinson, Sound Director

Moonrise

Republic Studio Sound Department, Daniel J. Bloomberg, Sound Director

Short Subject (Cartoon)

Winner

The Little Orphan

Fred Quimby, Producer

Nominees

Tea for Two Hundred

Walt Disney, Producer

Mickey and the Seal

Walt Disney, Producer

Mouse Wreckers

Edward Selzer, Producer

Robin Hoodlum

United Productions of America

Music (Song)

Winner

The Paleface

Buttons And Bows in "The Paleface" Music and Lyrics by Jay Livingston and Ray Evans

Nominees

Casbah

For Every Man There's A Woman in "Casbah" Music by Harold Arlen; Lyrics by Leo Robin

Romance on the High Seas

It's Magic in "Romance on the High Seas" Music by Jule Styne; Lyrics by Sammy Cahn

That Lady in Ermine

This Is The Moment in "That Lady in Ermine" Music by Frederick Hollander; Lyrics by Leo Robin

Wet Blanket Policy

The Woody Woodpecker Song in "Wet Blanket Policy" Music and Lyrics by Ramey Idriss and George Tibbles

Writing (Screenplay)

Winner

The Treasure of the Sierra Madre

John Huston

Nominees

A Foreign Affair

Charles Brackett, Billy Wilder, Richard L. Breen

Johnny Belinda

Irmgard Von Cube, Allen Vincent

The Search

Richard Schweizer, David Wechsler

The Snake Pit

Frank Partos, Millen Brand

Short Subject (One-reel)

Winner

Symphony of a City

Edmund H. Reek, Producer

Nominees

Annie Was a Wonder

Herbert Moulton, Producer

Cinderella Horse

Gordon Hollingshead, Producer

So You Want to Be on the Radio

Gordon Hollingshead, Producer

You Can't Win

Pete Smith, Producer

Short Subject (Two-reel)

Winner

Seal Island

Walt Disney, Producer

Nominees

Calgary Stampede

Gordon Hollingshead, Producer

Going to Blazes

Herbert Morgan, Producer

Samba-Mania

Harry Grey, Producer

Snow Capers

Thomas Mead, Producer

Irving G. Thalberg Memorial Award

Winner

Jerry Wald

Cinematography (Black-and-White)

Winner

The Naked City

William Daniels

Nominees

Portrait of Jennie

Joseph August

A Foreign Affair

Charles B. Lang, Jr.

I Remember Mama

Nicholas Musuraca

Johnny Belinda

Ted McCord

Cinematography (Color)

Winner

Joan of Arc

Joseph Valentine, William V. Skall, Winton Hoch

Nominees

Green Grass of Wyoming

Charles G. Clarke

The Loves of Carmen

William Snyder

The Three Musketeers

Robert Planck

Special Effects

Winner

Portrait of Jennie

Special Visual Effects by Paul Eagler, J. McMillan Johnson, Russell Shearman, Clarence Slifer; Special Audible Effects by Charles Freeman, James G. Stewart

Nominees

Deep Waters

Special Visual Effects by Ralph Hammeras, Fred Sersen, Edward Snyder; Special Audible Effects by Roger Heman

Art Direction (Black-and-White)

Winner

Hamlet

Art Direction: Roger K. Furse; Set Decoration: Carmen Dillon

Nominees

Johnny Belinda

Art Direction: Robert Haas; Set Decoration: William Wallace

Art Direction (Color)

Winner

The Red Shoes

Art Direction: Hein Heckroth; Set Decoration: Arthur Lawson

Nominees

Joan of Arc

Art Direction: Richard Day; Set Decoration: Edwin Casey Roberts, Joseph Kish

Documentary (Short Subject)

Winner

Toward Independence

United States Army

Nominees

Heart to Heart

Herbert Morgan, Producer

Operation Vittles

United States Army Air Force

Music (Scoring of a Musical Picture)

Winner

Easter Parade

Johnny Green, Roger Edens

Nominees

Romance on the High Seas

Ray Heindorf

When My Baby Smiles at Me

Alfred Newman

The Emperor Waltz

Victor Young

The Pirate

Lennie Hayton

Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture)

Winner

The Red Shoes

Brian Easdale

Nominees

Hamlet

William Walton

Joan of Arc

Hugo Friedhofer

Johnny Belinda

Max Steiner

The Snake Pit

Alfred Newman

Documentary (Feature)

Winner

The Secret Land

Orville O. Dull, Producer

Nominees

The Quiet One

Janice Loeb, Producer

Best Motion Picture

Winner

Hamlet

J. Arthur Rank-Two Cities Films

Nominees

Johnny Belinda

Warner Bros.

The Red Shoes

J. Arthur Rank-Archers

The Snake Pit

20th Century-Fox

The Treasure of the Sierra Madre

Warner Bros.

Writing (Motion Picture Story)

Winner

The Search

Richard Schweizer, David Wechsler

Nominees

Louisiana Story

Frances Flaherty, Robert Flaherty

The Naked City

Malvin Wald

Red River

Borden Chase

The Red Shoes

Emeric Pressburger

Costume Design (Black-and-White)

Winner

Hamlet

Roger K. Furse

Nominees

B. F.'s Daughter

Irene

Costume Design (Color)

Winner

Joan of Arc

Dorothy Jeakins, Karinska

Nominees

The Emperor Waltz

Edith Head, Gile Steele

Special Foreign Language Film Award

Winner

Monsieur Vincent

Special Award
A
Annie Was a Wonder
1 Nomination
Short Subject (One-reel) - Herbert Moulton, Producer
B
B. F.'s Daughter
1 Nomination
Costume Design (Black-and-White) - Irene
C
Calgary Stampede
1 Nomination
Short Subject (Two-reel) - Gordon Hollingshead, Producer
Casbah
1 Nomination
Music (Song) - For Every Man There's A Woman in "Casbah" Music by Harold Arlen; Lyrics by Leo Robin
Cinderella Horse
1 Nomination
Short Subject (One-reel) - Gordon Hollingshead, Producer
D
Deep Waters
1 Nomination
Special Effects - Special Visual Effects by Ralph Hammeras, Fred Sersen, Edward Snyder; Special Audible Effects by Roger Heman
E
Easter Parade
1 Win, 1 Nomination
* Music (Scoring of a Musical Picture) - Johnny Green, Roger Edens
The Emperor Waltz
2 Nominations
Costume Design (Color) - Edith Head, Gile Steele
Music (Scoring of a Musical Picture) - Victor Young
F
A Foreign Affair
2 Nominations
Cinematography (Black-and-White) - Charles B. Lang, Jr.
Writing (Screenplay) - Charles Brackett, Billy Wilder, Richard L. Breen
G
Going to Blazes
1 Nomination
Short Subject (Two-reel) - Herbert Morgan, Producer
Green Grass of Wyoming
1 Nomination
Cinematography (Color) - Charles G. Clarke
H
Hamlet
7 Nominations, 4 Wins
* Art Direction (Black-and-White) - Art Direction: Roger K. Furse; Set Decoration: Carmen Dillon
* Best Motion Picture - J. Arthur Rank-Two Cities Films
* Actor - Laurence Olivier in "Hamlet"
* Costume Design (Black-and-White) - Roger K. Furse
Actress in a Supporting Role - Jean Simmons in "Hamlet"
Directing - Laurence Olivier
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - William Walton
Heart to Heart
1 Nomination
Documentary (Short Subject) - Herbert Morgan, Producer
I
I Remember Mama
5 Nominations
Actress in a Supporting Role - Barbara Bel Geddes in "I Remember Mama"
Actress in a Supporting Role - Ellen Corby in "I Remember Mama"
Actress - Irene Dunne in "I Remember Mama"
Cinematography (Black-and-White) - Nicholas Musuraca
Actor in a Supporting Role - Oscar Homolka in "I Remember Mama"
J
Joan of Arc
8 Nominations, 3 Wins
Art Direction (Color) - Art Direction: Richard Day; Set Decoration: Edwin Casey Roberts, Joseph Kish
Film Editing - Frank Sullivan
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Hugo Friedhofer
Actress - Ingrid Bergman in "Joan of Arc"
Actor in a Supporting Role - José Ferrer in "Joan of Arc"
* Costume Design (Color) - Dorothy Jeakins, Karinska
* Cinematography (Color) - Joseph Valentine, William V. Skall, Winton Hoch
* Special Award - Special Award
Johnny Belinda
12 Nominations, 1 Win
Actress in a Supporting Role - Agnes Moorehead in "Johnny Belinda"
Art Direction (Black-and-White) - Art Direction: Robert Haas; Set Decoration: William Wallace
Actor in a Supporting Role - Charles Bickford in "Johnny Belinda"
Film Editing - David Weisbart
Writing (Screenplay) - Irmgard Von Cube, Allen Vincent
Directing - Jean Negulesco
Actor - Lew Ayres in "Johnny Belinda"
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Max Steiner
Cinematography (Black-and-White) - Ted McCord
Best Motion Picture - Warner Bros.
Sound Recording - Warner Bros. Studio Sound Department, Col. Nathan O. Levinson, Sound Director
* Actress - Jane Wyman in "Johnny Belinda"
K
Key Largo
1 Win, 1 Nomination
* Actress in a Supporting Role - Claire Trevor in "Key Largo"
L
The Little Orphan
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (Cartoon) - Fred Quimby, Producer
Louisiana Story
1 Nomination
Writing (Motion Picture Story) - Frances Flaherty, Robert Flaherty
The Loves of Carmen
1 Nomination
Cinematography (Color) - William Snyder
The Luck of the Irish
1 Nomination
Actor in a Supporting Role - Cecil Kellaway in "The Luck of the Irish"
M
Mickey and the Seal
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - Walt Disney, Producer
Monsieur Vincent
1 Win, 1 Nomination
* Special Foreign Language Film Award - Special Award
Moonrise
1 Nomination
Sound Recording - Republic Studio Sound Department, Daniel J. Bloomberg, Sound Director
Mouse Wreckers
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - Edward Selzer, Producer
N
The Naked City
3 Nominations, 2 Wins
Writing (Motion Picture Story) - Malvin Wald
* Film Editing - Paul Weatherwax
* Cinematography (Black-and-White) - William Daniels
O
Operation Vittles
1 Nomination
Documentary (Short Subject) - United States Army Air Force
P
The Paleface
1 Win, 1 Nomination
* Music (Song) - Buttons And Bows in "The Paleface" Music and Lyrics by Jay Livingston and Ray Evans
The Pirate
1 Nomination
Music (Scoring of a Musical Picture) - Lennie Hayton
Portrait of Jennie
2 Nominations, 1 Win
Cinematography (Black-and-White) - Joseph August
* Special Effects - Special Visual Effects by Paul Eagler, J. McMillan Johnson, Russell Shearman, Clarence Slifer; Special Audible Effects by Charles Freeman, James G. Stewart
Q
The Quiet One
1 Nomination
Documentary (Feature) - Janice Loeb, Producer
R
Red River
2 Nominations
Writing (Motion Picture Story) - Borden Chase
Film Editing - Christian Nyby
The Red Shoes
5 Nominations, 2 Wins
* Art Direction (Color) - Art Direction: Hein Heckroth; Set Decoration: Arthur Lawson
* Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Brian Easdale
Writing (Motion Picture Story) - Emeric Pressburger
Best Motion Picture - J. Arthur Rank-Archers
Film Editing - Reginald Mills
Robin Hoodlum
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - United Productions of America
Romance on the High Seas
2 Nominations
Music (Song) - It's Magic in "Romance on the High Seas" Music by Jule Styne; Lyrics by Sammy Cahn
Music (Scoring of a Musical Picture) - Ray Heindorf
S
Samba-Mania
1 Nomination
Short Subject (Two-reel) - Harry Grey, Producer
Seal Island
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (Two-reel) - Walt Disney, Producer
The Search
5 Nominations, 2 Wins
Directing - Fred Zinnemann
Actor - Montgomery Clift in "The Search"
Writing (Screenplay) - Richard Schweizer, David Wechsler
* Writing (Motion Picture Story) - Richard Schweizer, David Wechsler
* Special Award - Special Award
The Secret Land
1 Win, 1 Nomination
* Documentary (Feature) - Orville O. Dull, Producer
Sitting Pretty
1 Nomination
Actor - Clifton Webb in "Sitting Pretty"
The Snake Pit
6 Nominations, 1 Win
Best Motion Picture - 20th Century-Fox
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Alfred Newman
Directing - Anatole Litvak
Writing (Screenplay) - Frank Partos, Millen Brand
Actress - Olivia de Havilland in "The Snake Pit"
* Sound Recording - 20th Century-Fox Studio Sound Department, Thomas T. Moulton, Sound Director
Snow Capers
1 Nomination
Short Subject (Two-reel) - Thomas Mead, Producer
So You Want to Be on the Radio
1 Nomination
Short Subject (One-reel) - Gordon Hollingshead, Producer
Sorry, Wrong Number
1 Nomination
Actress - Barbara Stanwyck in "Sorry, Wrong Number"
Symphony of a City
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (One-reel) - Edmund H. Reek, Producer
T
Tea for Two Hundred
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - Walt Disney, Producer
That Lady in Ermine
1 Nomination
Music (Song) - This Is The Moment in "That Lady in Ermine" Music by Frederick Hollander; Lyrics by Leo Robin
The Three Musketeers
1 Nomination
Cinematography (Color) - Robert Planck
Toward Independence
1 Win, 1 Nomination
* Documentary (Short Subject) - United States Army
The Treasure of the Sierra Madre
4 Nominations, 3 Wins
* Directing - John Huston
* Writing (Screenplay) - John Huston
* Actor in a Supporting Role - Walter Huston in "The Treasure of the Sierra Madre"
Best Motion Picture - Warner Bros.
W
Wet Blanket Policy
1 Nomination
Music (Song) - The Woody Woodpecker Song in "Wet Blanket Policy" Music and Lyrics by Ramey Idriss and George Tibbles
When My Baby Smiles at Me
2 Nominations
Music (Scoring of a Musical Picture) - Alfred Newman
Actor - Dan Dailey in "When My Baby Smiles at Me"
Y
You Can't Win
1 Nomination
Short Subject (One-reel) - Pete Smith, Producer