The 9th Academy Awards | 1937
Biltmore Bowl of the Biltmore Hotel
Thursday, March 4, 1937
Honoring movies released in 1936
Highlights
  • Supporting Actor & Actress
    Walter Brennan, Gale Sondergaard
    Come and Get It / Anthony Adverse
    Walter Brennan and Gale Sondergaard, with host George Jessel
  • Best Actor
    Paul Muni
    The Story of Louis Pasteur
    Paul Muni
  • Short Subject & Music
    Walt Disney, Dorothy Fields
    The Country Cousin / "The Way You Look Tonight" from Swing Time
    Walt Disney (winner, Short Subject Cartoon) and Dorothy Fields (winner, Original Song)
Memorable Moments
  • Attendees at the 9th Academy Awards
  • Sheridan Gibney
    Sheridan Gibney
    Original Screenplay winner for The Story of Louis Pasteur
  • Frank Capra
    Paul Muni, Luise Rainer and Frank Capra
    Best Actor winner for The Story of Louis Pasteur, Best Actress winner for The Great Ziegfeld, and Best Directing winner for Mr. Deeds Goes to Town

Winners & Nominees

Actor in a Supporting Role

Winner

Walter Brennan

Come and Get It

Nominees

Mischa Auer

My Man Godfrey

Stuart Erwin

Pigskin Parade

Basil Rathbone

Romeo and Juliet

Akim Tamiroff

The General Died at Dawn

Actress in a Supporting Role

Winner

Gale Sondergaard

Anthony Adverse

Nominees

Beulah Bondi

The Gorgeous Hussy

Alice Brady

My Man Godfrey

Bonita Granville

These Three

Maria Ouspenskaya

Dodsworth

Cinematography

Winner

Anthony Adverse

Gaetano Gaudio

Nominees

The General Died at Dawn

Victor Milner

The Gorgeous Hussy

George Folsey

Directing

Winner

Mr. Deeds Goes to Town

Frank Capra

Nominees

Dodsworth

William Wyler

The Great Ziegfeld

Robert Z. Leonard

My Man Godfrey

Gregory La Cava

San Francisco

W. S. Van Dyke

Film Editing

Winner

Anthony Adverse

Ralph Dawson

Nominees

Theodora Goes Wild

Otto Meyer

Come and Get It

Edward Curtiss

The Great Ziegfeld

William S. Gray

Lloyds of London

Barbara McLean

A Tale of Two Cities

Conrad A. Nervig

Actor

Winner

Paul Muni

The Story of Louis Pasteur

Nominees

Spencer Tracy

San Francisco

Gary Cooper

Mr. Deeds Goes to Town

Walter Huston

Dodsworth

William Powell

My Man Godfrey

Actress

Winner

Luise Rainer

The Great Ziegfeld

Nominees

Irene Dunne

Theodora Goes Wild

Gladys George

Valiant Is the Word for Carrie

Carole Lombard

My Man Godfrey

Norma Shearer

Romeo and Juliet

Art Direction

Winner

Dodsworth

Richard Day

Nominees

Anthony Adverse

Anton Grot

The Great Ziegfeld

Cedric Gibbons, Eddie Imazu, Edwin B. Willis

Lloyds of London

William S. Darling

Romeo and Juliet

Cedric Gibbons, Frederic Hope, Edwin B. Willis

Winterset

Perry Ferguson

The Magnificent Brute

Albert S. D'Agostino, Jack Otterson

Writing (Original Story)

Winner

The Story of Louis Pasteur

Pierre Collings, Sheridan Gibney

Nominees

Fury

Norman Krasna

The Great Ziegfeld

William Anthony McGuire

San Francisco

Robert Hopkins

Three Smart Girls

Adele Comandini

Special Award

Winner

The Garden of Allah

Special Award

Outstanding Production

Winner

The Great Ziegfeld

Metro-Goldwyn-Mayer

Nominees

Mr. Deeds Goes to Town

Columbia

Romeo and Juliet

Metro-Goldwyn-Mayer

San Francisco

Metro-Goldwyn-Mayer

The Story of Louis Pasteur

Cosmopolitan

A Tale of Two Cities

Metro-Goldwyn-Mayer

Three Smart Girls

Universal

Anthony Adverse

Warner Bros.

Dodsworth

Samuel Goldwyn Productions

Libeled Lady

Metro-Goldwyn-Mayer

Sound Recording

Winner

San Francisco

Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer, Sound Director

Nominees

Banjo on My Knee

20th Century-Fox Studio Sound Department, E. H. Hansen, Sound Director

The Charge of the Light Brigade

Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson, Sound Director

Dodsworth

United Artists Studio Sound Department, Thomas T. Moulton, Sound Director

General Spanky

Hal Roach Studio Sound Department, Elmer A. Raguse, Sound Director

Mr. Deeds Goes to Town

Columbia Studio Sound Department, John Livadary, Sound Director

The Texas Rangers

Paramount Studio Sound Department, Franklin B. Hansen, Sound Director

That Girl from Paris

RKO Radio Studio Sound Department, J. O. Aalberg, Sound Director

Three Smart Girls

Universal Studio Sound Department, Homer G. Tasker, Sound Director

Short Subject (Cartoon)

Winner

The Country Cousin

Walt Disney, Producer

Nominees

Old Mill Pond

Harman-Ising

Sinbad the Sailor

Paramount

Assistant Director

Winner

The Charge of the Light Brigade

Jack Sullivan

Nominees

Anthony Adverse

William Cannon

The Garden of Allah

Eric G. Stacey

The Last of the Mohicans

Clem Beauchamp

San Francisco

Joseph Newman

Music (Scoring)

Winner

Anthony Adverse

Warner Bros. Studio Music Department, Leo Forbstein, head of department (Score by Erich Wolfgang Korngold)

Nominees

The Charge of the Light Brigade

Warner Bros. Studio Music Department, Leo Forbstein, head of department (Score by Max Steiner)

The Garden of Allah

Selznick International Pictures Music Department, Max Steiner, head of department (Score by Max Steiner)

The General Died at Dawn

Paramount Studio Music Department, Boris Morros, head of department (Score by Werner Janssen)

Winterset

RKO Radio Studio Music Department, Nathaniel Shilkret, head of department (Score by Nathaniel Shilkret)

Music (Song)

Winner

Swing Time

The Way You Look Tonight in "Swing Time" Music by Jerome Kern; Lyrics by Dorothy Fields

Nominees

Suzy

Did I Remember in "Suzy" Music by Walter Donaldson; Lyrics by Harold Adamson

Born to Dance

I've Got You Under My Skin in "Born to Dance" Music and Lyrics by Cole Porter

Trail of the Lonesome Pine

A Melody From The Sky in "Trail of the Lonesome Pine" Music by Louis Alter; Lyrics by Sidney Mitchell

Pennies from Heaven

Pennies From Heaven in "Pennies from Heaven" Music by Arthur Johnston; Lyrics by Johnny Burke

Sing, Baby, Sing

When Did You Leave Heaven in "Sing, Baby, Sing" Music by Richard A. Whiting; Lyrics by Walter Bullock

Dance Direction

Winner

The Great Ziegfeld

"A Pretty Girl Is Like a Melody" from "The Great Ziegfeld"

Nominees

Cain and Mabel

"1000 Love Songs" from "Cain and Mabel"

Born to Dance

"Swingin' the Jinx" from "Born to Dance"

One in a Million

"Skating Ensemble" from "One in a Million"

Dancing Pirate

"The Finale" from "Dancing Pirate"

Swing Time

"Bojangles of Harlem" from "Swing Time"

Gold Diggers of 1937

"Love and War" from "Gold Diggers of 1937"

Writing (Screenplay)

Winner

The Story of Louis Pasteur

Pierre Collings, Sheridan Gibney

Nominees

After the Thin Man

Frances Goodrich, Albert Hackett

Dodsworth

Sidney Howard

Mr. Deeds Goes to Town

Robert Riskin

My Man Godfrey

Eric Hatch, Morris Ryskind

Short Subject (Color)

Winner

Give Me Liberty

Warner Bros.

Nominees

La Fiesta de Santa Barbara

Lewis Lewyn, Producer

Popular Science J-6-2

Paramount

Short Subject (One-reel)

Winner

Bored of Education

Hal Roach, Producer

Nominees

Moscow Moods

Paramount

Wanted, a Master

Pete Smith, Producer

Short Subject (Two-reel)

Winner

The Public Pays

Metro-Goldwyn-Mayer

Nominees

Dummy Ache

RKO Radio

Double or Nothing

Warner Bros.
ALL0-9 ABCDE FGH I J K LMN OPQ RSTU VWX Y Z
A
After the Thin Man
1 Nomination
Writing (Screenplay) - Frances Goodrich, Albert Hackett
Anthony Adverse
7 Nominations, 4 Wins
Art Direction - Anton Grot
Outstanding Production - Warner Bros.
Assistant Director - William Cannon
* Cinematography - Gaetano Gaudio
* Actress in a Supporting Role - Gale Sondergaard in "Anthony Adverse"
* Film Editing - Ralph Dawson
* Music (Scoring) - Warner Bros. Studio Music Department, Leo Forbstein, head of department (Score by Erich Wolfgang Korngold)
B
Banjo on My Knee
1 Nomination
Sound Recording - 20th Century-Fox Studio Sound Department, E. H. Hansen, Sound Director
Bored of Education
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (One-reel) - Hal Roach, Producer
Born to Dance
2 Nominations
Dance Direction - "Swingin' the Jinx" from "Born to Dance"
Music (Song) - I've Got You Under My Skin in "Born to Dance" Music and Lyrics by Cole Porter
C
Cain and Mabel
1 Nomination
Dance Direction - "1000 Love Songs" from "Cain and Mabel"
The Charge of the Light Brigade
3 Nominations, 1 Win
* Assistant Director - Jack Sullivan
Music (Scoring) - Warner Bros. Studio Music Department, Leo Forbstein, head of department (Score by Max Steiner)
Sound Recording - Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson, Sound Director
Come and Get It
2 Nominations, 1 Win
Film Editing - Edward Curtiss
* Actor in a Supporting Role - Walter Brennan in "Come and Get It"
The Country Cousin
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (Cartoon) - Walt Disney, Producer
D
Dancing Pirate
1 Nomination
Dance Direction - "The Finale" from "Dancing Pirate"
Dodsworth
7 Nominations, 1 Win
Actress in a Supporting Role - Maria Ouspenskaya in "Dodsworth"
Outstanding Production - Samuel Goldwyn Productions
Writing (Screenplay) - Sidney Howard
Sound Recording - United Artists Studio Sound Department, Thomas T. Moulton, Sound Director
Actor - Walter Huston in "Dodsworth"
Directing - William Wyler
* Art Direction - Richard Day
Double or Nothing
1 Nomination
Short Subject (Two-reel) - Warner Bros.
Dummy Ache
1 Nomination
Short Subject (Two-reel) - RKO Radio
F
Fury
1 Nomination
Writing (Original Story) - Norman Krasna
G
The Garden of Allah
3 Nominations, 1 Win
Assistant Director - Eric G. Stacey
Music (Scoring) - Selznick International Pictures Music Department, Max Steiner, head of department (Score by Max Steiner)
* Special Award - Special Award
The General Died at Dawn
3 Nominations
Actor in a Supporting Role - Akim Tamiroff in "The General Died at Dawn"
Music (Scoring) - Paramount Studio Music Department, Boris Morros, head of department (Score by Werner Janssen)
Cinematography - Victor Milner
General Spanky
1 Nomination
Sound Recording - Hal Roach Studio Sound Department, Elmer A. Raguse, Sound Director
Give Me Liberty
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (Color) - Warner Bros.
Gold Diggers of 1937
1 Nomination
Dance Direction - "Love and War" from "Gold Diggers of 1937"
The Gorgeous Hussy
2 Nominations
Actress in a Supporting Role - Beulah Bondi in "The Gorgeous Hussy"
Cinematography - George Folsey
The Great Ziegfeld
7 Nominations, 3 Wins
* Dance Direction - "A Pretty Girl Is Like a Melody" from "The Great Ziegfeld"
* Actress - Luise Rainer in "The Great Ziegfeld"
* Outstanding Production - Metro-Goldwyn-Mayer
Art Direction - Cedric Gibbons, Eddie Imazu, Edwin B. Willis
Directing - Robert Z. Leonard
Writing (Original Story) - William Anthony McGuire
Film Editing - William S. Gray
L
La Fiesta de Santa Barbara
1 Nomination
Short Subject (Color) - Lewis Lewyn, Producer
The Last of the Mohicans
1 Nomination
Assistant Director - Clem Beauchamp
Libeled Lady
1 Nomination
Outstanding Production - Metro-Goldwyn-Mayer
Lloyds of London
2 Nominations
Film Editing - Barbara McLean
Art Direction - William S. Darling
M
The Magnificent Brute
1 Nomination
Art Direction - Albert S. D'Agostino, Jack Otterson
Moscow Moods
1 Nomination
Short Subject (One-reel) - Paramount
Mr. Deeds Goes to Town
5 Nominations, 1 Win
Outstanding Production - Columbia
Sound Recording - Columbia Studio Sound Department, John Livadary, Sound Director
Actor - Gary Cooper in "Mr. Deeds Goes to Town"
Writing (Screenplay) - Robert Riskin
* Directing - Frank Capra
My Man Godfrey
6 Nominations
Actress in a Supporting Role - Alice Brady in "My Man Godfrey"
Actress - Carole Lombard in "My Man Godfrey"
Writing (Screenplay) - Eric Hatch, Morris Ryskind
Directing - Gregory La Cava
Actor in a Supporting Role - Mischa Auer in "My Man Godfrey"
Actor - William Powell in "My Man Godfrey"
O
Old Mill Pond
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - Harman-Ising
One in a Million
1 Nomination
Dance Direction - "Skating Ensemble" from "One in a Million"
P
Pennies from Heaven
1 Nomination
Music (Song) - Pennies From Heaven in "Pennies from Heaven" Music by Arthur Johnston; Lyrics by Johnny Burke
Pigskin Parade
1 Nomination
Actor in a Supporting Role - Stuart Erwin in "Pigskin Parade"
Popular Science J-6-2
1 Nomination
Short Subject (Color) - Paramount
The Public Pays
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (Two-reel) - Metro-Goldwyn-Mayer
R
Romeo and Juliet
4 Nominations
Actor in a Supporting Role - Basil Rathbone in "Romeo and Juliet"
Art Direction - Cedric Gibbons, Frederic Hope, Edwin B. Willis
Outstanding Production - Metro-Goldwyn-Mayer
Actress - Norma Shearer in "Romeo and Juliet"
S
San Francisco
6 Nominations, 1 Win
Assistant Director - Joseph Newman
Outstanding Production - Metro-Goldwyn-Mayer
Writing (Original Story) - Robert Hopkins
Actor - Spencer Tracy in "San Francisco"
Directing - W. S. Van Dyke
* Sound Recording - Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer, Sound Director
Sinbad the Sailor
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - Paramount
Sing, Baby, Sing
1 Nomination
Music (Song) - When Did You Leave Heaven in "Sing, Baby, Sing" Music by Richard A. Whiting; Lyrics by Walter Bullock
The Story of Louis Pasteur
4 Nominations, 3 Wins
Outstanding Production - Cosmopolitan
* Actor - Paul Muni in "The Story of Louis Pasteur"
* Writing (Original Story) - Pierre Collings, Sheridan Gibney
* Writing (Screenplay) - Pierre Collings, Sheridan Gibney
Suzy
1 Nomination
Music (Song) - Did I Remember in "Suzy" Music by Walter Donaldson; Lyrics by Harold Adamson
Swing Time
2 Nominations, 1 Win
Dance Direction - "Bojangles of Harlem" from "Swing Time"
* Music (Song) - The Way You Look Tonight in "Swing Time" Music by Jerome Kern; Lyrics by Dorothy Fields
T
A Tale of Two Cities
2 Nominations
Film Editing - Conrad A. Nervig
Outstanding Production - Metro-Goldwyn-Mayer
The Texas Rangers
1 Nomination
Sound Recording - Paramount Studio Sound Department, Franklin B. Hansen, Sound Director
That Girl from Paris
1 Nomination
Sound Recording - RKO Radio Studio Sound Department, J. O. Aalberg, Sound Director
Theodora Goes Wild
2 Nominations
Actress - Irene Dunne in "Theodora Goes Wild"
Film Editing - Otto Meyer
These Three
1 Nomination
Actress in a Supporting Role - Bonita Granville in "These Three"
Three Smart Girls
3 Nominations
Writing (Original Story) - Adele Comandini
Outstanding Production - Universal
Sound Recording - Universal Studio Sound Department, Homer G. Tasker, Sound Director
Trail of the Lonesome Pine
1 Nomination
Music (Song) - A Melody From The Sky in "Trail of the Lonesome Pine" Music by Louis Alter; Lyrics by Sidney Mitchell
V
Valiant Is the Word for Carrie
1 Nomination
Actress - Gladys George in "Valiant Is the Word for Carrie"
W
Wanted, a Master
1 Nomination
Short Subject (One-reel) - Pete Smith, Producer
Winterset
2 Nominations
Art Direction - Perry Ferguson
Music (Scoring) - RKO Radio Studio Music Department, Nathaniel Shilkret, head of department (Score by Nathaniel Shilkret)