The 24th Academy Awards | 1952
RKO Pantages Theatre
Thursday, March 20, 1952
Honoring movies released in 1951
Highlights
  • Costume Design
    A Place in the Sun and An American in Paris Win Costume Design: 1952 Oscars
    A Place in the Sun / An American in Paris
    Edith Head, Orry-Kelly, Walter Plunkett and Irene Sharaff
  • Music Awards
    Music Winners: 1952 Oscars
    An American in Paris / A Place in the Sun / Here Comes the Groom
    Johnny Green, Saul Chaplin, Franz Waxman, Johnny Mercer and Hoagy Carmichael
  • Best Directing
    George Stevens Wins Best Director: 1952 Oscars
    A Place in the Sun
    George Stevens
Memorable Moments
  • Karl Malden
    Supporting Actor for A Streetcar Named Desire, with Claire Trevor and Danny Kaye
  • Humphrey Bogart
    Best Actor winner for The African Queen, with presenter Claire Trevor
  • Vivien Leigh
    Accepting her Best Actress award for A Streetcar Named Desire from Harry Cohn in London, England

Winners & Nominees

Actor in a Supporting Role

Winner

Karl Malden

A Streetcar Named Desire

Nominees

Leo Genn

Quo Vadis

Kevin McCarthy

Death of a Salesman

Peter Ustinov

Quo Vadis

Gig Young

Come Fill the Cup

Actress in a Supporting Role

Winner

Kim Hunter

A Streetcar Named Desire

Nominees

Thelma Ritter

The Mating Season

Joan Blondell

The Blue Veil

Mildred Dunnock

Death of a Salesman

Lee Grant

Detective Story

Directing

Winner

A Place in the Sun

George Stevens

Nominees

An American in Paris

Vincente Minnelli

Detective Story

William Wyler

A Streetcar Named Desire

Elia Kazan

The African Queen

John Huston

Film Editing

Winner

A Place in the Sun

William Hornbeck

Nominees

An American in Paris

Adrienne Fazan

Decision before Dawn

Dorothy Spencer

Quo Vadis

Ralph E. Winters

The Well

Chester Schaeffer

Actor

Winner

Humphrey Bogart

The African Queen

Nominees

Arthur Kennedy

Bright Victory

Fredric March

Death of a Salesman

Marlon Brando

A Streetcar Named Desire

Montgomery Clift

A Place in the Sun

Actress

Winner

Vivien Leigh

A Streetcar Named Desire

Nominees

Katharine Hepburn

The African Queen

Eleanor Parker

Detective Story

Shelley Winters

A Place in the Sun

Jane Wyman

The Blue Veil

Sound Recording

Winner

The Great Caruso

Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer, Sound Director

Nominees

Bright Victory

Universal-International Studio Sound Department, Leslie I. Carey, Sound Director

I Want You

Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon Sawyer, Sound Director

A Streetcar Named Desire

Warner Bros. Studio Sound Department, Col. Nathan Levinson, Sound Director

Two Tickets to Broadway

RKO Radio Studio Sound Department, John O. Aalberg, Sound Director

Short Subject (Cartoon)

Winner

The Two Mouseketeers

Fred Quimby, Producer

Nominees

Lambert, the Sheepish Lion

Walt Disney, Producer

Rooty Toot Toot

Stephen Bosustow, Producer

Music (Song)

Winner

Here Comes the Groom

In The Cool, Cool, Cool Of The Evening in "Here Comes the Groom" Music by Hoagy Carmichael; Lyrics by Johnny Mercer

Nominees

The Strip

A Kiss To Build A Dream On in "The Strip" Music and Lyrics by Bert Kalmar, Harry Ruby and Oscar Hammerstein II

Golden Girl

Never in "Golden Girl" Music by Lionel Newman; Lyrics by Eliot Daniel

Royal Wedding

Too Late Now in "Royal Wedding" Music by Burton Lane; Lyrics by Alan Jay Lerner

Rich, Young and Pretty

Wonder Why in "Rich, Young and Pretty" Music by Nicholas Brodszky; Lyrics by Sammy Cahn

Writing (Screenplay)

Winner

A Place in the Sun

Michael Wilson, Harry Brown

Nominees

The African Queen

James Agee, John Huston

Detective Story

Philip Yordan, Robert Wyler

La Ronde

Max Ophuls, Jacques Natanson

A Streetcar Named Desire

Tennessee Williams

Short Subject (One-reel)

Winner

World of Kids

Robert Youngson, Producer

Nominees

Ridin' the Rails

Jack Eaton, Producer

The Story of Time

Robert G. Leffingwell, Producer

Short Subject (Two-reel)

Winner

Nature's Half Acre

Walt Disney, Producer

Nominees

Balzac

Les Films du Compass

Danger under the Sea

Tom Mead, Producer

Irving G. Thalberg Memorial Award

Winner

Arthur Freed

Cinematography (Black-and-White)

Winner

A Place in the Sun

William C. Mellor

Nominees

Death of a Salesman

Frank Planer

The Frogmen

Norbert Brodine

Strangers on a Train

Robert Burks

A Streetcar Named Desire

Harry Stradling

Cinematography (Color)

Winner

An American in Paris

Alfred Gilks; Ballet Photography by John Alton

Nominees

David and Bathsheba

Leon Shamroy

Quo Vadis

Robert Surtees, William V. Skall

Show Boat

Charles Rosher

When Worlds Collide

John F. Seitz, W. Howard Greene

Special Effects

Winner

When Worlds Collide

Paramount

Art Direction (Black-and-White)

Winner

A Streetcar Named Desire

Art Direction: Richard Day; Set Decoration: George James Hopkins

Nominees

Fourteen Hours

Art Direction: Lyle Wheeler, Leland Fuller; Set Decoration: Thomas Little, Fred J. Rode

House on Telegraph Hill

Art Direction: Lyle Wheeler, John DeCuir; Set Decoration: Thomas Little, Paul S. Fox

Too Young to Kiss

Art Direction: Cedric Gibbons, Paul Groesse; Set Decoration: Edwin B. Willis, Jack D. Moore

La Ronde

D'Eaubonne

Art Direction (Color)

Winner

An American in Paris

Art Direction: Cedric Gibbons, Preston Ames; Set Decoration: Edwin B. Willis, Keogh Gleason

Nominees

David and Bathsheba

Art Direction: Lyle Wheeler, George Davis; Set Decoration: Thomas Little, Paul S. Fox

On the Riviera

Art Direction: Lyle Wheeler, Leland Fuller; Musical Settings: Joseph C. Wright; Set Decoration: Thomas Little, Walter M. Scott

Quo Vadis

Art Direction: William A. Horning, Cedric Gibbons, Edward Carfagno; Set Decoration: Hugh Hunt

Tales of Hoffmann

Hein Heckroth

Documentary (Short Subject)

Winner

Benjy

Made by Fred Zinnemann with the cooperation of Paramount Pictures Corporation for the Los Angeles Orthopaedic Hospital

Nominees

One Who Came Back

Owen Crump, Producer. (Film sponsored by the Disabled American Veterans, in cooperation with the United States Department of Defense and the Association of Motion Picture Producers)

The Seeing Eye

Gordon Hollingshead, Producer

Music (Scoring of a Musical Picture)

Winner

An American in Paris

Johnny Green, Saul Chaplin

Nominees

Alice in Wonderland

Oliver Wallace

The Great Caruso

Peter Herman Adler, Johnny Green

On the Riviera

Alfred Newman

Show Boat

Adolph Deutsch, Conrad Salinger

Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture)

Winner

A Place in the Sun

Franz Waxman

Nominees

Quo Vadis

Miklos Rozsa

A Streetcar Named Desire

Alex North

David and Bathsheba

Alfred Newman

Death of a Salesman

Alex North

Documentary (Feature)

Winner

Kon-Tiki

Olle Nordemar, Producer

Nominees

I Was a Communist for the F.B.I.

Bryan Foy, Producer

Best Motion Picture

Winner

An American in Paris

Arthur Freed, Producer

Nominees

Quo Vadis

Sam Zimbalist, Producer

A Streetcar Named Desire

Charles K. Feldman, Producer

Decision before Dawn

Anatole Litvak and Frank McCarthy, Producers

A Place in the Sun

George Stevens, Producer

Writing (Motion Picture Story)

Winner

Seven Days to Noon

Paul Dehn, James Bernard

Nominees

Here Comes the Groom

Robert Riskin, Liam O'Brien

Bullfighter and the Lady

Budd Boetticher, Ray Nazarro

The Frogmen

Oscar Millard

Teresa

Alfred Hayes, Stewart Stern

Costume Design (Black-and-White)

Winner

A Place in the Sun

Edith Head

Nominees

Kind Lady

Walter Plunkett, Gile Steele

The Model and the Marriage Broker

Charles LeMaire, Renie

The Mudlark

Edward Stevenson, Margaret Furse

A Streetcar Named Desire

Lucinda Ballard

Costume Design (Color)

Winner

An American in Paris

Orry-Kelly, Walter Plunkett, Irene Sharaff

Nominees

David and Bathsheba

Charles LeMaire, Edward Stevenson

The Great Caruso

Helen Rose, Gile Steele

Quo Vadis

Herschel McCoy

Tales of Hoffmann

Hein Heckroth

Writing (Story and Screenplay)

Winner

An American in Paris

Alan Jay Lerner

Nominees

The Big Carnival

Billy Wilder, Lesser Samuels, Walter Newman

David and Bathsheba

Philip Dunne

Go for Broke!

Robert Pirosh

The Well

Clarence Greene, Russell Rouse

Honorary Foreign Language Film Award

Winner

Rashomon

Special Award
ALL0-9 ABCDE FGHIJ KLMNOPQRSTU V WX Y Z
A
The African Queen
4 Nominations, 1 Win
* Actor - Humphrey Bogart in "The African Queen"
Writing (Screenplay) - James Agee, John Huston
Directing - John Huston
Actress - Katharine Hepburn in "The African Queen"
Alice in Wonderland
1 Nomination
Music (Scoring of a Musical Picture) - Oliver Wallace
An American in Paris
8 Nominations, 6 Wins
Film Editing - Adrienne Fazan
Directing - Vincente Minnelli
* Writing (Story and Screenplay) - Alan Jay Lerner
* Cinematography (Color) - Alfred Gilks; Ballet Photography by John Alton
* Art Direction (Color) - Art Direction: Cedric Gibbons, Preston Ames; Set Decoration: Edwin B. Willis, Keogh Gleason
* Best Motion Picture - Arthur Freed, Producer
* Music (Scoring of a Musical Picture) - Johnny Green, Saul Chaplin
* Costume Design (Color) - Orry-Kelly, Walter Plunkett, Irene Sharaff
B
Balzac
1 Nomination
Short Subject (Two-reel) - Les Films du Compass
Benjy
1 Win, 1 Nomination
* Documentary (Short Subject) - Made by Fred Zinnemann with the cooperation of Paramount Pictures Corporation for the Los Angeles Orthopaedic Hospital
The Big Carnival
1 Nomination
Writing (Story and Screenplay) - Billy Wilder, Lesser Samuels, Walter Newman
The Blue Veil
2 Nominations
Actress - Jane Wyman in "The Blue Veil"
Actress in a Supporting Role - Joan Blondell in "The Blue Veil"
Bright Victory
2 Nominations
Actor - Arthur Kennedy in "Bright Victory"
Sound Recording - Universal-International Studio Sound Department, Leslie I. Carey, Sound Director
Bullfighter and the Lady
1 Nomination
Writing (Motion Picture Story) - Budd Boetticher, Ray Nazarro
C
Come Fill the Cup
1 Nomination
Actor in a Supporting Role - Gig Young in "Come Fill the Cup"
D
Danger under the Sea
1 Nomination
Short Subject (Two-reel) - Tom Mead, Producer
David and Bathsheba
5 Nominations
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Alfred Newman
Art Direction (Color) - Art Direction: Lyle Wheeler, George Davis; Set Decoration: Thomas Little, Paul S. Fox
Costume Design (Color) - Charles LeMaire, Edward Stevenson
Cinematography (Color) - Leon Shamroy
Writing (Story and Screenplay) - Philip Dunne
Death of a Salesman
5 Nominations
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Alex North
Cinematography (Black-and-White) - Frank Planer
Actor - Fredric March in "Death of a Salesman"
Actor in a Supporting Role - Kevin McCarthy in "Death of a Salesman"
Actress in a Supporting Role - Mildred Dunnock in "Death of a Salesman"
Decision before Dawn
2 Nominations
Best Motion Picture - Anatole Litvak and Frank McCarthy, Producers
Film Editing - Dorothy Spencer
Detective Story
4 Nominations
Actress - Eleanor Parker in "Detective Story"
Actress in a Supporting Role - Lee Grant in "Detective Story"
Writing (Screenplay) - Philip Yordan, Robert Wyler
Directing - William Wyler
F
Fourteen Hours
1 Nomination
Art Direction (Black-and-White) - Art Direction: Lyle Wheeler, Leland Fuller; Set Decoration: Thomas Little, Fred J. Rode
The Frogmen
2 Nominations
Cinematography (Black-and-White) - Norbert Brodine
Writing (Motion Picture Story) - Oscar Millard
G
Go for Broke!
1 Nomination
Writing (Story and Screenplay) - Robert Pirosh
Golden Girl
1 Nomination
Music (Song) - Never in "Golden Girl" Music by Lionel Newman; Lyrics by Eliot Daniel
The Great Caruso
3 Nominations, 1 Win
Costume Design (Color) - Helen Rose, Gile Steele
Music (Scoring of a Musical Picture) - Peter Herman Adler, Johnny Green
* Sound Recording - Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer, Sound Director
H
Here Comes the Groom
2 Nominations, 1 Win
* Music (Song) - In The Cool, Cool, Cool Of The Evening in "Here Comes the Groom" Music by Hoagy Carmichael; Lyrics by Johnny Mercer
Writing (Motion Picture Story) - Robert Riskin, Liam O'Brien
House on Telegraph Hill
1 Nomination
Art Direction (Black-and-White) - Art Direction: Lyle Wheeler, John DeCuir; Set Decoration: Thomas Little, Paul S. Fox
I
I Want You
1 Nomination
Sound Recording - Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon Sawyer, Sound Director
I Was a Communist for the F.B.I.
1 Nomination
Documentary (Feature) - Bryan Foy, Producer
K
Kind Lady
1 Nomination
Costume Design (Black-and-White) - Walter Plunkett, Gile Steele
Kon-Tiki
1 Win, 1 Nomination
* Documentary (Feature) - Olle Nordemar, Producer
L
La Ronde
2 Nominations
Art Direction (Black-and-White) - D'Eaubonne
Writing (Screenplay) - Max Ophuls, Jacques Natanson
Lambert, the Sheepish Lion
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - Walt Disney, Producer
M
The Mating Season
1 Nomination
Actress in a Supporting Role - Thelma Ritter in "The Mating Season"
The Model and the Marriage Broker
1 Nomination
Costume Design (Black-and-White) - Charles LeMaire, Renie
The Mudlark
1 Nomination
Costume Design (Black-and-White) - Edward Stevenson, Margaret Furse
N
Nature's Half Acre
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (Two-reel) - Walt Disney, Producer
O
On the Riviera
2 Nominations
Music (Scoring of a Musical Picture) - Alfred Newman
Art Direction (Color) - Art Direction: Lyle Wheeler, Leland Fuller; Musical Settings: Joseph C. Wright; Set Decoration: Thomas Little, Walter M. Scott
One Who Came Back
1 Nomination
Documentary (Short Subject) - Owen Crump, Producer. (Film sponsored by the Disabled American Veterans, in cooperation with the United States Department of Defense and the Association of Motion Picture Producers)
P
A Place in the Sun
9 Nominations, 6 Wins
* Costume Design (Black-and-White) - Edith Head
* Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Franz Waxman
* Directing - George Stevens
* Writing (Screenplay) - Michael Wilson, Harry Brown
* Cinematography (Black-and-White) - William C. Mellor
* Film Editing - William Hornbeck
Best Motion Picture - George Stevens, Producer
Actor - Montgomery Clift in "A Place in the Sun"
Actress - Shelley Winters in "A Place in the Sun"
Q
Quo Vadis
8 Nominations
Art Direction (Color) - Art Direction: William A. Horning, Cedric Gibbons, Edward Carfagno; Set Decoration: Hugh Hunt
Costume Design (Color) - Herschel McCoy
Actor in a Supporting Role - Leo Genn in "Quo Vadis"
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Miklos Rozsa
Actor in a Supporting Role - Peter Ustinov in "Quo Vadis"
Film Editing - Ralph E. Winters
Cinematography (Color) - Robert Surtees, William V. Skall
Best Motion Picture - Sam Zimbalist, Producer
R
Rashomon
1 Win, 1 Nomination
* Honorary Foreign Language Film Award - Special Award
Rich, Young and Pretty
1 Nomination
Music (Song) - Wonder Why in "Rich, Young and Pretty" Music by Nicholas Brodszky; Lyrics by Sammy Cahn
Ridin' the Rails
1 Nomination
Short Subject (One-reel) - Jack Eaton, Producer
Rooty Toot Toot
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - Stephen Bosustow, Producer
Royal Wedding
1 Nomination
Music (Song) - Too Late Now in "Royal Wedding" Music by Burton Lane; Lyrics by Alan Jay Lerner
S
The Seeing Eye
1 Nomination
Documentary (Short Subject) - Gordon Hollingshead, Producer
Seven Days to Noon
1 Win, 1 Nomination
* Writing (Motion Picture Story) - Paul Dehn, James Bernard
Show Boat
2 Nominations
Music (Scoring of a Musical Picture) - Adolph Deutsch, Conrad Salinger
Cinematography (Color) - Charles Rosher
The Story of Time
1 Nomination
Short Subject (One-reel) - Robert G. Leffingwell, Producer
Strangers on a Train
1 Nomination
Cinematography (Black-and-White) - Robert Burks
A Streetcar Named Desire
12 Nominations, 4 Wins
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Alex North
Best Motion Picture - Charles K. Feldman, Producer
Directing - Elia Kazan
Cinematography (Black-and-White) - Harry Stradling
Costume Design (Black-and-White) - Lucinda Ballard
Actor - Marlon Brando in "A Streetcar Named Desire"
Writing (Screenplay) - Tennessee Williams
Sound Recording - Warner Bros. Studio Sound Department, Col. Nathan Levinson, Sound Director
* Art Direction (Black-and-White) - Art Direction: Richard Day; Set Decoration: George James Hopkins
* Actor in a Supporting Role - Karl Malden in "A Streetcar Named Desire"
* Actress in a Supporting Role - Kim Hunter in "A Streetcar Named Desire"
* Actress - Vivien Leigh in "A Streetcar Named Desire"
The Strip
1 Nomination
Music (Song) - A Kiss To Build A Dream On in "The Strip" Music and Lyrics by Bert Kalmar, Harry Ruby and Oscar Hammerstein II
T
Tales of Hoffmann
2 Nominations
Art Direction (Color) - Hein Heckroth
Costume Design (Color) - Hein Heckroth
Teresa
1 Nomination
Writing (Motion Picture Story) - Alfred Hayes, Stewart Stern
Too Young to Kiss
1 Nomination
Art Direction (Black-and-White) - Art Direction: Cedric Gibbons, Paul Groesse; Set Decoration: Edwin B. Willis, Jack D. Moore
The Two Mouseketeers
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (Cartoon) - Fred Quimby, Producer
Two Tickets to Broadway
1 Nomination
Sound Recording - RKO Radio Studio Sound Department, John O. Aalberg, Sound Director
W
The Well
2 Nominations
Film Editing - Chester Schaeffer
Writing (Story and Screenplay) - Clarence Greene, Russell Rouse
When Worlds Collide
2 Nominations, 1 Win
Cinematography (Color) - John F. Seitz, W. Howard Greene
* Special Effects - Paramount
World of Kids
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (One-reel) - Robert Youngson, Producer