2023

Fellows

Agata Alexander
AGATA ALEXANDER
Script: “Emocja"
Brent Delaney
BRENT DELANEY
Script: “Brownie Mary"
Craig Patterson
c. CRAIG PATTERSON
Script: “Tah"
Des Burnison
DES BURNISON
Script: “Barbara the Barbarian"
Harris J McCabe
HARRIS MCCABE
Script: “Nat Cady's Boys"
J Miller
J. MILLER
Script: “Slugger"
Kayla Sun
KAYLA SUN
Script: “Boy, Girl, Fig"
Leonard Johnson
LEONARD JOHNSON
Script: “The Funny He-She Ladies!"
Michael R Bucklin
MICHAEL BUCKLIN
Script: “Signature Photo"
Michael J Noonan
MICHAEL NOONAN
Script: “Gobbledygook"
Mike Powell
MIKE POWELL
Script: “The Pink Triangle"
Stephen J. Johnson
STEPHEN J. JOHNSON
Script: “The Migrant"
Victoria Elizabeth Male
VICTORIA ELIZABETH MALE
Script: “Showstopper"
2023 NICHOLL SEMIFINALISTS

Writer(s)  -  Screenplay Title

Adam J. Kreps  -  Unrecognizable
Adam Sharp  -  The War Unheard
Ahmed Zaato Uthman  -  Kwaku Anansi
Aidan West  -  V. Debs
Alex Haven  -  Of A Tribe
Alex Murawski  -  Walking in Iowa
Alexander Rose  -  Strange Currents
Alyson Gomeau & Selina Gomeau  -  Outrageous
Amar Singh  -  We're Going to be Okay
Andrew Case  -  The Cockfighter
Anisa Ahmed  -  Riot
Arianna Muñoz  -  Mary Shelley
Ben Fickes  -  The Ashes of Orleans
Ben Long  -  Lady of the Knight
Ben Samuels  -  Different From The Others
Benjamin Lewis  -  Goodbye Everybody
Blair Cosby  -  John Wayne Must Die!
Brendan Prost  -  #KillAllMen
C.J. Woodring & Geoff Allison  -  Sean Bean Won't Die
C.L. Feldman  -  It's Me
Cedric Petitcollin  -  The Hold
Charlotte Gajek  -  The Ride
Chris Gudgeon  -  Song of Kosovo
Chris Lui  -  Tigress
Christopher James Murray  -  Sojourn
Dan Kavanagh  -  The Playboy's Doctor
Daniel J. Egbert  -  The Ways Our Bodies Burn
Danielle Autumn Stratton  -  Woman-Ochre
David DeGrow Shotwell  -  Homestead
David Kane  -  Boat People
David Michael Milwee  -  American Crime
David Scala  -  The Pill and the Fury
Debbie Castanha  -  White Knight
Derek Pastuszek  -  The Myth of Autumn
Devon Bostick  -  Where the Rainbow Ends
Dezi Gallegos  -  Time-Rex
Douglas E. Spaltro  -  Cigar Box Letters
Eileen Dennehy  -  Le Bon Temps
Elizabeth Savage Sullivan  -  The Boy on the Cover
Elle León Nostas & Ronald Johnson  -  MOM
Emily McGregor & Sam Weller  -  The Tabby
Eric Kallevig  -  Citizen
F.R. Drakaea  -  Our Imagined Place
Farbod Ardebili  -  Forbidden to See Us Scream
Frederick Schultz & Darren Richard Anderson  -  Retrospective
G. Michelle Robinson  -  Plaçage
Genevieve Cramsie  -  Umbra
George Grant  -  Bonnie Prince Davy
Greg Borzilleri  -  The Night Shift
Hayley Tibbenham  -  Songs Without Words
Isaac Louis García  -  Skin to Skin
Isaiah Mouw  -  Ball Don't Lie
J. Florence Jones  -  Kiss Me Like That
Jack Dannibale & Anne Kim  -  All Along The Watchtower
Jacob H. Crotinger  -  Government Men
Jacy Mairs  -  Trash Baby
James Foye  -  Revolutionary Spy
Jamie Lincoln  -  Silver
Jamison Timothy Silverman  -  Ghost in a Uniform
Jason McBeth  -  Torch
Jeannette Manning & Joseph Yuan  -  The Mountain Lion
Jess Elise Sanders  -  The Dark Art of Self-Preservation
Jill Greenwood  -  Kismet
Joe Veix  -  Wandersluts
Johanna Salloum  -  The Unexpected Bliss of Strangers
John Matteson & Scott R. Halvorson  -  Louisa
John Swartz  -  Titan
Jon Spurney  -  Tribe of Thieves
Jonathan Todd Ross  -  Captain New Jersey
Jordyn Giddens  -  The Dark Eleventh Hour
Josh Flanagan & Ben Hurst  -  The Horse Killers
Josh Leong  -  Lost Boys
Josh Wimble  -  Millstone
Joshua Clark  -  Leopard
Joshua Knoller & Eric S. Grant  -  Dybbuk
Justin McFarr  -  The Bear Who Broke the World
Justin Rodart  -  The Last Magician
Karl White  -  The Henchman
Katerina Munis  -  Beasts
Kathy Li  -  Refuge
Kerry Glamsch  -  Buried Treasures
Kevin Caruso  -  The Rut
Kevin Kunz  -  Gunner
Kevin Lenihan  -  Unfinished
Kevin Long  -  The Remnants
Kimberly Manky  -  Magnus the Magnificent
Landon McDonald  -  Corsican Vendetta Knife with Floral Detail
Lara Palmqvist  -  The Garden
Liam van den Hoek  -  Aimo
Lucas Miller  -  Always, Forever
Matt Hartman  -  Tragic!
Matt Mitchener  -  A Case For Purple
Matt Sweeney  -  The Unwelcome
Matt Umbarger  -  Ruby and the Sky
Matthew Stewart  -  Capable People
Maxwell Dutch Sires  -  The Fellowship
Mayanka Goel  -  The Best We Could Do
Meara Owen-Griffiths  -  Peking to Paris, 1907
Melissa Puente  -  Moose Jaw
Michael Aloyan & Benjamin Scott  -  Hidden
Michael Doshier  -  Ronita Rambo
Michael McClung  -  Kiss Of Darkness
Michael Winingham  -  Dead Man's Deed
Mike Jupp  -  Acquisition
Mike Sheriff  -  Dilation
Monika Moreno-Lapp  -  Whirlwind
Moxie Peng  -  Tender Is The Night
Nadia Osman  -  The Chicken Murders
Naishe Nyamubaya  -  Chimbo Chebere
Nicholas Schmid  -  Hare
Nicole Donadio  -  Upside Downers
Noemie Nakai  -  Nana Blues
Patrick T. Dorsey  -  Stack Eights
Paul Ingoldsby  -  Analytica
Phil Hamer  -  Entangled
Rachel Rogers  -  Comfort Women
Randi Barros  -  The Chicken Festival
Rosemary Lokhorst  -  Flat Martha
Ryan OLeary  -  Hungry Hearts
Samuel Harvey  -  Queen Sue
Samuel Theodros  -  Zinab
Sean Gallagher  -  Shelter
Sebastian Davis  -  Roy G. Biv
Simon Littlejohn  -  In Darkness Dwell
Spencer Wardwell  -  Tillman
Steve Coy & John Ferraro  -  Detention
Steve Parady  -  The Box
Terry Offnemer  -  Remain
Tex Gresham  -  Sometimes The Devil Wins
Tim Auld  -  Minotaur
Timothy A. Fasano  -  Hoods
Tony Ferrendelli  -  Saigon Doll
Tori Time  -  Wizard
Trent Johnson  -  Sovereign Citizen
Valerie Bischoff  -  True Patriots
Zoey Towner  -  Colette le Chanteuse

2023 NICHOLL QUARTERFINALISTS

Writer(s)  -  Screenplay Title

Adam Albanese  -  The Assignment
Adele Smaill  -  Dust On Dirt
Akiva Cohen  -  Rage Against the Night
Alex Guaglianone  -  One
Alex Tamaki  -  Armistice Day
Alexandre Carrière  -  Charlie Copperpot
Amy Haeussler  -  Crazy Girl
Amy Whittenberger  -  Daughter Universe
Andrew James Adams  -  The Exit Counselor
Andrew Kolker  -  Changeover
Andrew Sherman  -  Once Upon a Time in Detroit
Anna K. Espada  -  This Is Our Home
Annabel Swangard  -  To Hell and Back, My Dear Anastasha
Ariella Blum-Lemberg  -  The Underworld Queen
Arlan Rowe  -  Aldon
Arlo Thompson  -  The Springs
Austen Lott  -  The Book of Bronzeville
Bailey Gold  -  The Rest
Ben Weiss & Will Thede  -  Talk Shit
Bernhard Pucher  -  Oxygéne
Bill Osinski Victoria  -  The First
Bishrel Mashbat  -  Cargo
Blaire Baron  -  Reckless, Hysterical and Wholly Mad
Boris Vesselinov  -  Zero
Brad Starr  -  The Mandrake Of Merryweather Woods
Brady Guy  -  Go Fish!
Brendan Ryan  -  Substance
Brett Bowker  -  Subversives
Brett Caron  -  Human Resources
Brian M. Thompson  -  Casualties of Truth & Lies
Brian Mulligan  -  Funeral For A Friend
Brittany Wang  -  Tell Me A Story
C. Jeffery Evans  -  Crippled Wing
Cameron McGrath  -  Nobody's Home
Cecile George  -  After 12
Charlie Crook  -  Woman Finds Dog
Chris Cogley  -  Sand Creek
Chris Stetson  -  Frontwoman
Claire Utley  -  And Here I Go
Clayton Jordan  -  A Most Exclusive Event
Cole Friedman  -  Good Youth
Colin d'Amato  -  Leaving Eden
Connor Buhagiar  -  Hajji
Crystal Ro  -  Raiders of the Lost Art
Dana Levinson  -  Serafina
Dana Pierre  -  Protege: A Velvet Revolution Story
Daniel Parino  -  Green v. City of New Orleans
Dave Miller  -  Pulgasari
David Zeltser & Joseph Greco  -  Solo
Dawn Alexander  -  LA UnCovered
Denise Deegan  -  Thought I Knew You
Dennis Coleman  -  Holy Spirit
Dennis O'Flyng  -  The World Turned Upside Down
Don Cabreana  -  Coming in Second
Doug Kerner  -  Doom Boy
Eduardo Presa  -  The Unfinished War
Emily Frances Kaplan  -  V Is For Victoria
Eric Han  -  Centenarian
Eric Jordan Baker  -  Bullfrog
Eric Maus  -  Electric Peak
Eric Schabla  -  The Foal
Erica Rose & Ali Clayton  -  Titters
Evan Cunningham  -  Long Live The King
Felix S. Halim  -  The Sea Of Darkness And Fog
Gavin McGibbon  -  Old Hand
Gentry Ferrell  -  In the Land of Monsters and Beggars
Gerald B. Browning  -  Shadows on Blue Ridge
Gianfranco Fernández-Ruiz  -  Summer of Mercedes
Grafton Reyes Doyle  -  Kept Men
Gregg Diller  -  The Gray Lady
Gregory Collins  -  Deepest Blue
Hans Bjordahl  -  Boneyard
Hemant Chaudhary  -  Kashless Cashmir Boys
Henk Pretorius & Brett Michael Innes  -  Mountain of the Night
Hunter Hadfield  -  Spread
Israa Al-Kamali  -  The Anxious Place
J. Adam Russell  -  The Sky King
J. Bulluck  -  Sweetie Pie
Jack Johnson  -  The Long Fade
James Henry  -  The Collection
James Van Fleet  -  The Calling
Jamie Severson  -  Guilt
Jarad Kopciak  -  Alferd
Jared Goodman  -  Buyback
Jason Forbach  -  Memory Play
Jay Natelle  -  The Infamous Patriot
Jeff Hindenach  -  Forgetting Jupiter
Jeff S. Pollard  -  Live Fast, Die Young, and Leave an Informative Corpse
Jeff Solmundson  -  Intrepid
Jeff Thurber  -  Skimmer
Jeffrey Field  -  Icebox
Jennifer Bonner  -  Elf Force
Jeremy Doherty  -  Plaster Saint
Jessica Kane  -  The Trap
Joe Dzikiewicz  -  The One.com
Joe Favalaro  -  The Black Dog
Joel B. Strunk  -  Still at Large
Joel Potrykus  -  Sob Noisse
Joey Day Hargrove  -  Disconnect
John Blue  -   Charlie Wright - The Long Lost Black Boy Who Saved The Union
John Burr  -  Bad Date
John Dardis & Willie E. Dawkins  -  Promised Lands
John Ingle  -  The Lamb
John McPhaul III  -  Powder Keg
John Nugent  -  Oh, You Poor Thing
Jonathan Lill  -  Civilians
Jose Enrique Cruz  -  Duchess of Kensington
Joseph X. Casillas -   Pink & White Skies
Joshua Keller Katz  -  Last Flight From Kabul
Joshua Sheehan  -  Whiz Bang
Juancarlos Feliciano  -  A Business Proposal
Kari Aiya Barber  -  The Few
Kari Mote  -  Crabs In A Mother F*cking Bucket
Karina da Cruz Beltrani  -  Meteor Strike
Katherine Vaz Our  -  Lady of the Artichokes
Katie Murphy  -  Banana Wars!
Kel Vance  -  Wrong Shade of Blue
Kelly Jean Karam  -  Kid Soldier
Kemp Lee  -  Bind Our Hearts
Kevin Stuart Brodie  -  Leviathan
Khurram Mozaffar  -  We Were Poets
Kirk Evans  -  Crossing Pass
Kirk Muesse  -  Black Sunshine
Lance Larson  -  Horn Bird
Laura McHugh & Ian McHugh  -  Make You Believe
Laurent Lambert  -  This Land is my Land
Lee Brandt & Bryan Daniel Snowden  -  The 23rd Hour
Lilli Kay  -  Gaslite
Louis Allen  -  The Sacred Band
Louisa Makaron  -  An Increasingly Improbable Détente (on the 2:15 to Paris)
Lyra Xhoci  -  Adet
Macaulay Hinrichs Richards  -  City America
Makenson Severe  -  A Florida Man
Mark Schwartz  -  Inquisition
Matthew Kaundart  -  My Best Friend Is A Dinosaur
Maureen McEly  -  Golden Hour
Megan Breen  -  The Porter
Meghan Maugeri  -  Lady Shakespeare
Melissa Harkness  -  Ashes
Mezan Ayoka  -  Country Cousin
Michael Casimir Welch & Chuck Schumacher  -  The Way of Baseball
Michael Colucci  -  Catholic Boy In Paradise
Michael Dean  -  Regression Test
Michael Leung  -  The Angel
Michael Yuen  -  The Golden City
Michelle Lee  -  Gonggi
Miguel Parga  -  Hate is Hate
Miida Chu  -  See You In My Dreams
Nancy Lin  -  Darkling
Naomi Brodkin  -  Mary Sybil Hall House
Natalie Wong  -  Gor Gor
Nathan Patton  -  The Garden
Nerris Nevarez-Nassiri  -  No Te Olvides: A New Musical
Nic Cohen  -  Always We Begin Again
Nick Adams  -  Landmark
Nitzan Mager  -  Run Amok
Nora Alameddin  -  Hurriya (Freedom)
Olive Blackmon & Gavin Benham  -  Halfsisters
Pat Cavanaugh  -  Unconditional
Pavel Wine  -  T.R.Y.
Peter Horgan  -  Fine Optics
Puja  -  LAKSHMI
Rachel Coomes  -  Skimming Down to Camelot
Rachel Stevens  -  The Monsters of Saint Margaret
Ray Grewal  -  Highland Games
Rebecca Berrih  -  Glitch
Rex A. Provost  -  Past Perfect
Rhonda Jean Seiter  -  Left-Hand Turns: Driving Lessons For The Not Faint Of Heart
Rich Vecchione  -  Livestream
Richard Apletree  -  Lancastria
Richard Mauro  -  Angel Eyes
Rick J. Lucas  -  Targets
Robert Braunstein  -  Luo Shente
Robert G. Rhyne  -  Falling From The Sky
Ruvym Gilman  -  Leave
Ryan Werner  -  Parallel
Saleh Karaman  -  The Tutor
Sarah Walker  -  American Girl
Scott Crowder  -  The Black and the Red
Scott Fleishman & Evan Wake  -  Barrier
Sean McPharlin  -  The Cancer Eater
Sean Slater  -  The Devil and Dick Gregory
Shaun M. Raad  -  Saint Pete
Shayan Lotfi  -  Leave to Remain
Spencer Janes  -  Red Letter Days
Steve Howell & Jeffrey Howell  -  Untitled Catherine Leroy Project
Sumant Joshi  -  Kavita
Susan Brunig  -  Generation Zed
Tamara Svirskis  -  Jasmine
Tiffanie Hsu  -  Wonderland
Tim Drain  -  Life In Wartime
Tima Mosta  -  Road Trip script you won't read but will charge me $90 Anyway
Timothy Jay Smith  -  Istanbul Crossing
Tom Wholey  -  A Green Place
Tony Akio Cohen  -  Cecilia
Travis Carr  -  Bobtail
Troy Tradup  -  The Forsaken Boy
Tyler Geditz  -  Gunslinger
Tyler Riggs  -  Blue Boy
Tyler True  -  Slave Ship
Vandon Gibbs  -  The Forever Winter
Vik Singh  -  Lounge Act
Vincent Bain  -  Collapsed
Vincent Xie  -  Two Sunsets
Warren Lam  -  The Mou Yongers Avenge Vincent Chin
Wesley Wang  -  nothing, except everything.
Will Schneider  -  Fire in Arms
William Schreiber  -  Chasing Echoes
Yasmin Bakhtiari  -  Liar's Spring
Yvonne Paulin  -  The Lazarus Syndrome
Zach Grossman  -  The Green House
Zane Pena  -  The Hands of Masters
Zein Alameddine  -  Between the Shadows
Zoë Klar  -  I Can Fix Him