1989

The 61st Academy Awards | 1989
Shrine Civic Auditorium
Wednesday, March 29, 1989
Honoring movies released in 1988
Highlights
Memorable Moments

Nominees

Actor in a Leading Role

Winner

Dustin Hoffman

Rain Man

Nominees

Gene Hackman

Mississippi Burning

Tom Hanks

Big

Edward James Olmos

Stand and Deliver

Max von Sydow

Pelle the Conqueror

Actor in a Supporting Role

Winner

Kevin Kline

A Fish Called Wanda

Nominees

Alec Guinness

Little Dorrit

Martin Landau

Tucker The Man and His Dream

River Phoenix

Running on Empty

Dean Stockwell

Married to the Mob

Actress in a Leading Role

Winner

Jodie Foster

The Accused

Nominees

Glenn Close

Dangerous Liaisons

Melanie Griffith

Working Girl

Meryl Streep

A Cry in the Dark

Sigourney Weaver

Gorillas in the Mist

Actress in a Supporting Role

Winner

Geena Davis

The Accidental Tourist

Nominees

Joan Cusack

Working Girl

Frances McDormand

Mississippi Burning

Michelle Pfeiffer

Dangerous Liaisons

Sigourney Weaver

Working Girl

Art Direction

Winner

Dangerous Liaisons

Art Direction: Stuart Craig; Set Decoration: Gerard James

Nominees

Beaches

Art Direction: Albert Brenner; Set Decoration: Garrett Lewis

Rain Man

Art Direction: Ida Random; Set Decoration: Linda DeScenna

Tucker The Man and His Dream

Art Direction: Dean Tavoularis; Set Decoration: Armin Ganz

Who Framed Roger Rabbit

Art Direction: Elliot Scott; Set Decoration: Peter Howitt

Cinematography

Winner

Mississippi Burning

Peter Biziou

Nominees

Rain Man

John Seale

Tequila Sunrise

Conrad L. Hall

The Unbearable Lightness of Being

Sven Nykvist

Who Framed Roger Rabbit

Dean Cundey

Costume Design

Winner

Dangerous Liaisons

James Acheson

Nominees

Coming to America

Deborah Nadoolman

A Handful of Dust

Jane Robinson

Sunset

Patricia Norris

Tucker The Man and His Dream

Milena Canonero

Directing

Winner

Rain Man

Barry Levinson

Nominees

A Fish Called Wanda

Charles Crichton

The Last Temptation of Christ

Martin Scorsese

Mississippi Burning

Alan Parker

Working Girl

Mike Nichols

Documentary (Feature)

Winner

Hotel Terminus: The Life and Times of Klaus Barbie

Marcel Ophuls, Producer

Nominees

The Cry of Reason - Beyers Naudé: An Afrikaner Speaks Out

Robert Bilheimer and Ronald Mix, Producers

Let's Get Lost

Bruce Weber and Nan Bush, Producers

Promises to Keep

Ginny Durrin, Producer

Who Killed Vincent Chin?

Renee Tajima and Christine Choy, Producers

Documentary (Short Subject)

Winner

You Don't Have to Die

William Guttentag and Malcolm Clarke, Producers

Nominees

The Children's Storefront

Karen Goodman, Producer

Family Gathering

Lise Yasui and Ann Tegnell, Producers

Gang Cops

Thomas B. Fleming and Daniel J. Marks, Producers

Portrait of Imogen

Nancy Hale and Meg Partridge, Producers

Film Editing

Winner

Who Framed Roger Rabbit

Arthur Schmidt

Nominees

Die Hard

Frank J. Urioste, John F. Link

Gorillas in the Mist

Stuart Baird

Mississippi Burning

Gerry Hambling

Rain Man

Stu Linder

Foreign Language Film

Winner

Pelle the Conqueror

Denmark

Nominees

Hanussen

Hungary

The Music Teacher

Belgium

Salaam Bombay!

India

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Spain

Makeup

Winner

Beetlejuice

Ve Neill, Steve La Porte, Robert Short

Nominees

Coming to America

Rick Baker

Scrooged

Tom Burman, Bari Dreiband-Burman

Music (Original Score)

Winner

The Milagro Beanfield War

Dave Grusin

Nominees

The Accidental Tourist

John Williams

Dangerous Liaisons

George Fenton

Gorillas in the Mist

Maurice Jarre

Rain Man

Hans Zimmer

Music (Original Song)

Winner

Working Girl

Let The River Run in "Working Girl" Music and Lyric by Carly Simon

Nominees

Bagdad Cafe

Calling You in "Bagdad Cafe" Music and Lyric by Bob Telson

Buster

Two Hearts in "Buster" Music by Lamont Dozier; Lyric by Phil Collins

Best Picture

Winner

Rain Man

Mark Johnson, Producer

Nominees

The Accidental Tourist

Lawrence Kasdan, Charles Okun and Michael Grillo, Producers

Dangerous Liaisons

Norma Heyman and Hank Moonjean, Producers

Mississippi Burning

Frederick Zollo and Robert F. Colesberry, Producers

Working Girl

Douglas Wick, Producer

Short Film (Animated)

Winner

Tin Toy

John Lasseter, William Reeves

Nominees

The Cat Came Back

Cordell Barker

Technological Threat

Bill Kroyer, Brian Jennings

Short Film (Live Action)

Winner

The Appointments of Dennis Jennings

Dean Parisot, Steven Wright

Nominees

Cadillac Dreams

Matia Karrell, Abbee Goldstein

Gullah Tales

George deGolian, Gary Moss

Sound

Winner

Bird

Les Fresholtz, Dick Alexander, Vern Poore, Willie D. Burton

Nominees

Die Hard

Don Bassman, Kevin F. Cleary, Richard Overton, Al Overton

Gorillas in the Mist

Andy Nelson, Brian Saunders, Peter Handford

Mississippi Burning

Robert Litt, Elliot Tyson, Rick Kline, Danny Michael

Who Framed Roger Rabbit

Robert Knudson, John Boyd, Don Digirolamo, Tony Dawe

Sound Effects Editing

Winner

Who Framed Roger Rabbit

Charles L. Campbell, Louis L. Edemann

Nominees

Die Hard

Stephen H. Flick, Richard Shorr

Willow

Ben Burtt, Richard Hymns

Visual Effects

Winner

Who Framed Roger Rabbit

Ken Ralston, Richard Williams, Edward Jones, George Gibbs

Nominees

Die Hard

Richard Edlund, Al DiSarro, Brent Boates, Thaine Morris

Willow

Dennis Muren, Michael McAlister, Phil Tippett, Chris Evans

Writing (Screenplay Based on Material from Another Medium)

Winner

Dangerous Liaisons

Christopher Hampton

Nominees

The Accidental Tourist

Frank Galati, Lawrence Kasdan

Gorillas in the Mist

Screenplay by Anna Hamilton Phelan; Story by Anna Hamilton Phelan, Tab Murphy

Little Dorrit

Christine Edzard

The Unbearable Lightness of Being

"The Unbearable Lightness of Being" Jean-Claude Carrière, Philip Kaufman

Writing (Screenplay Written Directly for the Screen)

Winner

Rain Man

Screenplay by Ronald Bass, Barry Morrow; Story by Barry Morrow

Nominees

Big

Gary Ross, Anne Spielberg

Bull Durham

Ron Shelton

A Fish Called Wanda

Screenplay by John Cleese; Story by John Cleese, Charles Crichton

Running on Empty

Naomi Foner

Special Achievement Award

Winner

Who Framed Roger Rabbit

Special Award
ALL0-9 ABCDE FGHI J K LMN O PQ RSTUV WX YZ
A
The Accidental Tourist
4 Nominations, 1 Win
Writing (Screenplay Based on Material from Another Medium) - Frank Galati, Lawrence Kasdan
Music (Original Score) - John Williams
Best Picture - Lawrence Kasdan, Charles Okun and Michael Grillo, Producers
* Actress in a Supporting Role - Geena Davis in "The Accidental Tourist"
The Accused
1 Win, 1 Nomination
* Actress in a Leading Role - Jodie Foster in "The Accused"
The Appointments of Dennis Jennings
1 Win, 1 Nomination
* Short Film (Live Action) - Dean Parisot, Steven Wright