1975

The 47th Academy Awards | 1975
Dorothy Chandler Pavilion
Tuesday, April 8, 1975
Honoring movies released in 1974
Highlights
Memorable Moments

Winners & Nominees

Actor

Winner

Art Carney

Harry and Tonto

Nominees

Albert Finney

Murder on the Orient Express

Dustin Hoffman

Lenny

Jack Nicholson

Chinatown

Al Pacino

The Godfather Part II

Actor in a Supporting Role

Winner

Robert De Niro

The Godfather Part II

Nominees

Fred Astaire

The Towering Inferno

Jeff Bridges

Thunderbolt and Lightfoot

Michael V. Gazzo

The Godfather Part II

Lee Strasberg

The Godfather Part II

Actress

Winner

Ellen Burstyn

Alice Doesn't Live Here Anymore

Nominees

Diahann Carroll

Claudine

Faye Dunaway

Chinatown

Valerie Perrine

Lenny

Gena Rowlands

A Woman under the Influence

Actress in a Supporting Role

Winner

Ingrid Bergman

Murder on the Orient Express

Nominees

Valentina Cortese

Day for Night

Madeline Kahn

Blazing Saddles

Diane Ladd

Alice Doesn't Live Here Anymore

Talia Shire

The Godfather Part II

Art Direction

Winner

The Godfather Part II

Art Direction: Dean Tavoularis, Angelo Graham; Set Decoration: George R. Nelson

Nominees

Chinatown

Art Direction: Richard Sylbert, W. Stewart Campbell; Set Decoration: Ruby Levitt

Earthquake

Art Direction: Alexander Golitzen, E. Preston Ames; Set Decoration: Frank McKelvy

The Island at the Top of the World

Art Direction: Peter Ellenshaw, John B. Mansbridge, Walter Tyler, Al Roelofs; Set Decoration: Hal Gausman

The Towering Inferno

Art Direction: William Creber, Ward Preston; Set Decoration: Raphael Bretton

Cinematography

Winner

The Towering Inferno

Fred Koenekamp, Joseph Biroc

Nominees

Chinatown

John A. Alonzo

Earthquake

Philip Lathrop

Lenny

Bruce Surtees

Murder on the Orient Express

Geoffrey Unsworth

Costume Design

Winner

The Great Gatsby

Theoni V. Aldredge

Nominees

Chinatown

Anthea Sylbert

Daisy Miller

John Furness

The Godfather Part II

Theadora Van Runkle

Murder on the Orient Express

Tony Walton

Directing

Winner

The Godfather Part II

Francis Ford Coppola

Nominees

Chinatown

Roman Polanski

Day for Night

Francois Truffaut

Lenny

Bob Fosse

A Woman under the Influence

John Cassavetes

Documentary (Feature)

Winner

Hearts and Minds

Peter Davis and Bert Schneider, Producers

Nominees

Antonia: A Portrait of the Woman

Judy Collins and Jill Godmilow, Producers

The Challenge...A Tribute to Modern Art

Herbert Kline, Producer

The 81st Blow

Jacquot Ehrlich, David Bergman and Haim Gouri, Producers

The Wild and the Brave

Natalie R. Jones and Eugene S. Jones, Producers

Documentary (Short Subject)

Winner

Don't

Robin Lehman, Producer

Nominees

City Out of Wilderness

Francis Thompson, Producer

Exploratorium

Jon Boorstin, Producer

John Muir's High Sierra

Dewitt Jones and Lesley Foster, Producers

Naked Yoga

Ronald S. Kass and Mervyn Lloyd, Producers

Film Editing

Winner

The Towering Inferno

Harold F. Kress, Carl Kress

Nominees

Blazing Saddles

John C. Howard, Danford Greene

Chinatown

Sam O'Steen

Earthquake

Dorothy Spencer

The Longest Yard

Michael Luciano

Foreign Language Film

Winner

Amarcord

Italy

Nominees

Cats' Play

Hungary

The Deluge

Poland

Lacombe, Lucien

France

The Truce

Argentina

Music (Original Dramatic Score)

Winner

The Godfather Part II

Nino Rota, Carmine Coppola

Nominees

Chinatown

Jerry Goldsmith

Murder on the Orient Express

Richard Rodney Bennett

Shanks

Alex North

The Towering Inferno

John Williams

Music (Scoring: Original Song Score and Adaptation -or- Scoring: Adaptation)

Winner

The Great Gatsby

Adaptation Score by Nelson Riddle

Nominees

The Little Prince

Song Score by Alan Jay Lerner and Frederick Loewe; Adaptation Score by Angela Morley and Douglas Gamley

Phantom of the Paradise

Song Score by Paul Williams; Adaptation Score by Paul Williams and George Aliceson Tipton

Music (Song)

Winner

The Towering Inferno

We May Never Love Like This Again in "The Towering Inferno" Music and Lyrics by Al Kasha and Joel Hirschhorn

Nominees

Benji

Benji's Theme (I Feel Love) in "Benji" Music by Euel Box; Lyrics by Betty Box

Blazing Saddles

Blazing Saddles in "Blazing Saddles" Music by John Morris; Lyrics by Mel Brooks

The Little Prince

Little Prince in "The Little Prince" Music by Frederick Loewe; Lyrics by Alan Jay Lerner

Gold

Wherever Love Takes Me in "Gold" Music by Elmer Bernstein; Lyrics by Don Black

Best Picture

Winner

The Godfather Part II

Francis Ford Coppola, Producer; Gray Frederickson and Fred Roos, Co-Producers

Nominees

Chinatown

Robert Evans, Producer

The Conversation

Francis Ford Coppola, Producer; Fred Roos, Co-Producer

Lenny

Marvin Worth, Producer

The Towering Inferno

Irwin Allen, Producer

Short Film (Animated)

Winner

Closed Mondays

Will Vinton and Bob Gardiner, Producers

Nominees

The Family That Dwelt Apart

Yvon Mallette and Robert Verrall, Producers

Hunger

Peter Foldes and René Jodoin, Producers

Voyage to Next

Faith Hubley and John Hubley, Producers

Winnie the Pooh and Tigger Too

Wolfgang Reitherman, Producer

Short Film (Live Action)

Winner

One-Eyed Men Are Kings

Paul Claudon and Edmond Sechan, Producers

Nominees

Climb

Dewitt Jones, Producer

The Concert

Julian Chagrin and Claude Chagrin, Producers

Planet Ocean

George V. Casey, Producer

The Violin

Andrew Welsh and George Pastic, Producers

Sound

Winner

Earthquake

Ronald Pierce, Melvin Metcalfe, Sr.

Nominees

Chinatown

Bud Grenzbach, Larry Jost

The Conversation

Walter Murch, Arthur Rochester

The Towering Inferno

Theodore Soderberg, Herman Lewis

Young Frankenstein

Richard Portman, Gene Cantamessa

Writing (Original Screenplay)

Winner

Chinatown

Robert Towne

Nominees

Alice Doesn't Live Here Anymore

Robert Getchell

The Conversation

Francis Ford Coppola

Day for Night

Francois Truffaut, Jean-Louis Richard, Suzanne Schiffman

Harry and Tonto

Paul Mazursky, Josh Greenfeld

Writing (Screenplay Adapted from Other Material)

Winner

The Godfather Part II

Francis Ford Coppola, Mario Puzo

Nominees

The Apprenticeship of Duddy Kravitz

Screenplay by Mordecai Richler; Adaptation by Lionel Chetwynd

Lenny

Julian Barry

Murder on the Orient Express

Paul Dehn

Young Frankenstein

Gene Wilder, Mel Brooks

Special Achievement Award (Visual Effects)

Winner

Earthquake

Frank Brendel, Glen Robinson, Albert Whitlock

Jean Hersholt Humanitarian Award

Winner

Arthur B. Krim
Y
Young Frankenstein
2 Nominations
Writing (Screenplay Adapted from Other Material) - Gene Wilder, Mel Brooks
Sound - Richard Portman, Gene Cantamessa