1973

The 45th Academy Awards | 1973
Dorothy Chandler Pavilion
Tuesday, March 27, 1973
Honoring movies released in 1972
Highlights
Memorable Moments

Nominees

Actor

Winner

Marlon Brando

The Godfather

Nominees

Michael Caine

Sleuth

Laurence Olivier

Sleuth

Peter O'Toole

The Ruling Class

Paul Winfield

Sounder

Actor in a Supporting Role

Winner

Joel Grey

Cabaret

Nominees

Eddie Albert

The Heartbreak Kid

James Caan

The Godfather

Robert Duvall

The Godfather

Al Pacino

The Godfather

Actress

Winner

Liza Minnelli

Cabaret

Nominees

Diana Ross

Lady Sings the Blues

Maggie Smith

Travels with My Aunt

Cicely Tyson

Sounder

Liv Ullmann

The Emigrants

Actress in a Supporting Role

Winner

Eileen Heckart

Butterflies Are Free

Nominees

Jeannie Berlin

The Heartbreak Kid

Geraldine Page

Pete 'n' Tillie

Susan Tyrrell

Fat City

Shelley Winters

The Poseidon Adventure

Art Direction

Winner

Cabaret

Art Direction: Rolf Zehetbauer, Jurgen Kiebach; Set Decoration: Herbert Strabel

Nominees

Lady Sings the Blues

Art Direction: Carl Anderson; Set Decoration: Reg Allen

The Poseidon Adventure

Art Direction: William Creber; Set Decoration: Raphael Bretton

Travels with My Aunt

Art Direction: John Box, Gil Parrondo, Robert W. Laing

Young Winston

Art Direction: Geoffrey Drake, Don Ashton, John Graysmark, William Hutchinson; Set Decoration: Peter James

Cinematography

Winner

Cabaret

Geoffrey Unsworth

Nominees

Butterflies Are Free

Charles B. Lang

The Poseidon Adventure

Harold E. Stine

1776

Harry Stradling, Jr.

Travels with My Aunt

Douglas Slocombe

Costume Design

Winner

Travels with My Aunt

Anthony Powell

Nominees

The Godfather

Anna Hill Johnstone

Lady Sings the Blues

Bob Mackie, Ray Aghayan, Norma Koch

The Poseidon Adventure

Paul Zastupnevich

Young Winston

Anthony Mendleson

Directing

Winner

Cabaret

Bob Fosse

Nominees

Deliverance

John Boorman

The Emigrants

Jan Troell

The Godfather

Francis Ford Coppola

Sleuth

Joseph L. Mankiewicz

Documentary (Feature)

Winner

Marjoe

Howard Smith and Sarah Kernochan, Producers

Nominees

Ape and Super-Ape

Bert Haanstra, Producer

Malcolm X

Marvin Worth and Arnold Perl, Producers

Manson

Robert Hendrickson and Laurence Merrick, Producers

The Silent Revolution

Eckehard Munck, Producer

Documentary (Short Subject)

Winner

This Tiny World

Charles Huguenot van der Linden and Martina Huguenot van der Linden, Producers

Nominees

Hundertwasser's Rainy Day

Peter Schamoni, Producer

K-Z

Giorgio Treves, Producer

Selling Out

Tadeusz Jaworski, Producer

The Tide of Traffic

Humphrey Swingler, Producer

Film Editing

Winner

Cabaret

David Bretherton

Nominees

Deliverance

Tom Priestley

The Godfather

William Reynolds, Peter Zinner

The Hot Rock

Frank P. Keller, Fred W. Berger

The Poseidon Adventure

Harold F. Kress

Foreign Language Film

Winner

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

France

Nominees

The Dawns Here Are Quiet

Union of Soviet Socialist Republics

I Love You Rosa

Israel

My Dearest Señorita

Spain

The New Land

Sweden

Music (Original Dramatic Score)

Winner

Limelight

Charles Chaplin, Raymond Rasch, Larry Russell

Nominees

images

John Williams

Napoleon and Samantha

Buddy Baker

The Poseidon Adventure

John Williams

Sleuth

John Addison

Music (Scoring: Adaptation and Original Song Score)

Winner

Cabaret

Adaptation Score by Ralph Burns

Nominees

Lady Sings the Blues

Adaptation Score by Gil Askey

Man of La Mancha

Adaptation Score by Laurence Rosenthal

Music (Song--Original for the Picture)

Winner

The Poseidon Adventure

The Morning After in "The Poseidon Adventure" Music and Lyrics by Al Kasha and Joel Hirschhorn

Nominees

Ben

Ben in "Ben" Music by Walter Scharf; Lyrics by Don Black

The Little Ark

Come Follow, Follow Me in "The Little Ark" Music by Fred Karlin; Lyrics by Marsha Karlin

The Life and Times of Judge Roy Bean

Marmalade, Molasses & Honey in "The Life and Times of Judge Roy Bean" Music by Maurice Jarre; Lyrics by Marilyn Bergman and Alan Bergman

The Stepmother

Strange Are The Ways Of Love in "The Stepmother" Music by Sammy Fain; Lyrics by Paul Francis Webster

Best Picture

Winner

The Godfather

Albert S. Ruddy, Producer

Nominees

Cabaret

Cy Feuer, Producer

Deliverance

John Boorman, Producer

The Emigrants

Bengt Forslund, Producer

Sounder

Robert B. Radnitz, Producer

Short Subject (Animated)

Winner

A Christmas Carol

Richard Williams, Producer

Nominees

Kama Sutra Rides Again

Bob Godfrey, Producer

Tup Tup

Nedeljko Dragic, Producer

Short Subject (Live Action)

Winner

Norman Rockwell's World...An American Dream

Richard Barclay, Producer

Nominees

Frog Story

Ron Satlof and Ray Gideon, Producers

Solo

David Adams, Producer

Sound

Winner

Cabaret

Robert Knudson, David Hildyard

Nominees

Butterflies Are Free

Arthur Piantadosi, Charles Knight

The Candidate

Richard Portman, Gene Cantamessa

The Godfather

Bud Grenzbach, Richard Portman, Christopher Newman

The Poseidon Adventure

Theodore Soderberg, Herman Lewis

Writing (Screenplay--based on material from another medium)

Winner

The Godfather

Mario Puzo, Francis Ford Coppola

Nominees

Cabaret

Jay Allen

The Emigrants

Jan Troell, Bengt Forslund

Pete 'n' Tillie

Julius J. Epstein

Sounder

Lonne Elder, III

Writing (Story and Screenplay--based on factual material or material not previously published or produced)

Winner

The Candidate

Jeremy Larner

Nominees

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

"The Discreet Charm of the Bourgeoisie" Story and Screenplay by Luis Buñuel; in collaboration with Jean-Claude Carrière

Lady Sings the Blues

Terence McCloy, Chris Clark, Suzanne de Passe

Murmur of the Heart

Louis Malle

Young Winston

Carl Foreman

Special Achievement Award (Visual Effects)

Winner

The Poseidon Adventure

L. B. Abbott, A. D. Flowers

Jean Hersholt Humanitarian Award

Winner

Rosalind Russell
ALLO-9ABCDEFGHIJ KLMNO PQ RSTU V W X YZ
M
Malcolm X
1 Nomination
Documentary (Feature) - Marvin Worth and Arnold Perl, Producers
Man of La Mancha
1 Nomination
Music (Scoring: Adaptation and Original Song Score) - Adaptation Score by Laurence Rosenthal
Manson
1 Nomination
Documentary (Feature) - Robert Hendrickson and Laurence Merrick, Producers
Marjoe
1 Win, 1 Nomination
* Documentary (Feature) - Howard Smith and Sarah Kernochan, Producers
Murmur of the Heart
1 Nomination
Writing (Story and Screenplay--based on factual material or material not previously published or produced) - Louis Malle
My Dearest Señorita
1 Nomination
Foreign Language Film - Spain