1968

The 40th Academy Awards | 1968
Santa Monica Civic Auditorium
Wednesday, April 10, 1968
Honoring movies released in 1967
Highlights
Memorable Moments
  • Mike Nichols
    Best Directing winner for The Gradaute, with presenter Leslie Caron
  • In the Heat of the Night
    Film Editing winner Hal Ashby, director Norman Jewison, Best Actor Rod Steiger and Best Picture-winning producer Walter Mirisch
  • Gregory Peck
    Jean Hersholt Humanitarian Award recipient, with presenter Rosalind Russell.

Winners & Nominees

Actor

Winner

Rod Steiger

In the Heat of the Night

Nominees

Warren Beatty

Bonnie and Clyde

Dustin Hoffman

The Graduate

Paul Newman

Cool Hand Luke

Spencer Tracy

Guess Who's Coming to Dinner

Actor in a Supporting Role

Winner

George Kennedy

Cool Hand Luke

Nominees

John Cassavetes

The Dirty Dozen

Gene Hackman

Bonnie and Clyde

Cecil Kellaway

Guess Who's Coming to Dinner

Michael J. Pollard

Bonnie and Clyde

Actress

Winner

Katharine Hepburn

Guess Who's Coming to Dinner

Nominees

Anne Bancroft

The Graduate

Faye Dunaway

Bonnie and Clyde

Dame Edith Evans

The Whisperers

Audrey Hepburn

Wait until Dark

Actress in a Supporting Role

Winner

Estelle Parsons

Bonnie and Clyde

Nominees

Carol Channing

Thoroughly Modern Millie

Mildred Natwick

Barefoot in the Park

Beah Richards

Guess Who's Coming to Dinner

Katharine Ross

The Graduate

Art Direction

Winner

Camelot

Art Direction: John Truscott, Edward Carrere; Set Decoration: John W. Brown

Nominees

Doctor Dolittle

Art Direction: Mario Chiari, Jack Martin Smith, Ed Graves; Set Decoration: Walter M. Scott, Stuart A. Reiss

Guess Who's Coming to Dinner

Art Direction: Robert Clatworthy; Set Decoration: Frank Tuttle

The Taming of the Shrew

Art Direction: Renzo Mongiardino, John DeCuir, Elven Webb, Giuseppe Mariani; Set Decoration: Dario Simoni, Luigi Gervasi

Thoroughly Modern Millie

Art Direction: Alexander Golitzen, George C. Webb; Set Decoration: Howard Bristol

Cinematography

Winner

Bonnie and Clyde

Burnett Guffey

Nominees

Camelot

Richard H. Kline

Doctor Dolittle

Robert Surtees

The Graduate

Robert Surtees

In Cold Blood

Conrad Hall

Costume Design

Winner

Camelot

John Truscott

Nominees

Bonnie and Clyde

Theadora Van Runkle

The Happiest Millionaire

Bill Thomas

The Taming of the Shrew

Irene Sharaff, Danilo Donati

Thoroughly Modern Millie

Jean Louis

Directing

Winner

The Graduate

Mike Nichols

Nominees

Bonnie and Clyde

Arthur Penn

Guess Who's Coming to Dinner

Stanley Kramer

In Cold Blood

Richard Brooks

In the Heat of the Night

Norman Jewison

Documentary (Feature)

Winner

The Anderson Platoon

Pierre Schoendoerffer, Producer

Nominees

Festival

Murray Lerner, Producer

Harvest

Carroll Ballard, Producer

A King's Story

Jack Le Vien, Producer

A Time for Burning

William C. Jersey, Producer

Documentary (Short Subject)

Winner

The Redwoods

Mark Harris and Trevor Greenwood, Producers

Nominees

Monument to the Dream

Charles E. Guggenheim, Producer

A Place to Stand

Christopher Chapman, Producer

See You at the Pillar

Robert Fitchett, Producer

While I Run This Race

Carl V. Ragsdale, Producer

Film Editing

Winner

In the Heat of the Night

Hal Ashby

Nominees

Beach Red

Frank P. Keller

The Dirty Dozen

Michael Luciano

Doctor Dolittle

Samuel E. Beetley, Marjorie Fowler

Guess Who's Coming to Dinner

Robert C. Jones

Foreign Language Film

Winner

Closely Watched Trains

Czechoslovakia

Nominees

El Amor Brujo

Spain

I Even Met Happy Gypsies

Yugoslavia

Live for Life

France

Portrait of Chieko

Japan

Music (Original Music Score)

Winner

Thoroughly Modern Millie

Elmer Bernstein

Nominees

Cool Hand Luke

Lalo Schifrin

Doctor Dolittle

Leslie Bricusse

Far from the Madding Crowd

Richard Rodney Bennett

In Cold Blood

Quincy Jones

Music (Scoring of Music--adaptation or treatment)

Winner

Camelot

Alfred Newman, Ken Darby

Nominees

Doctor Dolittle

Lionel Newman, Alexander Courage

Guess Who's Coming to Dinner

DeVol

Thoroughly Modern Millie

Andre Previn, Joseph Gershenson

Valley of the Dolls

John Williams

Music (Song)

Winner

Doctor Dolittle

Talk To The Animals in "Doctor Dolittle" Music and Lyrics by Leslie Bricusse

Nominees

The Jungle Book

The Bare Necessities in "The Jungle Book" Music and Lyrics by Terry Gilkyson

Banning

The Eyes Of Love in "Banning" Music by Quincy Jones; Lyrics by Bob Russell

Casino Royale

The Look Of Love in "Casino Royale" Music by Burt Bacharach; Lyrics by Hal David

Thoroughly Modern Millie

Thoroughly Modern Millie in "Thoroughly Modern Millie" Music and Lyrics by James Van Heusen and Sammy Cahn

Best Picture

Winner

In the Heat of the Night

Walter Mirisch, Producer

Nominees

Bonnie and Clyde

Warren Beatty, Producer

Doctor Dolittle

Arthur P. Jacobs, Producer

The Graduate

Lawrence Turman, Producer

Guess Who's Coming to Dinner

Stanley Kramer, Producer

Short Subject (Cartoon)

Winner

The Box

Fred Wolf, Producer

Nominees

Hypothese Beta

Jean-Charles Meunier, Producer

What on Earth!

Robert Verrall and Wolf Koenig, Producers

Short Subject (Live Action)

Winner

A Place to Stand

Christopher Chapman, Producer

Nominees

Paddle to the Sea

Julian Biggs, Producer

Sky over Holland

John Ferno, Producer

Stop, Look and Listen

Len Janson and Chuck Menville, Producers

Sound

Winner

In the Heat of the Night

Samuel Goldwyn Studio Sound Department

Nominees

Camelot

Warner Bros.-Seven Arts Studio Sound Department

The Dirty Dozen

Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department

Doctor Dolittle

20th Century-Fox Studio Sound Department

Thoroughly Modern Millie

Universal City Studio Sound Department

Sound Effects

Winner

The Dirty Dozen

John Poyner

Nominees

In the Heat of the Night

James A. Richard

Special Visual Effects

Winner

Doctor Dolittle

L. B. Abbott

Nominees

Tobruk

Howard A. Anderson, Jr., Albert Whitlock

Writing (Screenplay--based on material from another medium)

Winner

In the Heat of the Night

Stirling Silliphant

Nominees

Cool Hand Luke

Donn Pearce, Frank R. Pierson

The Graduate

Calder Willingham, Buck Henry

In Cold Blood

Richard Brooks

Ulysses

Joseph Strick, Fred Haines

Writing (Story and Screenplay--written directly for the screen)

Winner

Guess Who's Coming to Dinner

William Rose

Nominees

Bonnie and Clyde

David Newman, Robert Benton

Divorce American Style

Story by Robert Kaufman; Screenplay by Norman Lear

La Guerre Est Finie

Jorge Semprun

Two for the Road

Frederic Raphael

Jean Hersholt Humanitarian Award

Winner

Gregory Peck

Irving G. Thalberg Memorial Award

Winner

Alfred Hitchcock
ALL0-9 ABCDEFGHIJKLMN O PQ RSTUVWX Y Z
W
Wait until Dark
1 Nomination
Actress - Audrey Hepburn in "Wait until Dark"
What on Earth!
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - Robert Verrall and Wolf Koenig, Producers
While I Run This Race
1 Nomination
Documentary (Short Subject) - Carl V. Ragsdale, Producer
The Whisperers
1 Nomination
Actress - Dame Edith Evans in "The Whisperers"