1940

The 12th Academy Awards | 1940
Coconut Grove of the Ambassador Hotel
Thursday, February 29, 1940
Honoring movies released in 1939
Highlights
Memorable Moments

Nominees

Actor

Winner

Robert Donat

Goodbye, Mr. Chips

Nominees

Clark Gable

Gone with the Wind

Laurence Olivier

Wuthering Heights

Mickey Rooney

Babes in Arms

James Stewart

Mr. Smith Goes to Washington

Actor in a Supporting Role

Winner

Thomas Mitchell

Stagecoach

Nominees

Brian Aherne

Juarez

Harry Carey

Mr. Smith Goes to Washington

Brian Donlevy

Beau Geste

Claude Rains

Mr. Smith Goes to Washington

Actress

Winner

Vivien Leigh

Gone with the Wind

Nominees

Bette Davis

Dark Victory

Irene Dunne

Love Affair

Greta Garbo

Ninotchka

Greer Garson

Goodbye, Mr. Chips

Actress in a Supporting Role

Winner

Hattie McDaniel

Gone with the Wind

Nominees

Olivia de Havilland

Gone with the Wind

Geraldine Fitzgerald

Wuthering Heights

Edna May Oliver

Drums along the Mohawk

Maria Ouspenskaya

Love Affair

Art Direction

Winner

Gone with the Wind

Lyle Wheeler

Nominees

Beau Geste

Hans Dreier, Robert Odell

Captain Fury

Charles D. Hall

First Love

Jack Otterson, Martin Obzina

Love Affair

Van Nest Polglase, Al Herman

Man of Conquest

John Victor Mackay

Mr. Smith Goes to Washington

Lionel Banks

The Private Lives of Elizabeth and Essex

Anton Grot

The Rains Came

William Darling, George Dudley

Stagecoach

Alexander Toluboff

The Wizard of Oz

Cedric Gibbons, William A. Horning

Wuthering Heights

James Basevi

Cinematography (Black-and-White)

Winner

Wuthering Heights

Gregg Toland

Nominees

Stagecoach

Bert Glennon

Cinematography (Color)

Winner

Gone with the Wind

Ernest Haller, Ray Rennahan

Nominees

The Private Lives of Elizabeth and Essex

Sol Polito, W. Howard Greene

Directing

Winner

Gone with the Wind

Victor Fleming

Nominees

Goodbye, Mr. Chips

Sam Wood

Mr. Smith Goes to Washington

Frank Capra

Stagecoach

John Ford

Wuthering Heights

William Wyler

Film Editing

Winner

Gone with the Wind

Hal C. Kern, James E. Newcom

Nominees

Goodbye, Mr. Chips

Charles Frend

Mr. Smith Goes to Washington

Gene Havlick, Al Clark

The Rains Came

Barbara McLean

Stagecoach

Otho Lovering, Dorothy Spencer

Music (Original Score)

Winner

The Wizard of Oz

Herbert Stothart

Nominees

Dark Victory

Max Steiner

Eternally Yours

Werner Janssen

Golden Boy

Victor Young

Gone with the Wind

Max Steiner

Gulliver's Travels

Victor Young

The Man in the Iron Mask

Lud Gluskin, Lucien Moraweck

Man of Conquest

Victor Young

Nurse Edith Cavell

Anthony Collins

Of Mice and Men

Aaron Copland

The Rains Came

Alfred Newman

Wuthering Heights

Alfred Newman

Music (Scoring)

Winner

Stagecoach

Richard Hageman, Frank Harling, John Leipold, Leo Shuken

Nominees

Babes in Arms

George E. Stoll, Roger Edens

First Love

Charles Previn

The Great Victor Herbert

Phil Boutelje, Arthur Lange

The Hunchback of Notre Dame

Alfred Newman

Intermezzo

Lou Forbes

Mr. Smith Goes to Washington

Dimitri Tiomkin

Of Mice and Men

Aaron Copland

The Private Lives of Elizabeth and Essex

Erich Wolfgang Korngold

She Married a Cop

Cy Feuer

Swanee River

Louis Silvers

They Shall Have Music

Alfred Newman

Way Down South

Victor Young

Music (Song)

Winner

The Wizard of Oz

Over The Rainbow in "The Wizard of Oz" Music by Harold Arlen; Lyrics by E. Y. Harburg

Nominees

Gulliver's Travels

Faithful Forever in "Gulliver's Travels" Music by Ralph Rainger; Lyrics by Leo Robin

Second Fiddle

I Poured My Heart Into A Song in "Second Fiddle" Music and Lyrics by Irving Berlin

Love Affair

Wishing in "Love Affair" Music and Lyrics by Buddy de Sylva

Outstanding Production

Winner

Gone with the Wind

Selznick International Pictures

Nominees

Dark Victory

Warner Bros.-First National

Goodbye, Mr. Chips

Metro-Goldwyn-Mayer

Love Affair

RKO Radio

Mr. Smith Goes to Washington

Columbia

Ninotchka

Metro-Goldwyn-Mayer

Of Mice and Men

Hal Roach (production company)

Stagecoach

Walter Wanger (production company)

The Wizard of Oz

Metro-Goldwyn-Mayer

Wuthering Heights

Samuel Goldwyn Productions

Short Subject (Cartoon)

Winner

The Ugly Duckling

Walt Disney, Producer

Nominees

Detouring America

Warner Bros.

Peace on Earth

Metro-Goldwyn-Mayer

The Pointer

Walt Disney, Producer

Short Subject (One-reel)

Winner

Busy Little Bears

Paramount

Nominees

Information Please

RKO Radio

Prophet without Honor

Metro-Goldwyn-Mayer

Sword Fishing

Warner Bros.

Short Subject (Two-reel)

Winner

Sons of Liberty

Warner Bros.

Nominees

Drunk Driving

Metro-Goldwyn-Mayer

Five Times Five

RKO Radio

Sound Recording

Winner

When Tomorrow Comes

Universal Studio Sound Department, Bernard B. Brown, Sound Director

Nominees

Balalaika

Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer, Sound Director

Gone with the Wind

Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Thomas T. Moulton, Sound Director

Goodbye, Mr. Chips

Denham Studio Sound Department, A. W. Watkins, Sound Director

The Great Victor Herbert

Paramount Studio Sound Department, Loren L. Ryder, Sound Director

The Hunchback of Notre Dame

RKO Radio Studio Sound Department, John Aalberg, Sound Director

Man of Conquest

Republic Studio Sound Department, Charles L. Lootens, Sound Director

Mr. Smith Goes to Washington

Columbia Studio Sound Department, John Livadary, Sound Director

Of Mice and Men

Hal Roach Studio Sound Department, Elmer A. Raguse, Sound Director

The Private Lives of Elizabeth and Essex

Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson, Sound Director

The Rains Came

20th Century-Fox Studio Sound Department, E. H. Hansen, Sound Director

Special Effects

Winner

The Rains Came

Fred Sersen, E. H. Hansen

Nominees

Gone with the Wind

John R. Cosgrove, Fred Albin, Arthur Johns

Only Angels Have Wings

Roy Davidson, Edwin C. Hahn

The Private Lives of Elizabeth and Essex

Byron Haskin, Nathan Levinson

Topper Takes a Trip

Roy Seawright

Union Pacific

Farciot Edouart, Gordon Jennings, Loren Ryder

The Wizard of Oz

A. Arnold Gillespie, Douglas Shearer

Writing (Original Story)

Winner

Mr. Smith Goes to Washington

Lewis R. Foster

Nominees

Bachelor Mother

Felix Jackson

Love Affair

Mildred Cram, Leo McCarey

Ninotchka

Melchior Lengyel

Young Mr. Lincoln

Lamar Trotti

Writing (Screenplay)

Winner

Gone with the Wind

Sidney Howard

Nominees

Goodbye, Mr. Chips

R. C. Sherriff, Claudine West, Eric Maschwitz

Mr. Smith Goes to Washington

Sidney Buchman

Ninotchka

Charles Brackett, Billy Wilder, Walter Reisch

Wuthering Heights

Charles MacArthur, Ben Hecht

Special Award

Winner

Gone with the Wind

Special Award

Irving G. Thalberg Memorial Award

Winner

David O. Selznick
ALL0-9 A BCDEFGHIJK LMNOPQ RSTUV WX YZ
N
Ninotchka
4 Nominations
Writing (Screenplay) - Charles Brackett, Billy Wilder, Walter Reisch
Actress - Greta Garbo in "Ninotchka"
Writing (Original Story) - Melchior Lengyel
Outstanding Production - Metro-Goldwyn-Mayer
Nurse Edith Cavell
1 Nomination
Music (Original Score) - Anthony Collins