1934

The 6th Academy Awards | 1934
Fiesta Room of the Ambassador Hotel
Friday, March 16, 1934
Honoring movies released from August 1, 1932 - December 31, 1933.
Highlights
Memorable Moments

Nominees

Actor

Winner

Charles Laughton

The Private Life of Henry VIII

Nominees

Leslie Howard

Berkeley Square

Paul Muni

I Am a Fugitive from a Chain Gang

Actress

Winner

Katharine Hepburn

Morning Glory

Nominees

May Robson

Lady for a Day

Diana Wynyard

Cavalcade

Art Direction

Winner

Cavalcade

William S. Darling

Nominees

A Farewell to Arms

Hans Dreier, Roland Anderson

When Ladies Meet

Cedric Gibbons

Assistant Director

Winner

William Tummel (Fox)

Charles Dorian (Metro-Goldwyn-Mayer)

Charles Barton (Paramount)

Dewey Starkey (RKO Radio)

Fred Fox (United Artists)

Scott Beal (Universal)

Gordon Hollingshead (Warner Bros.)

Nominees

Percy Ikerd (Fox)

Bunny Dull (Metro-Goldwyn-Mayer)

John S. Waters (Metro-Goldwyn-Mayer)

Sidney S. Brod (Paramount)

Arthur Jacobson (Paramount)

Eddie Killey (RKO Radio)

Benjamin Silvey (United Artists)

Joe McDonough (Universal)

W. J. Reiter (Universal)

Al Alborn (Warner Bros.)

Frank X. Shaw (Warner Bros.)

Cinematography

Winner

A Farewell to Arms

Charles Bryant Lang, Jr.

Nominees

Reunion in Vienna

George J. Folsey

The Sign of the Cross

Karl Struss

Directing

Winner

Cavalcade

Frank Lloyd

Nominees

Lady for a Day

Frank Capra

Little Women

George Cukor

Outstanding Production

Winner

Cavalcade

Fox

Nominees

A Farewell to Arms

Paramount

42nd Street

Warner Bros.

I Am a Fugitive from a Chain Gang

Warner Bros.

Lady for a Day

Columbia

Little Women

RKO Radio

The Private Life of Henry VIII

London Films

She Done Him Wrong

Paramount

Smilin' Through

Metro-Goldwyn-Mayer

State Fair

Fox

Short Subject (Cartoon)

Winner

The Three Little Pigs

Walt Disney, Producer

Nominees

Building a Building

Walt Disney, Producer

The Merry Old Soul

Walter Lantz, Producer

Short Subject (Comedy)

Winner

So This Is Harris

Louis Brock, Producer

Nominees

Mister Mugg

Warren Doane, Producer

A Preferred List

Louis Brock, Producer

Short Subject (Novelty)

Winner

Krakatoa

Joe Rock, Producer

Nominees

Menu

Pete Smith, Producer

The Sea

Educational

Sound Recording

Winner

A Farewell to Arms

Paramount Studio Sound Department, Franklin B. Hansen, Sound Director

Nominees

42nd Street

Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson, Sound Director

Gold Diggers of 1933

Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson, Sound Director

I Am a Fugitive from a Chain Gang

Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson, Sound Director

Writing (Adaptation)

Winner

Little Women

Victor Heerman, Sarah Y. Mason

Nominees

Lady for a Day

Robert Riskin

State Fair

Paul Green, Sonya Levien

Writing (Original Story)

Winner

One Way Passage

Robert Lord

Nominees

The Prizefighter and the Lady

Frances Marion

Rasputin and the Empress

Charles MacArthur
ALLO-9A BCD E FGH IJ KLMN OPQ RSTU V WX Y Z
L
Lady for a Day
4 Nominations
Outstanding Production - Columbia
Directing - Frank Capra
Actress - May Robson in "Lady for a Day"
Writing (Adaptation) - Robert Riskin
Little Women
3 Nominations, 1 Win
Directing - George Cukor
Outstanding Production - RKO Radio
* Writing (Adaptation) - Victor Heerman, Sarah Y. Mason