37th Student Academy Awards Finalists

37 students from 21 colleges and universities have been selected as finalists in the Academy of Motion Picture Arts and Sciences’ 37th Annual Student Academy Awards competition. The finalists are (listed alphabetically by film title):

View by Category    View by School

Finalists by School

American Film Institute

American Film Institute, California

“Equestrian Sexual Response,” Zeke Hawkins, Narrative Category

“Patrol,” John Ford, Narrative Category

American University

American University, Washington, D.C.

“Ecoviews: Three Stories from Chesapeake Bay,” Ted Roach and J.P. Eason, Documentary Category

Brigham Young University

Brigham Young University

“Inspector 42,” Nathan D. Lee and Lyvia Martinez, Narrative Category

California Institute of the Arts

California Institute of the Arts

“Lifeline,” Andres Salaff, Animation Category

“Piece of Cake,” Eliza Ivanova, Animation Category

“The Wonder Hospital,” Beomsik Shimbe Shim, Animation Category

City College of New York

City College of New York

“Rediscovering Pape,” Maria Royo, Documentary Category

Columbia University

Columbia University, New York

“The Cemetary Club,” Geoffrey Booth and Yitz Brilliant, Narrative Category

Kansas City Art Institute

Kansas City Art Institute, Missouri

“Dried Up,” Isaiah Powers and Jeremy Casper, Animation Category

New York University

New York University

“Down in Number 5,” Kim Spurlock, Narrative Category

“God of Love,” Luke Matheny, Narrative Category

“When I’m 64,” Caitlin Brown, Documentary Category

Parsons: The New School for Design

Parsons: The New School for Design, New York

“Surface: Film From Below,” Varathit Uthaisri, Alternative Category

Pratt Institute

Pratt Institute, New York

“Down to the Bone,” Peter Ahern, Animation Category

Ringling College of Art and Design

Ringling College of Art and Design, Florida

“Departure of Love,” Jennifer Bors, Animation Category

Rochester Institute of Technology

Rochester Institute of Technology, New York

“Mashed,” Adam Fisher, Animation Category

San Diego State University

San Diego State University, California

“Day Labor,” Lowell Frank, Narrative Category

Savannah College of Art and Design

Savannah College of Art and Design, Georgia

“A’Plas,” Diego Colombi, Documentary Category

“Deadline,” Bang-yao Liu, Animation Category

“The Lunch Box,” Lubomir Kocka, Narrative Category

School of Visual Arts

School of Visual Arts, New York

“Prayers for Peace,” Dustin Grella, Documentary Category

Stanford University

Stanford University, California

“Dreams Awake (Sueña Despierto),” Kevin Gordon and Rebekah Meredith, Documentary Category

“My Name is Sydney,” Melanie Vi Levy, Documentary Category

University of California, Berkeley

University of California, Berkeley

“Arresting Ana,” Lucie Schwartz, Documentary Category

University of Colorado at Colorado Springs

University of Colorado at Colorado Springs

“The Last Bogatyr,” Sarah R. Lotfi and Kevin Beechwood, Narrative Category

University of North Carolina, Greensboro

University of North Carolina-Greensboro

“Balance,” Debra Sea, Alternative Category

University of Southern California

University of Southern California

“Multiply,” Emily Henricks, Alternative Category

“My Mother’s Prelude,” Imran Shafi, Alternative Category

“Water, Moon, Mirror, Flower,” Tianran Duan, Alternative Category

University of Texas at Austin

University of Texas at Austin

“Yizkor (Remembrance),” Ruth Fertig, Documentary Category

Don't Show Again