2008 Nicholl Finalists

Jeremy Bandow, “Hive”

Griffin Broadway, “An Arabian Tale”

Nancy Froeschle & Stephen Trow, “The Greater Glory”

Patricia Ann Hale, “The Home of Positive Thinking”

Christina D. Hammonds Reed, “Heart Problems”

Ken Kristensen & Colin Marshall, “Out of Breath”

Jason A. Micallef, “Butter”

Eric Nazarian, “Giants”

Lee Patterson, “Snatched”

Becky Peterson & William Bryant, “Ross”

2008 Semifinalists

Alexander D. Allrich, “The Forger of Malaga”

Matthew J. Altman, “Spear of Destiny”

Kaare K. Andrews, “The Hunted”

Terence Ang Heng Huat, “The Ghostwriter”

Karl D. Bauer & Michael E. Choi, “Black Stephen”

Roberto Bentivegna, “A Day in March”

Nancy C. Bilyeau, “Loving Marys”

V.J. Boyd, “Crypto-Baby”

Matthew B. Bozin, “Footprints”

Ryan M. Bradley, “White Out”

Thomas J. Brady, “Warpath”

Brad Campbell, “The Capitol Steps”

Andy Cannistra, “Army Ants”

Richard L. Carr, “Princess Frog”

Charles L. Christopherson, “Valentine's Birthday”

Jonathan H. Clark, “Dead Air”

Kathleen A. Clevenger, “The Glass Shop”

Sarah A. Conradt, “The Rage”

Nicholas D. Coviello, “Blackbird”

Coulter Cullom, “Bank Shot”

Jeffrey R. Davis, “River City Takedown”

Todd M. Denis, “Temporary Hardcore”

Paula J. DiSante, “The Road Rise Up”

Lauri Donahue, “Whiplash”

Patrick C. Downs & Nanice Youssef, “The Veil”

Nelson John Doyle, “Breaking Point”

Jacob B. Drew, “Padma & Graham”

Liam Durcan, “A Short Journey by Car”

Douglas P. Fahleson, “40 Days Road”

Dan Faltz, “Don't Ask”

Asher Garfinkel, “Prikeston 9”

Frederic L. Glover, “A Heart Like Hubert”

Lisa M. Gold, “The Poker Wars”

Lynn Esta Goldman, “The Shadow Runner”

Linda L. Hamilton, “For King and Country”

Thomas J. Hanada, “Heaven Forbid”

Andrea Hardie, “Dakota Bound”

Ryan M. Harris & Brian Lubocki, “The Plantation”

A.J. Hartman, “Retribution Mile”

Michael S. Hayden, “The Last Car”

Ken Henderson, “Cannibal Crackers: A Love Story”

Madeleine C. Holly-Rosing, “Stargazer”

Roger C. Hull, “Sizzle”

Young I. Kim, “The Faberge Egg Hunt”

David Kosh, “Grand Cru”

Ulvrik S. Kraft, “The Burning”

Jason S. Latshaw, “Her 14th Mission”

Evan R. Laughlin, “Venice Pier”

Stefanie Leder, “Guadalupe”

Zach D. Luna, “Jack Rabbit Cove”

George S. Mahaffey, “The Covenant”

Michael J. Mahin, “The Queen of Crashes”

Jeannette R. Manning & Joseph J. Yuan, “Angels of Bataan”

Timothy J. Mansfield, “Turkey Bowl”

Edward Martin, “Through the Night”

Jean M. Martirez-Barton, “Made in China”

Hamish SP McCollester, “Soldier 8”

Alyssa P. McCornock & Kirstie McCornock, “Luna”

J. McMahon & Christian Leffler, “Downhillers”

Nicholas R. Miller, “Public, I”

Timothy Miller, “Bossa Nova”

Nancy Nelms-Girmant, “Teachr”

Thomas S. Nowlin & John C. Thursby, “Haven”

Asimakis Pagidas & Theodoros Zoumpoulidis, “Love and Let Die”

Peter R. Pampusch, “The Green Demon”

Ferne Pearlstein, “Evie's Garden”

Jacqueline Radley, “Thicker Than Blood”

Vincent J. Raisa, “Heather”

Cornelia J. Ravenal, “The Initiation”

George Richards, “Hack”

Tina J. Richey Swanson, “Caitlin with a C”

Enio A. Rigolin, “The 13th Man”

Joshua C. Rothenberger, “The Burn Off”

Michael J. Rotondi, “Tondo”

Matthew G. Scarsbrook, “A Conspiracy of Gentlemen”

Dennis W. Shutty, “Edge of a Dream”

Tim Simpson, “Troubled Minds”

Henderson Smith, “The Ugly Princess”

Kevin C. Snipes, “The Chimes”

Jack Sommars, “Semper Fi, Sugar”

Russell B. Sommers, “His Fair Lady”

Steve Sparks, “Land of Snows”

Cinthea K. Stahl, “You May Say I’m a Dreamer”

John E. Stancari, “Ghoul School”

Michael Starrbury, “A Life Supreme”

Kristin Page Stuart, “Borderline ‘73”

Desson P. Thomson, “Strings Attached”

Chris A. Thornton & Jason A. “Thornton, Heart”

Robert E. Tomoguchi, “Filming Tara Raikatuji”

Joseph K. Tremba, “The Shoeshine Girl”

Patrick C. Vala-Haynes, “The Henchman”

Nidhi Anna Verghese, “Jallianwala Bagim”

Amy Waddell, “The Cannibal’s Supper”

Vernon Whitlock & Matthew S. Krentz, “The Blaze Brothers”

Ed G. Whitworth, “Deep Blue”

Keith H. Wildasin, “Love God”

Alan T. Williamson, “The Way Things Turn”

Alan T. Williamson, “The Outlaws”

Christian D. Wisecarver, “Reversing Inertia”

Stephen Wolf, “731”

Joel C. Woods, “Offering”

Jon Worley, “El Pulpo”

Adam Yaniv, “Emet”

Phil G. Yuhas, “The Crockettville Kid”

2008 Quarterfinalists

Chase Adams, “Coach”

Kieran Angelini, “Drinking in Church”

John A. Arlotto, “Heart Murmur”

Joseph J. Armiento, “The Field of Blood”

Michael Arsenault, “Twist of the Wrist”

William E. Baer, “Mad Anthony Wayne”

David A. Baker, “Vintage”

Mona Bandstra, “Affair Reckoning”

David R. Baptist & Dan Pavlik, “Nominated”

Cameron W. Baughn, “The Jabberwock”

Byron C. Bellamy, “World War”

Kirsten Bischoff, “Legend of the Obelisk”

Alan H. Boltz, “Piphilology”

Robert T. Bowersox, “An Impossibly Fine Line”

Adriana Brad Schanen, “The Seventh Year”

David P. Bratton, “Threshold”

Thomas E. Brennan, “My Wife’s Work”

Robert J. Bridge, “Tradition”

Angela R. Brown, “Talk Dirty to Me”

Robert D. Cain, “Gagarin”

Michael P. Callahan, “The Last Gunfighter”

Jeremy Carr, “Trolling”

Kevin L. Caruso, “Exposure of War”

Margaret M. Chaiken, “Bully”

Deborah Chesher, “My First Kiss”

Adam O. Clement, “Gravestate”

David W. Cooper, “Prometheus Unbound”

Philip D. Creager, “The Double Life of Roland Blanski”

Scott Cunningham, vThe Rise of Fred Amazing”

John W. Dart & Jeff Swanson, “The Snowmen”

Peter J. Davidson, “Dark Side of the Moon”

Brian Samuel Davis, “Waterloo”

Jeffrey R. Davis, “Boys In Red”

Luc Des Groseillers, “Feardom”

Hart Eddy, “[Killbox]”

Jon Ewing, “Yoga Detective”

Sean Fallon & Charlotte Barrett, “Over Here”

Adam Farhi & Darin Cerreto, “ATM”

Anthony L. Fisher, “Life Among The Ruins”

Mark D. Fleming, “The Disappearing World”

Christopher M. Flippo, “Anywhere, Illinois”

Joanna Marie Fox, “Proof”

Charlie Frazier & Chris Frazier, “Ashes to Asheville”

Marilyn S. Fu, “Little Altars”

George A. Gier, “The Road to Sturgis”

Garnet Giesbrecht, “Elysium”

Lynn Esta Goldman, “Outlaw Barbies”

Todd Goodlett, “Straightedge”

Drew Greco, “This is the Train to Babylon”

Timothy C. Gunatilaka, “Capricorn”

Elizabeth Guy, “The Legend of Birdie Haywood”

Peter Hanrahan, “Cloister”

David S. Hay & Mark A. Glinski, “AWOL Blues”

Rebecca A. Heck, “The Frog Printz”

Adam Henkel, “Act of Contrition”

Jeremy E. Henthorn, “Clouded Seventh Sun”

Richard Herstek, “Teaching Our Sons to Swim”

Adam Higgs, “Train Surfing”

Arati M. Jambotkar, “Romance in D”

Cliff R. James, “Gamer”

Dianne Janis, “Sweet Dreams”

Christopher R. Johnston, “The Down River”

John R. Jones, “Gone for Good”

Nicholas Julius, “Erin and Owen in Mythatania”

Aaron Kandell & Jordan Kandell, “Eddie”

David Kaneen, “Hart Crane”

Ellwyn D. Kauffman, “First Under Heaven”

Maryam Keshavarz, “Circumstance”

Todd Klick, “Fast Track”

David H. Kline, “Kadogo”

Daniel Korb, “Marry Me”

Mark Kratter & George S. Mahaffey, “Embedded”

Kathryn J. Kuhlen, “Titan”

Steve G. LaMontagne, “Gorgeous George”

Jeremy D. Lanni, “A Spy in Hell”

Tom Lavagnino, “Walking After Midnight”

Ehud Lavski, “Star”

Andre P. LeDoux, “Bus #9”

Leif R. Lindhjem, “Everglade”

Donna Lisa Rothstein, “Kheng Kheng Crocodile”

Ransom R. Lo, “The Last Whatever”

Steven Loeb, “Can’t Stop Killing in Weed, Oregon”

Richard Longway, “Today’s Tom Sawyer”

Todd Ludy, “Sentinels”

Rich K. Machin, “Seeing John Mellencamp”

Allan Mackey, “Reaper”

Jonathan M. Mais, “Drained”

Maggie Malone, “Indelible”

Jeannette R. Manning & Joseph J. Yuan, “Mendelssohn”

Maurizio Marmorstein, “Hallowed Ground”

Laura K. Marsh, “Isabel Godin”

Jeff D. Meyers & Brian W. Robinson, “Little Rock”

Hamilton Mitchell, “Teen Messiah”

Jordan S. Musen, “Decibel”

Kevin J. Naughton, “The Great Christmas Train Robbery”

Joe Nienalt, “Doylestown”

Joe Nienalt, “Smile”

Joseph T. Nutter, “On the Third Extreme”

Paul F. Ollenburg, “Heroes of the Revolution”

Ose S. Oyamendan, “419”

Perry H. Patterson, “Hidden in Plain Sight”

Hunter A. Phillips, “On The Verge”

Harrison J . Pierce, “Treatment”

Andrew R. Pritzker, “Tumble”

Charles E. Raiteri, “Starless Midnight”

Jessica Raskin, “Little Glass Girl”

Adham Refaat, “Phoenix Rising”

Kenneth W. Richards, “22388”

Lucy E. Ridolphi, “An Unmarried Woman”

Jorge F. Rodriguez, “Soulless”

Nicole K. Rodriguez, “The More I See You”

W. Jarvis Rooker, “To Kill A Man”

Craig A. Rosenthal, “The Shanghai Landers”

Noelle P. Roso, “Wreckage”

Mark Rossella, “Junior & Roy”

Spencer S. Saints, “Pyrate School”

David J. Sakmyster, “Isolation”

Jaydi Samuels, “Rayuela”

William J. Schneider, “Goy Boy”

Ward A. Serrill, “Touch”

Odin A. Shafer, “Bury Me in Fire”

Inon Shampanier, “Lifer”

Andrew L. Shrader, “Bottled Lightning”

Meredith Simonds, “Star-Stuck”

Scott Simpson, “Callie Earlene”

Brendan P. Snow, “The Fallen”

Sam Strachman, “Love Agency”

Torkjell A. Stromme, “Caravaggio”

Beth Tapper, “Interlude”

Joel C. Thomas, “Tim”

Desson P. Thomson, “Great Falls”

Kim H. Townsel, “Jet Lag”

Jebadiah Utecht, “Six Bullets”

Chris J. Vincent, “Rowing Underwater”

Coert A. Voorhees, “Air and Space”

James J. Walker, “Shrouded in Darkness”

Steve A. Warren, “Klondike Kate”

James Watts, “Beckwourth”

Greg A. Weed, “The Falling Sky”

Charles J. Whitesell, “Salamander Dali”

Ed G. Whitworth, “Coca”

Andre Wiggins, “The Judas Theory”

Julian Winter, “Silk Tiger”

Charlotte Winters, “Across the Sound”

Douglas H. Wolfe, “Murder in Auschwitz”

Jeffrey A. Wright, “The Forest Brothers”

Eric S. Young, “Storage Unit””

Don't Show Again